Provedeno šesto harvestiranje hrvatskog weba

5. 1. 2017.

Srce je u suradnji s Nacionalnom i sveučilišnom knjižnicom u Zagrebu provelo šesto harvestiranje hrvatskog weba. Harvestiranje je provedeno u vremenu od 25. prosinca 2016. do 2. siječnja 2017. Prikupljeni su i arhivirani javno dostupni sadržaji svih web sjedišta na vršnoj .hr domeni uključujući from.hr i .com.hr.

Ukupno je prikupljeno i arhivirano u WARC formatu više od 77 milijuna datoteka ukupne veličine 7 TB. Kao ishodišna točka korišten je popis aktivnih domena koji je Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici dostavio Registar .hr domena. Harvestiranje je provedeno na računalnoj opremi Srca pomoću open source alata Heritrix dorađenog u Srcu. Robot koji je provodio harvestiranje predstavljao se kao: Mozilla/5.0 (compatible; heritrix/1.14.4; +http://haw.nsk.hr/faq).

Novost je da su se u 2016. godini počele koristiti domene s dijakritičkim znakovima (Internationalized Domain Names) pa će u budućnosti biti sve više webova na adresama poput http://šktigrići.hr/.

tra 27

Želite li se upoznati s konceptima i postupcima izrade i vrjednovanja neformalnih obrazovnih sadržaja? Prijavite se na radionicu koja će se održati u petak, 27. 4. 2018., od 9 sati.

svi 07

Ako se želite upoznati s osnovnim pojmovima za razumijevanje rada u WordPressu, prijavite se na trodnevni tečaj koji započinje u ponedjeljak, 7. 5. 2018., u 9 sati. Prijave su u tijeku.

svi 14

Želite li se upoznati s osnovama SQL-a – jezika za postavljanje upita nad bazama podataka? Prijavite se na tečaj koji će započeti u ponedjeljak, 14. 5. 2018., u 17:00 sati.

svi 19

Želite li se upoznati s osnovama CSS-a – tehnologije za oblikovanje web-stranica? Prijavite se na vikend-tečaj koji će započeti u subotu, 19. 5. 2018., u 9:00 sati.

svi 22

Želite li naučiti pisati jednostavne skripte u PHP-u koje koriste MySQL bazu podataka, izraditi adresar ili jednostavan sustav za unos i objavu novosti? Prijavite se na tečaj koji će započeti u utorak, 22. 5. 2018., u 17:00 sati. Prijave su u tijeku!