U Srcu obilježen Međunarodni dan otvorenih podataka

5. 3. 2018.

Međunarodni dan otvorenih podataka (Open Data Day) (#ODD, #ODD2018) obilježio se u Srcu održavanjem konferencije „Pet godina otvorenih podataka u Hrvatskoj: praksa i izazovi“ 2. ožujka te vikend Datathonom 3. i 4. ožujka 2018.

Ove godine Dani otvorenih podataka bili su posvećeni obilježavanju pet godina primjene pravnog okvira za ponovnu uporabu informacija i otvorene podatke u Republici Hrvatskoj.

Na konferenciji 2. ožujka sudionicima su se uvodno obratili dr. sc. Zoran Bekić, ravnatelj Srca, Miroslav Schlossberg, Hrvatska udruga za otvorene sustave (HrOpen), Jelena Berković, izvršna direktorica GONG-a, dr. sc. Anamarija Musa, povjerenica za informiranje, Zrinka Bulić, pomoćnica ministra uprave i Bernard Gršić, državni tajnik Središnjeg državnog ureda za razvoj digitalnog društva, izaslanik predsjednika Vlade RH.

Potom su bili organizirani Okrugli stol: „Otvoreni podaci: praksa, izazovi perspektive“ i dva panela „Otvorena znanost – Dostupnost i otvorenost istraživačkih podataka i „Digitalizacija podataka: kako zatvorene i arhivske podatke pretvoriti u otvorene“.

U večernjem je dijelu u Kinu Europa bila organizirana projekcija filma „Demokracija“ režisera Davida Berneta i tribina „Opća uredba o zaštiti podataka (GDPR): tko gubi, a tko dobiva?“.

Za vikend 3. i 4. ožujka u Srcu su se odvijale radionice o ponovnoj uporabi otvorenih podataka.

Događanja su organizirale Hrvatska udruga za otvorene sustave i Internet (HR Open) i njezine ekspertne skupine Programiraj za Hrvatsku, Povjerenika za informiranje, Sveučilišnog računskog centra Sveučilišta u Zagrebu i udruga GONG.

Zaključke s konferencije pročitajte na stranici pristupinfo.hr.

Slika: Okrugli stol: Otvoreni podaci: praksa, izazovi perspektive

Slika: Panel: Otvorena znanost – Dostupnost i otvorenost istraživačkih podataka

svi 21

Pohađanjem ovog tečaja steknite znanja i vještine uporabe jezika R za analizu i vizualizaciju podataka. Prijave traju do 17.5.2018.

svi 22

Želite li naučiti pisati jednostavne skripte u PHP-u koje koriste MySQL bazu podataka, izraditi adresar ili jednostavan sustav za unos i objavu novosti? Prijavite se na tečaj koji će započeti u utorak, 22. 5. 2018., u 17:00 sati. Prijave su u tijeku!

lip 04

4. - 8. 6. 2018. (pon-pet), 09:00 do 13:30

lip 05

5. lipnja organiziramo nacionalnu konferenciju korisnika sustava za e-učenje Moodle.