24 godina vršne internetske domene

(Zagreb, 27. veljače 2017.) Prije 24 godine, 27. veljače 1993. godine Republika Hrvatska se upisala na internetsku kartu svijeta. Tog je dana Srce izvršilo registraciju nacionalne vršne .hr domene čime su računala (internetski servisi) s oznakom .hr postala sastavnim dijelom svjetske mreže. Ovaj važan događaj bio je dio projekta uspostave hrvatske akademske i istraživačke mreže - CARNet, jednog od najvažnijih projekata u povijesti Srca.

Registracija i aktiviranje nacionalne vršne internetske domene predstavljali su završni korak u uspostavi Interneta u Hrvatskoj. Tek je registracijom vršne domene Hrvatska bila uvrštena na mapu internetskih servisa. Vršna oznaka .hr pojavljuje se u prvim komunikacijama sa svijetom kao sastavni dio e-mail adresa, a nakon toga i svih ostalih internetskih servisa.

Upravljanje domenskim prostorom Republike Hrvatske (tj. vršnom .hr domenom) i registraciju internetskih domena unutar .hr domene obavlja CARNet u skladu s Pravilnikom o organizaciji i upravljanju vršnom .hr domenom. U ovome trenutku ukupan broj registriranih .hr domena iznosi oko 98 000.

Nataša Dobrenić

Ured za odnose s javnošću Srca

Izdvojene najnovije vijesti

7. kolovoza 2020.

Podsjećamo studente da e-potvrdu o statusu studenta mogu dobiti i bez odlaska u referadu, putem sustava e-Građani. To se odnosi i na one koji su već upisani u iduću (2020./2021.) akademsku godinu.

6. kolovoza 2020.

Izvršni odbor Europskog oblaka za otvorenu znanost (engl. European Open Science Cloud, EOSC) pokrenuo je otvoreno savjetovanje o strateškoj agendi EOSC-a za istraživanje i inovacije (engl. Strategic Research and Innovation Agenda, SRIA).

30. srpnja 2020.

Upisi novih studenata s ljetnog upisnog roka završeni su na većini visokih učilišta koja koriste Informacijski sustav visokih učilišta (ISVU). Upisano je više od 21.100 studenata.

Izdvojena događanja