Pariška deklaracija o otvorenim obrazovnim sadržajima (OER)

23. 6. 2012.

U sjedištu UNESCO-a u Parizu u petak, 22. lipnja 2012. godine prihvaćanjem Pariške deklaracije o OER-u završio je Svjetski kongres o otvorenim obrazovnim sadržajima 2012 (engl.: 2012 World Open Educational Resources (OER) Congress).

Tijekom tri radna dana na kongresu su prezentirana i raspravljana iskustva različitih zemalja u području OER-a. U raspravama je naglašavano da OER nije samo pitanje povećavanja dostupnosti obrazovnih sadržaja i smanjivanja digitalnog jaza između zemalja i različitih društvenih skupina, nego i općenito pitanje omogućavanja promjena i restrukturiranja obrazovnih sustava i realizacije novih uloga nastavnika i studenata u 21. stoljeću.

Pariškom su deklaracijom države i vlade pozvane da promoviraju, potiču i omogućavaju nastanak i uporabu otvorenih obrazovnih sadržaja, kao i suradnju i istraživanja u području OER-a. Deklaracija potiče da se obrazovni materijali nastali financiranjem iz javnih sredstava objavljuju pod što otvorenijim licencama, iako je upravo ovaj element deklaracije, zbog sveprisutnih pitanja o pravima intelektualnog vlasništva, izazvao određene rasprave i podrazumijevao kompromise zbog postizanja konsenzusa.

Na kongresu je kao predstavnik Hrvatske sudjelovao ravnatelj Srca dr. sc. Zoran Bekić.

Ožu 27

Novi ciklus programa obrazovanja edu4IT počinje 27. 3. 2017. godine. Prijave su u tijeku.

Ožu 27

Sveučilišni računski centar i ove će se godine uključiti u obilježavanje međunarodnog Tjedna otvorenog obrazovanja. Cilj Tjedna otvorenog obrazovanja je podizanje svijesti o važnosti besplatnog i otvorenog obrazovanja koje je dostupno svakome, svugdje i u bilo kojem trenutku. Više informacija pronađite na stranicama Centra za e-učenje.

tra 05

5. travnja 2017. godine organiziramo okupljanje IT stručnjaka povezanih s područjem visokog obrazovanja i znanosti.