Srcu i CARNetu dodijeljene Povelje Republike Hrvatske

Odlukom predsjednice Republike Hrvatske Kolinde Grabar Kitarović, Sveučilišnom računskom centru (Srce) Sveučilišta u Zagrebu i Hrvatskoj akademskoj i istraživačkoj mreži – CARNet dodijeljene su Povelje Republike Hrvatske

Odlukom predsjednice Republike Hrvatske gospođe Kolinde Grabar Kitarović, Sveučilišnom računskom centru (Srce) Sveučilišta u Zagrebu i Hrvatskoj akademskoj i istraživačkoj mreži – CARNet i dodijeljene su Povelje Republike Hrvatske. Srcu za osobite zasluge u uvođenju i popularizaciji interneta i internetskih tehnologija u Republici Hrvatskoj, a CARNetu za osobite zasluge u dugogodišnjem razvoju obrazovanja pojedinaca i hrvatskog društva u cjelini pomoću novih informacijskih tehnologija i razvoja digitalno zrelog društva, s posebnim naglaskom na obrazovnu i akademsku populaciju u Republici Hrvatskoj.

Povelju je u ime Sveučilišnog računskog centra primio ravnatelj dr. sc. Zoran Bekić, a u ime CARNeta ravnatelj Goran Kezunović.

Povelja Republike Hrvatske dodjeljuje se međunarodnim organizacijama, pravnim osobama, stranim državnicima te hrvatskim i stranim državljanima za doprinos razvitku i promicanju međunarodnog položaja Republike Hrvatske te za doprinos znanstvenom, kulturnom, gospodarskom i drugom razvitku Republike Hrvatske.

Ideja o stvaranju zajedničke nacionalne računalno-komunikacijske infrastrukture i uvođenja Interneta u Republici Hrvatskoj počela se realizirati  1991. godine u Sveučilišnom računskom centru Sveučilišta u Zagrebu (Srce). Dana 3. listopada 1991. godine osnovano je koordinacijsko tijelo za uspostavu hrvatske edukacijske računalne mreže.

Na taj dan, u ratnom okruženju, održan je prvi sastanak Odbora za Hrvatsku akademsku i istraživačku mrežu – CARNet. Odbor je imenovao tadašnji ministar znanosti, tehnologije i informatike prof. dr. Ante Čović, a cilj mu je bio organiziranje mreže koja će omogućiti komunikaciju svakom znanstvenom radniku ili studentu sa svim znanstvenim radnicima u Republici Hrvatskoj i cijelom svijetu. Također, posebno treba istaknuti aktivnu potporu Odboru tadašnjeg zamjenika ministra, a kasnije i ministra prof. dr. sc. Branka Jerena.

Poseban doprinos razvoju Hrvatske akademske i istraživačke mreže – CARNet svakako je dao Sveučilišni računski centar (Srce) Sveučilišta u Zagrebu. Djelatnici i suradnici Srca aktivno su podupirali izgradnju i održavanje mreže CARNet, uspostavu ustanove CARNet kao i razvoj brojnih naprednih usluga i servisa za krajnje korisnike CARNeta.

U prvim godinama, uz izgradnju računalno-komunikacijske mreže prema svim akademskim ustanovama u Republici Hrvatskoj, ostvarena su dva bitna iskoraka: uspostava prve internetske veze Hrvatske prema svijetu, 17. studenog 1992. godine, čime je započelo doba Interneta u Republici Hrvatskoj, te tri mjeseca kasnije, 27. ožujka 1993. registracija i početak rada nacionalne vršne internetske domene .hr. U to ratno vrijeme, CARNet mrežom su aktivno prenošene informacije o ratnim zbivanjima u RH te se na taj način probijala medijska blokada u kojoj se našla naša mlada država .

Sveučilišni računski centar i danas, kao i prilikom svog osnutka ima dvojaku misiju. Jedan dio te misije je osigurati akademskoj zajednici, kao najnaprednijem dijelu društva, pristup najnovijim informacijskim i komunikacijskim tehnologijama, a jednako je izazovna i zadaća osigurati da mnogobrojne već postojeće ili nedavno uspostavljene usluge i sustavi, njih više od 50, nastave pouzdano funkcionirati i razvijati se u skladu s trendovima razvoja i primjene informacijskih tehnologija u svijetu.

Svečano obilježavanje 25 godina interneta u Republici Hrvatskoj održat će se ovaj petak, 17. studenoga 2017. godine u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu s početkom u 19 sati.

Izdvojene najnovije vijesti

20. rujna 2019.

I ove godine će se godine, od 30. rujna do 6. listopada, cijela Hrvatska udružiti u obilježavanju nacionalne kampanje pod nazivom Tjedan cjeloživotnog učenja. Riječ je o obrazovnoj kampanji kojom se građanima prenosi poruka o važnosti obrazovanja... Više

17. rujna 2019.

Projekt National Initiatives for Open Science in Europe (NI4OS-Europe) započeo je 1. rujna 2019. u sklopu Obzor 2020 (Horizon 2020) programa Europske unije za istraživanje i inovacije za razdoblje 2014. - 2020. godine.

17. rujna 2019.

Pozivamo vas na predavanje „Microsoft Teams - što se promijenilo unutar Teamsa i zašto baš Teams?“ u petak 20. 9. 2019. u 14:00 sati u dvorani E2 u Sveučilišnom računskom centru, Marohnićeva 5.

Izdvojena događanja

ruj 01

Svake godine u rujnu organiziramo niz predavanja namijenjenih novim studentima Sveučilišta u Zagrebu.

ruj 23

Od 23. do 27. rujna održavamo Tjedan Centra za e-učenje - niz radionica i tečajeva za nastavnike.

ruj 24

Steknite znanja i vještine potrebne za administraciju operacijskih sustava Windows ili Linux. Prijave za novi ciklus koji počinje 24. 9. 2019. su u tijeku.