Konferencija Srce DEI 2017 održana je 5. travnja 2017.
Fotografije s pretkonferencijskog dana možete pogledati na Flickr albumu Srce DEI 2017.
Fotografije s konferencije možete pogledati na Flickr albumu Dani e-infrastrukture.
"Iskustva u implementaciji informacijskih tehnologija u znanosti i visokom obrazovanju"
U srijedu, 5. travnja 2017. godine održava se nova stručna konferencija "Dani e-infrastrukture 2017" (Srce DEI 2017) u Zagrebu (City Plaza Centar, bivši Hypo centar). Okupljamo stručnjake koji se bave planiranjem, implementacijom i primjenom novih informacijskih tehnologija u znanosti i visokom obrazovanju, napredne korisnike takvih tehnologija ali i sve one koje takve tehnologije profesionalno interesiraju.
Program konferencije se sastoji od niza predavanja, rasprava i radionica vezanih uz aktualne izazove, ali i planove i mogućnosti primjene informacijskih i komunikacijskih tehnologija u modernom obrazovanju i znanosti. Okosnica programa su dva pozvana predavanja koja pripremaju ugledne stručnjakinje:
- Ingrid Melve, voditeljica programa eCampus, UNINETT, Norveška
- Airina Volungevičienė, direktorica Instituta za inovativne studije Sveučilišta Vytautas Magnus, Litva i predsjednica organizacije EDEN (European Distance and E-Learning Network), Velika Britanija
Dan prije same konferencije, 4. travnja 2017., u zgradi Srca održat će se šest radionica koje su pripremljene za sudionike DEI 2017.
Zašto sudjelovati na konferenciji?
- Kako se nove informacijske i komunikacijske tehnologije mogu i trebaju koristiti u modernom obrazovanju i znanosti?
- Koje je stanje i koji su trendovi u Europi i svijetu?
- Što nam je dostupno u Hrvatskoj, koji su planovi i potrebe?
- Da li i što Srce planira i da li su u Srcu svjesni stvarnih potreba korisnika?
- Na koji način ustanove i pojedinci iz sustava znanosti i obrazovanja koriste raspoložive resurse i kako rješavaju ili kako se 'snalaze' s postojećim izazovima?
- Možemo li nešto planirati i učiniti zajedno?
Vjerojatno mnogi od nas postavljaju ova pitanja, a namjera je upravo da u okviru ove konferencije omogućimo da se kroz različite sadržaje i oblike komunikacije ova pitanja raspravljaju sa iskusnim stručnjacima i mnogobrojnim kolegama.
Kome je namijenjena ova konferencija?
Konferencija je prije svega namijenjena osobama koje su povezane sa sustavom znanosti i visokog obrazovanja:
- IT stručnjacima iz sustava znanosti i visokog obrazovanja
- sistemskim administratorima i administartorima mreže
- developerima
- administratorima informacijskih sustava i sustava za e-učenje
- nastavnicima iz sustava visokog obrazovanja
- znanstvenicima / istraživačima
- knjižničarima i drugi informacijskim stručnjacima
- administrativnom osoblju na ustanovama iz sustava znanosti i visokog obrazovanja.
Konferencija je istovremeno otvorena svima koje zanimaju teme koje se obrađuju u sklopu programa konferencije, a posebno pozivamo studente, za koje je kotizacija niža u odnosu na redovnu kotizaciju.
O programu konferencije
Tijekom konferencije planiramo organizirati niz predavanja, tematskih rasprava i radionica vezanih uz teme primjene informacijskih i komunikacijskih tehnologija u obrazovanju i istraživanjima. Središnja tema ovogodišnje konferencije su iskustva u izgradnji napredne istraživačke i obrazovne e-infrastrukture i načinima njezinog učinkovitog iskorištavanja u modernom obrazovnom i istraživačkom sustavu.
Tijekom pretkonferencijskog dana, 4. travnja, održati će se šest radionica na kojima će sudionici steći praktična znanja i imati mogućnost raspraviti svoja iskustva i prijedloge vezane uz različite komponente e-infarstrukture:
- Labirint infrastruktura za napredno računanje
- Demistificirani AAI@EduHr za developere
- Uporaba Creative Commons licenci na obrazovnim sadržajima
- Objava članaka u Hrčku u XML formatu
- Drupal za urednike u Dabru
- Napredna uporaba Informacijskog sustava visokih učilišta (ISVU)
Konferencijski dan, 5. travnja, osim ranije spomenutih pozvanih predavanja, koja su zamišljena kao uvod i poticaj za daljnje rasprave, donosi predavanja i rasprave unutar četiri paralelna tematska bloka:
- Informacijski sustavi u znanosti i visokom obrazovanju
- Digitalni repozitoriji u znanosti i visokom obrazovanju
- Infrastrukture za napredno računanje
- Novi alati i tehnologije u obrazovanju
Konferencijski ručak i pauze za kavu svakako su prigoda za razmjenu znanja i iskustava s kolegama iz čitave Hrvatske, stručnjacima iz Srca i iz drugih ustanova i institucija, te s predstavnicima sponzora konferencije.
Smatramo da će i neformalno druženje i otvoreni razgovor na "kavi s pozvanim predavačicama" krajem konferencijskog dana biti od interesa i koristi sudionicima konferencije.
Radni jezik konferencije je hrvatski, a pozvana predavanja će biti na engleskom.
Kada i gdje se održava konferencija?
Konferencija se održava 5. travnja 2017. u kongresnim dovranama Plaza Event Centra (bivši Hypo centar) na adresi Slavonska avenija 6, odnosno u neposrednoj blizini Srca. Konferencija započinje u 09:00 sati, a očekujemo da će završni neformalni razgovor s pozvanim predavačima potrajati do 18:00 sati.
Pretkonferencijski dan će se održati 4. travnja 2017. u zgradi Srca na adresi Josipa Marohnića 5.
U okolici Srca (i City Plaza centra) dostupno je nekoliko javnih parkirališta (parkiralište HRT-a i parkiralište pored Ministarstva mora, prometa i infrastrukture).
Navedena parkirališta su u trećoj zoni. Parkiralište s južne strane Nacionalne i sveučilišne knjižnice spada u zonu IV.2, a nalazi se na 10-ak minuta hoda od Srca.
Sve informacije možete potražiti na stranicama Zagrebparkinga.
Parkiranje je moguće i u garaži City Plaza centra.
Kako se prijaviti?
Sva mjesta za sudjelovanje na konferenciji su popunjena.
Putem sustava za webinare prenosit će se predavanja iz dvorane Rab (pozvana predavanja i blok Digitalni repozitoriji u znanosti i visokom obrazovanju), a točan raspored predavanja dostupan je na adresi program. Webinar će biti dostupan od 9:30 na dan konferencije (5. travnja). Uz to, na društvenim mrežama moći ćete pratiti sadržaje uz oznaku #SrceDEI2017.
Za iduću godinu planiramo osigurati veću dvoranu kako bi konferenciji mogli prisustvovati svi koji su zainteresirani.