24 godina vršne internetske domene

(Zagreb, 27. veljače 2017.) Prije 24 godine, 27. veljače 1993. godine Republika Hrvatska se upisala na internetsku kartu svijeta. Tog je dana Srce izvršilo registraciju nacionalne vršne .hr domene čime su računala (internetski servisi) s oznakom .hr postala sastavnim dijelom svjetske mreže. Ovaj važan događaj bio je dio projekta uspostave hrvatske akademske i istraživačke mreže - CARNet, jednog od najvažnijih projekata u povijesti Srca.

Registracija i aktiviranje nacionalne vršne internetske domene predstavljali su završni korak u uspostavi Interneta u Hrvatskoj. Tek je registracijom vršne domene Hrvatska bila uvrštena na mapu internetskih servisa. Vršna oznaka .hr pojavljuje se u prvim komunikacijama sa svijetom kao sastavni dio e-mail adresa, a nakon toga i svih ostalih internetskih servisa.

Upravljanje domenskim prostorom Republike Hrvatske (tj. vršnom .hr domenom) i registraciju internetskih domena unutar .hr domene obavlja CARNet u skladu s Pravilnikom o organizaciji i upravljanju vršnom .hr domenom. U ovome trenutku ukupan broj registriranih .hr domena iznosi oko 98 000.

Nataša Dobrenić

Ured za odnose s javnošću Srca

Izdvojene najnovije vijesti

20. siječnja 2020.

Pozivamo vas na predavanje „Napredno SIEM rješenje i zaštita IT infrastrukture pomoću Azure Sentinela“ u petak 24. 1. 2020. u 14:00 sati u dvorani E1 u Sveučilišnom računskom centru, Marohnićeva 5.

17. siječnja 2020.

Pomoćnica ravnatelja Srca za obrazovanje i podršku korisnicima, Sandra Kučina Softić obranila je 16. siječnja 2020. godine doktorsku disertaciju na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu.

2. siječnja 2020.

Upravno vijeće Srca usvojilo je Plan rada Srca za 2020. godinu na svojoj 4. sjednici koja je održana 9. prosinca 2019. godine.

Izdvojena događanja

sij 24

„Napredno SIEM rješenje i zaštita IT infrastrukture pomoću Azure Sentinela“

velj 10

Upoznajte tajne programiranja u R-u, jeziku za analizu i vizualizaciju podataka. Prijave traju do 5.2.2020.

velj 17

Steknite znanja potrebna za administaciju operacijskog sustava Linux. Tečaj počinje 17. 2. 2020. u 9 sati. Prijave su u tijeku.