Panel: Studenti i nastava u pandemiji

Dan e-učenja, četvrtak, 9. prosinca, od 11 do 12 sati

► Snimka panela

Sažetak:

Pandemija je značajno utjecala na život, rad, učenje i poučavanje na globalnoj razini. Preko noći nastava u visokom obrazovanju morala se prilagoditi novim uvjetima i prelasku u online okruženje. Danas skoro dvije godine od početka pandemije još uvijek se nosimo s drugačijim načinom poučavanja i učenja u odnosu na ono što smo imali prije pandemije.

Visoka učilišta prije pandemije su pretežito provodila nastavu u učionicama, a e-učenje i digitalne tehnologije su uglavnom bili dodatak nastavi u cilju poboljšanja njezine kvalitete. Dolaskom pandemije nastava seli u značajnoj mjeri u online okruženje što zahtjeva prilagodbu načina poučavanja i učenja kao i određenu infrastrukturu. S jedne strane nastava uz pomoć digitalnih tehnologija omogućava veću fleksibilnost što se tiče vremena i prostora, mogućnost personalizacije procesa učenja, veću interaktivnost i nove modele poučavanja, ali i nove izazove vezane uz pohađanje nastave, organizacije vremena za učenje, nedostatak socijalizacije kao i prepreke sudjelovanju u nastavi zbog tehnologije. Pri tome treba imati na umu da je nastava koja se održava online, od početka pandemije, većinom hitna nastava na daljinu, znači nastava koja je planirana za održavanje u učionici i prenesena je u online okruženje. Vrlo često to su predavanja koja su se provodila putem videokonferencijskih sustava, te postavljanje nastavnih materijala u sustave za e-učenje. Dio nastave ipak se vratio u učionice, posebice praktični dio – vježbe, praktikumi, terenska nastava, ali i ispiti. Situacija s pandemijom se ponovo pogoršava, pa je moguće da ćemo opet iskusiti u većoj mjeri hitnu nastavu na daljinu.

U ovom panelu želimo raspravljati kako su se studenti snašli u nastavi tijekom pandemije, koja su njihova iskustva, što vide pozitivno, a koji su nedostaci te koliko su digitalne tehnologije utjecale na njihov način učenja i sudjelovanja u nastavi, a kada im nedostaje učionička nastava i odlazak na fakultet. Na početku panela, kao uvod u raspravu, predstavit ćemo rezultate istraživanja koje je provela Agencija za znanost i visoko obrazovanje o učincima pandemije bolesti COVD-19 na iskustvo studiranja

Predstavljanje rezultata istraživanja: Studenti i pandemija: Kako smo (pre)živjeli? koje je provela Agencija za znanost i visoko obrazovanje: rezultate će predstaviti mr. sc. Mina Đorđenić i Željka Plužarić

Moderatorica: dr. sc. Sandra Kučina Softić, pomoćnica ravnatelja Srca

Panelisti:

• prof. dr. sc. Marina Ajduković, Pravni fakultet Sveučilišta u Zagrebu
  • prof. dr. sc. Nina Begičević Ređep, dekanica, Fakultet organizacije i informatike Sveučilišta u Zagrebu
  • prof. dr. sc. Tomislav Rolich, prodekan za nastavu Tekstilno-tehnološki fakultet Sveučilišta u Zagrebu
  • dr. sc. Daniel Domović, poslijedoktorand Tekstilno-tehnološki fakultet Sveučilišta u Zagrebu
  • Luka Cavaliere Lokas, predsjednik Studentskog zbora Prirodoslovno-matematičkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu
  • Korina Srpak, studentica 2. godine Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu
  • Anton Novaković, student 4. godine Stomatološkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu