28. studenog 2012. Sveučilišni računski centar organizirao je prvi Dan e-infrastrukture. Protekle tri godine Srce je u svojstvu koordinatora Hrvatske nacionalne grid infrastrukture (CRO NGI) organiziralo Dan CRO NGI, kao središnje godišnje okupljanje korisnika CRO NGI, kao i predstavnika ustanova korisnika i ustanova partnera. Kako je računalna grid infrastruktura samo jedna od, sustavu znanosti i obrazovanja, potrebnih e-infrastruktura koje se međusobno moraju nadopunjavati i harmonično graditi i djelovati organiziran je prvi Dan e-infrastrukture.
Program prvog Dana e-infrastrukture bio je posvećen razmjeni znanja, iskustava te promišljanju potreba vezanih za daljnju izgradnju i uporabu svih elemenata e-infrastrukture, od temeljne mrežne, preko grid, HPC i cloud infrastrukture, autentikacijske i autorizacijske infrastrukture (AAI), pa sve do podatkovnih slojeva.
Na Danu e-infrastrukture okupili su se korisnici, održavatelji, partneri i financijeri sadašnjih e-infrastruktura sustava znanosti i obrazovanja, njih 70-tak iz cijele Hrvatske.
Na samom početku, u dijelu programa pod nazivom „Trebaju li nam e-infrastrukture i što činiti da ih osiguramo“, prisutnima su se obratili Staša Skenzić, voditelj Službe za međunarodnu suradnju MZOS-a, dr.sc. David Smith, pomoćnik ravnatelja za međunarodnu suradnju i projekte IRB-a, te akademik Leo Budin, predsjednik Povjerenstva za znanstvenu infrastrukturu MZOS-a.
U zaključku prvog dijela Ivan Marić, zamjenik ravnatelja Srca istaknuo je „da je očito da nam treba moderna e-infrastruktura, da nam trebaju sredstva kojima ćemo postojeće e-infrastrukture unaprijediti i dalje razvijati te, da nam trebaju stručnjaci koji će raditi i dalje razvijati tu infrastrukturu.“
Program se nastavio predstavljanjem stanja pojedinih komponenti postojećih e-infrastrukture u Hrvatskoj, te planovima za njihov napredak. Mr.sc. Ivana Golub, pomoćnica ravnatelja CARNeta ukratko je predstavila stanje u Hrvatskoj akademskoj i istraživačkoj mreži, te je zaključila da se intenzivno radi na unapređenju nacionalne mreže i njezinih servisa.
Dobriša Dobrenić, pomoćnik ravnatelja Srca i predstojnik Sektora za računalna sustave predstavio jeračunalnu infrastrukturu. Pregled računalne komponente nacionalne e-infrastrukture u Srcu uključivao je HPC klaster Isabellu, CRO NGI, te cloud usluge virtualnih poslužitelja.
Autentikacijsku i autorizacijsku infrastrukturu znanosti i obrazovanja (AAI@EduHr) predstavio jemr.sc. Miroslav Milinović, pomoćnik ravantelja Srca i voditelj AAI@EduHr. AAI@EduHr temeljna je posrednička infrastruktura sustava znanosti i obrazovanja u Republici Hrvatskoj. Radi se o složenom, distribuiranom sustavu koji trenutno obuhvaća 222 imenika s preko 650.000 elektroničkih identiteta te više od 230 različitih usluga. „Sustav AAI@EduHr organiziran je kao skup subjekata - matičnih ustanova i davatelja usluga koji s povjerenjem u kvalitetu i pouzdanost prihvaćaju elektroničke identitete izdane od strane matičnih ustanova“ naglasio je Miroslav Milinović.
Podatkovnu infrastrukturu te podatkovne usluge Srca predstavio je dr.sc. Zoran Bekić, ravnatelj Srca. On je u svom izlaganju naglasio “da su podaci temeljna vrijednost sustava znanosti, te da o brizi za podatke treba posvetili posebnu pozornost“.
U drugom dijelu događanja riječ su imali korisnici. Tako su o tome kakvu e-infrastrukturu želimo, odnosno trebamo govorili prof.dr.sc. Ivica Puljak (FESB), prof.dr.sc. Hrvoje Gold (FPZ) i Marijana Glavica (FFZG). Svatko je iz svog područja naglasio nužnost postojanja stabilnih i dugotrajno održivih komponenti e-infrastruktura povezanih s europskim i svjetskim.
Posebnu smo pozornost posvetili velikim projektima kojima bismo uz pomoć europskih strukturnih fondova proširili postojeće ili utemeljili i izgradili nove potrebne e-infrastrukture. Tako je Ivan Marić, zamjenik ravnatelja Srca i voditelj HR-ZOO predstavio prijedlog projekta Hrvatski znanstveni i obrazovni oblak (HR-ZOO).
Boris Germashev (Extreme Networks) održao je predavanje na temu: „Building Next Generation Datacenter Networks'' u kojem je posebni naglasak stavio na ključne izazove u izgradnji mreža modernih podatkovnih centara.
Glavni zaključci prvog Dana e-infrastrukture su:
- potrebna je konvergencija e-infrastrukturnih slojeva u smislu sučelja i politika korištenja kako bi znanstvenicima pružili nesmetan pristup resursima za potrebne njihovih istraživanja,
- takav (višeslojni) ekosustav uvelike će smanjiti potrebu znanstvenika da operativno upravljaju svojim mrežnim, računalnim ili spremišnim infrastrukturama,
- početni elementi e-infrastrukturnog ekosustava već postoje u RH te nam predstoji da zajedničkim snagama radimo na daljnjoj izgradnji i održivosti pojedinih komponenata.,
- za uspješnost i učinkovitost e-infrastrukture važni su kultura i ozračje suradnje, zajedničke nabave, uporabe i dijeljenja istraživačkih sredstava.
Program Dana e-infrastrukture
Srce, 28. studenog 2012.
10.00-11:00
- Pozdravna riječ – dr.sc. Zoran Bekić, ravnatelj Srca
- Dan e-infrastrukture: teme i program – Ivan Marić, zamjenik ravnatelja Srca
- Trebaju li nam e-infrastrukture i što činiti da ih osiguramo
- Staša Skenzić, voditelj Službe za međunarodnu suradnju MZOS
- dr.sc. David Smith, pomoćnik ravnatelja za međunarodnu suradnju i projekte IRB
- akademik Leo Budin, predsjednik Povjerenstva za znanstvenu infrastrukturu MZOS
11.00-12.30
- Stanje i planovi postojećih e-infrastruktura u Hrvatskoj
- Hrvatska akademska i istraživačka mreža – mr.sc. Ivana Golub, CARNet (15 min.)
- Računalna infrastruktura – Dobriša Dobrenić, Srce (30 min.)
- HPC/Isabella
- Hrvatska nacionalna grid infrastruktura
- Cloud usluga virtualnih poslužitelja
- AAI@EduHR – mr.sc. Miroslav Milinović, Srce (15 min.)
- Podatkovna infrastruktura – dr.sc. Zoran Bekić, Srce (15 min.)
- Q&A (15 min.)
12.30-13.15
- Pauza
13.15 -14.00
- Kakvu e-infrastrukturu želimo/trebamo? Pogled s korisničke strane.
- Fizika čvrstih čestica – prof.dr.sc. Ivica Puljak, FESB
- Promet - prof.dr.sc. Hrvoje Gold, FPZ
- Društvene znanosti - Marijana Glavica, FFZG
14.00 -14.45
- Hrvatski znanstveni i obrazovni oblak – Ivan Marić, Srce, voditelj HR-ZOO
14:45-15.00
- Pauza
15.00 – 15.45
- Building Next Generation Datacenter Networks - Boris Germashev, Extreme Networks
Sponzor: Extreme Networks