24 godina vršne internetske domene

(Zagreb, 27. veljače 2017.) Prije 24 godine, 27. veljače 1993. godine Republika Hrvatska se upisala na internetsku kartu svijeta. Tog je dana Srce izvršilo registraciju nacionalne vršne .hr domene čime su računala (internetski servisi) s oznakom .hr postala sastavnim dijelom svjetske mreže. Ovaj važan događaj bio je dio projekta uspostave hrvatske akademske i istraživačke mreže - CARNet, jednog od najvažnijih projekata u povijesti Srca.

Registracija i aktiviranje nacionalne vršne internetske domene predstavljali su završni korak u uspostavi Interneta u Hrvatskoj. Tek je registracijom vršne domene Hrvatska bila uvrštena na mapu internetskih servisa. Vršna oznaka .hr pojavljuje se u prvim komunikacijama sa svijetom kao sastavni dio e-mail adresa, a nakon toga i svih ostalih internetskih servisa.

Upravljanje domenskim prostorom Republike Hrvatske (tj. vršnom .hr domenom) i registraciju internetskih domena unutar .hr domene obavlja CARNet u skladu s Pravilnikom o organizaciji i upravljanju vršnom .hr domenom. U ovome trenutku ukupan broj registriranih .hr domena iznosi oko 98 000.

Nataša Dobrenić

Ured za odnose s javnošću Srca

Izdvojene najnovije vijesti

20. rujna 2019.

I ove godine će se godine, od 30. rujna do 6. listopada, cijela Hrvatska udružiti u obilježavanju nacionalne kampanje pod nazivom Tjedan cjeloživotnog učenja. Riječ je o obrazovnoj kampanji kojom se građanima prenosi poruka o važnosti obrazovanja... Više

17. rujna 2019.

Projekt National Initiatives for Open Science in Europe (NI4OS-Europe) započeo je 1. rujna 2019. u sklopu Obzor 2020 (Horizon 2020) programa Europske unije za istraživanje i inovacije za razdoblje 2014. - 2020. godine.

17. rujna 2019.

Pozivamo vas na predavanje „Microsoft Teams - što se promijenilo unutar Teamsa i zašto baš Teams?“ u petak 20. 9. 2019. u 14:00 sati u dvorani E2 u Sveučilišnom računskom centru, Marohnićeva 5.

Izdvojena događanja

ruj 01

Svake godine u rujnu organiziramo niz predavanja namijenjenih novim studentima Sveučilišta u Zagrebu.

ruj 23

Od 23. do 27. rujna održavamo Tjedan Centra za e-učenje - niz radionica i tečajeva za nastavnike.

ruj 24

Steknite znanja i vještine potrebne za administraciju operacijskih sustava Windows ili Linux. Prijave za novi ciklus koji počinje 24. 9. 2019. su u tijeku.