Četrdeset prvo predavanje Microsoftove zajednice EDU IT Pro

Ciklus predavanja EDU IT Pro namijenjen je IT administratorima visokoškolskih institucija u organizaciji Microsofta Hrvatska i Distribucijskog centra za Microsoftove proizvode u Srcu.

Tema predavanja:

• End User Computing - Today and Tomorrow... - Douglas Brown, Vice President of Community at IGEL

Predavanje je održano u petak 14.6.2019. u 14 sati u dvorani E2 u prostorijama Sveučilišnog računskog centra, Marohnićeva 5.

Opširnije o temi: In this session, Douglas Brown, Vice President of Community at IGEL, will discuss the current state of end-user computing, the technologies at our disposal, what's coming next, and how to prepare for it.
Doug will discuss topics such as: VDI/SBC, DaaS, Software Defined, Microsoft, Amazon, Google, Linux, Security, Data-driven, The future!
This will be a very lively session, come one and come all to learn, have a few laughs, and walk away with one foot into the future of EUC and IT!

Predavanje se moglo pratiti i putem webinara