Održano okupljanje korisnika sustava Moodle

U Srcu je u petak, 9. lipnja 2017. održan sedmi MoodleMoot Hrvatska 2017.

/. MoodleMoot -  događanje u Srcu

U Srcu je u petak, 9. lipnja 2017. održan sedmi MoodleMoot Hrvatska 2017. Centar za e-učenje Sveučilišnog računskog centra Sveučilišta u Zagrebu (Srce) i ove je godine organizirao godišnje okupljanje moodlera, odnosno svih koji se bave sustavom Moodle (alat za e-učenje) ili su zainteresirani za njega.

Cilj događanja je razmjena iskustava, suradnja te stvaranje regionalne mreže korisnika povezanih sa sustavom Moodle u interaktivnu suradničku mrežu, a ove godine, uz Srce, suorganizator je Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu.

Europska unija stavlja poseban naglasak na kvalitetu obrazovanja, inovativne načine poučavanja i učenja pomoću novih tehnologija i digitalnih sadržaja te je kroz strateški okvir za obrazovanje i osposobljavanje 2020 definirala primjenu ICT i tehnologije e-učenja u obrazovanju kao jedan od prioriteta. U zadnjem dokumentu Europske komisije objavljenom 30. svibnja 2017. pod nazivom School development and excellent teaching for a great start in life ponovo se ističe važnost visokokvalitetnog obrazovanja kao i dostupnost obrazovanja svima uz primjenu novih tehnologija. Stoga je itekako važno osigurati nastavnicima tehnologije i alate e-učenja kao i pružiti im sustavnu podršku pri njihovom integraciju u obrazovni proces. Moodlemoot je jedna od aktivnosti Centra za e-učenje Srca kojom se želi nastavnicima približiti nove tehnologije, sustav Moodle te pružiti podrška u radu s tim tehnologijama.

Na ovogodišnjem događanju održana su dva pozvana predavanja:

• Louise Olney i Steve Rycroft, The Open University, Velika Britanija, održali su predavanje na temu Creating a student-centred digital learning experience at the Open University
  • Danute Pranckute i Marius Sadauskas, Vytautas Magnus University, Litva u svojem su predavanju naziva Moodle solutions integration for a traditional university: VMU case predstavili svoja iskustva u implementaciji sustava Moodle na tradicionalnom sveučilištu.

Na Moodlemootu Hrvatska 2017 održano je, osim pozvanih predavanja, i 13 prezentacija u paralelnim sekcijama u dvije dvorane, a teme su bile od tehničkih i developerskih vezano uz sustav Moodle do iskustava u primjeni tehnologija i alata e-učenja u nastavi i vrjednovanju studenata u virtualnom okruženju. Uz prezentacije i pozvana predavanja održane su i dvije radionice.

Događanja i konferencije Moodlemoot organiziraju se diljem svijeta, a organizacijom ovog događanja Hrvatska želi biti aktivan član globalne Moodle zajednice.

Sustav Moodle važan je i sve prisutniji alat za e-učenje te je trenutno najraširenije rješenje za e-učenje i održavanje nastave na daljinu, kako u svijetu, tako i u Hrvatskoj. Moodle je LMS, (engl. Learning Management System), odnosno sustav za upravljanje obrazovnim sadržajem i pomoćnim alatima, a izgrađen je na platformi otvorenog koda (engl. Open Source).

Sustav za učenje Srca-Merlin koji koriste ustanove u sustavu visokog obrazovanja u Hrvatskoj u pojedinoj akademskoj godini ima preko 6.700 e-kolegija, koje održava preko 3.800 nastavnika za oko 40.000 studenata.

Program ovogodišnjeg MoodleMoota možete naći i na web stranicama: www.srce.unizg.hr/moodlemoot-2017, gdje će uskoro će biti objavljene i prezentacije i snimke svih predavanja.

Nataša Dobrenić

Ured za odnose s javnošću Srca

Izdvojene najnovije vijesti

20. siječnja 2020.

Pozivamo vas na predavanje „Napredno SIEM rješenje i zaštita IT infrastrukture pomoću Azure Sentinela“ u petak 24. 1. 2020. u 14:00 sati u dvorani E1 u Sveučilišnom računskom centru, Marohnićeva 5.

17. siječnja 2020.

Pomoćnica ravnatelja Srca za obrazovanje i podršku korisnicima, Sandra Kučina Softić obranila je 16. siječnja 2020. godine doktorsku disertaciju na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu.

2. siječnja 2020.

Upravno vijeće Srca usvojilo je Plan rada Srca za 2020. godinu na svojoj 4. sjednici koja je održana 9. prosinca 2019. godine.

Izdvojena događanja

sij 24

„Napredno SIEM rješenje i zaštita IT infrastrukture pomoću Azure Sentinela“

velj 10

Upoznajte tajne programiranja u R-u, jeziku za analizu i vizualizaciju podataka. Prijave traju do 5.2.2020.

velj 17

Steknite znanja potrebna za administaciju operacijskog sustava Linux. Tečaj počinje 17. 2. 2020. u 9 sati. Prijave su u tijeku.