25 godina vršne internetske domene

27. veljače 1993. stručnjaci Sveučilišnog računskog centra (Srca) zaprimili su e-mail s informacijom da je izvršena registracija nacionalne vršne .hr domene i da se može početi koristiti

Sutra, 27. veljače 2018. navršit će se 25 godina od kad se Republika Hrvatska upisala na internetsku kartu svijeta. Tog dana, 27. veljače 1993. stručnjaci Sveučilišnog računskog centra (Srca), koji su radili na projektu uspostave Hrvatske akademske i istraživačke mreže CARNET, pa utoliko i na registraciji nacionalne vršne .hr domene, zaprimili su dugo očekivani e-mail s informacijom da je izvršena registracija nacionalne vršne .hr domene i da se može početi koristiti. Time su računala s oznakom .hr i službeno postala sastavnim dijelom svjetske mreže.

Spomenuti e-mail poslao je Jon Postel, jedan od pionira Interneta u ime organizacije IANA (Internet Assigned Numbers Authority), koja i danas koordinira upravljanjem adresnog prostora Interneta.

Kao i u mnogim drugim državama, upravljanje nacionalnim domenskim prostorom i u Hrvatskoj je započelo u akademskoj zajednici. Registracija i aktiviranje nacionalne vršne internetske domene predstavljali su završni korak u uspostavi Interneta u Hrvatskoj. Oznaka domene .hr pojavljuje se od tada u nazivima računala, u prvim komunikacijama sa svijetom kao sastavni dio e-mail adresa, a nakon toga i sastavni dio svih ostalih internetskih servisa, prije svega web sjedišta.

Prateći razvoj upravljanja hrvatskim nacionalnim domenskim prostorom od samih početaka do današnjih dana, pratimo razvojnu liniju koja i danas registar nacionalne .hr domene stavlja uz bok europskim i svjetskim. Valja naglasiti da je u Hrvatskoj zadržano pravo na besplatnu domenu, čime se ostvaruje temeljno pravo na prisutnost u virtualnom svijetu, što je bilo jedno od načela prisutno od samih početaka funkcioniranja .hr domene.

Sve do 2012. godine poslove administrativnog i tehničkog upravljanja nacionalnom domenom obavljao je Sveučilišni računski centar (Srce). Početkom 2012. godine CARNET preuzima upravljanje i administraciju .hr domene u svim segmentima. Ukupan broj registriranih .hr domena danas je prešao brojku od 100.000 domena.

Nataša Dobrenić

Ured za odnose s javnošću Srca

Izdvojene najnovije vijesti

18. studenog 2019.

S novom akademskom godinom 2019./2020. MerlinMobile aplikacija dostupna je izravno kroz Google Play i Apple App Store trgovine korisnicima svih Android i iOS uređaja. Do sada je instalirana na više od 13.000 uređaja.

17. studenog 2019.

Prije 27 godina, 17. studenoga 1992. godine, tim Srca uspostavio je internetsku vezu Hrvatske sa svijetom. U Srcu smo ponosni na to što dio tog tima još uvijek radi s nama gradeći novu generaciju e-infrastrukture HR ZOO.

15. studenog 2019.

Pozivamo vas da nam se pridružite 22. studenog u 10 sati na seminaru za IT specijaliste „Certifikati u službi zaštite prijenosa podataka“ koji će održati Dubravko Penezić iz Srca. Seminar će se održati u zgradi Srca, Josipa Marohnića 5, Zagreb.... Više

Izdvojena događanja

stu 19

Jeste li znali da postoje alati koji vam mogu pomoći prilikom izrade i organizacije bibliografskih izvora i umetanja referenci u tekst? Da biste naučili raditi s njima, prijavite se na tečaj koji se održava u utorak, 19. 11. 2019., u 9 sati.

stu 19

Želite li naučiti raditi s besplatnim alatima za grafički dizajn? Prijavite se na tečaj koji će započeti u utorak, 19. 11. 2019., u 9:00 sati. Prijave su u tijeku.

stu 21

U studenome se održava Dvadeset četvrta smotra Sveučilišta u Zagrebu.