Radna skupina za izradu prijedloga nacionalnog plana i politika otvorene znanosti

Razlozi formiranja radne skupine:

Radna skupina osniva se sa svrhom ispunjavanja cilja Inicijative za HR-OOZ navedenog u članku 3, stavak 1b Sporazuma o Inicijativi za Hrvatski oblak za otvorenu znanost: “izrada prijedloga nacionalnog plana za otvorenu znanost i prijedloga odredaba zakona koji uređuje znanstvenu djelatnost u dijelu koji se odnosi na temu otvorene znanosti”.

Ciljevi:

1. Izraditi prijedlog nacionalnog plana otvorene znanosti.
  2. Izraditi prijedlog odredaba zakona koji uređuju znanstvenu djelatnost u dijelu koji se odnosi na temu otvorene znanosti.
  3. Izraditi predložak politike otvorene znanosti koje ustanove iz sustava znanosti i visokog obrazovanja mogu, po potrebi, doraditi i usvojiti.

Glavne aktivnosti:

• Mapiranje aktivnosti, inicijativa, projekata, dionika i usluga relevantnih za otvorene znanosti u Hrvatskoj
  • Prikupljanje informacija o nacionalnim planovima i zakonskim odredbama vezanim uz otvorenu znanost država članica EU te prikupljanje drugih smjernica relevantnih za ispunjavanje ciljeva
  • Izrada prijedloga nacionalnog plana otvorene znanosti i prijedloga odredbi za novi zakon
  • Praćenje usvajanja politika otvorene znanosti

Očekivani rezultati i terminski plan:

Očekivani vijek trajanja radne skupine:

Radna skupina prestaje s radom po ostvarivanju očekivanih rezultata u skladu s terminskim planom ili temeljem odluke Vijeća.

Suvoditelji radne skupine (koordiniraju rad RD i podnose izvještaj Vijeću HR-OOZ-a):

• dr. sc. Bojan Macan, Institut Ruđer Bošković
  • izv. prof. dr. sc. Anamarija Musa, Sveučilište u Zagrebu Pravni fakultet

Članovi radne skupine:

1. dr. sc. Lovorka Barać Lauc, Hrvatska zaklada za znanost
  2. dr. sc. Zoran Bekić, Sveučilište u Zagrebu Sveučilišni računski centar (Srce)
  3. dr. sc. Koraljka Kuzman Šlogar, Institut za etnologiju i folkloristiku
  4. Lea Lazzarich, Sveučilište u Rijeci
  5. dr. sc. Bojan Macan, Institut Ruđer Bošković
  6. izv. prof. dr. sc. Sven Maričić, Sveučilište Jurja Dobrile u Puli
  7. doc. dr. sc. Teo Matković, Institut za društvena istraživanja
  8. izv. prof. dr. sc. Anamarija Musa, Sveučilište u Zagrebu Pravni fakultet
  9. dr. sc. Kristina Romić, Nacionalna i Sveučilišna knjižnica u Zagrebu
  10. izv. prof. dr. sc. Goran Sedmak, Hrvatski institut za istraživanje mozga
  11. izv. prof. dr. sc. Jadranka Stojanovski, Sveučilište u Zadru
  12. prof. dr. sc. Diana Šimić, Sveučilište u Zagrebu Fakultet organizacije i informatike
  13. prof. dr. sc. Marko Tadić, Sveučilište u Zagrebu Filozofski fakultet
  14. prof. dr. sc. Leandra Vranješ Markić, Sveučilište u Splitu

Način rada:

• Radna skupina sastaje se najmanje jednom mjesečno.
  • Komunikacija članova radne skupine odvija se putem liste: hr-ooz-politike@srce.hr.
  • Preporuča se održavanje virtualnih sastanaka članova radne skupine (npr. putem sustava za online sastanke meet.srce.hr)

Administrativna podrška (za objavu gotovih materijala): hr-ooz@srce.hr