25 godina vršne internetske domene

27. veljače 1993. stručnjaci Sveučilišnog računskog centra (Srca) zaprimili su e-mail s informacijom da je izvršena registracija nacionalne vršne .hr domene i da se može početi koristiti

Sutra, 27. veljače 2018. navršit će se 25 godina od kad se Republika Hrvatska upisala na internetsku kartu svijeta. Tog dana, 27. veljače 1993. stručnjaci Sveučilišnog računskog centra (Srca), koji su radili na projektu uspostave Hrvatske akademske i istraživačke mreže CARNET, pa utoliko i na registraciji nacionalne vršne .hr domene, zaprimili su dugo očekivani e-mail s informacijom da je izvršena registracija nacionalne vršne .hr domene i da se može početi koristiti. Time su računala s oznakom .hr i službeno postala sastavnim dijelom svjetske mreže.

Spomenuti e-mail poslao je Jon Postel, jedan od pionira Interneta u ime organizacije IANA (Internet Assigned Numbers Authority), koja i danas koordinira upravljanjem adresnog prostora Interneta.

Kao i u mnogim drugim državama, upravljanje nacionalnim domenskim prostorom i u Hrvatskoj je započelo u akademskoj zajednici. Registracija i aktiviranje nacionalne vršne internetske domene predstavljali su završni korak u uspostavi Interneta u Hrvatskoj. Oznaka domene .hr pojavljuje se od tada u nazivima računala, u prvim komunikacijama sa svijetom kao sastavni dio e-mail adresa, a nakon toga i sastavni dio svih ostalih internetskih servisa, prije svega web sjedišta.

Prateći razvoj upravljanja hrvatskim nacionalnim domenskim prostorom od samih početaka do današnjih dana, pratimo razvojnu liniju koja i danas registar nacionalne .hr domene stavlja uz bok europskim i svjetskim. Valja naglasiti da je u Hrvatskoj zadržano pravo na besplatnu domenu, čime se ostvaruje temeljno pravo na prisutnost u virtualnom svijetu, što je bilo jedno od načela prisutno od samih početaka funkcioniranja .hr domene.

Sve do 2012. godine poslove administrativnog i tehničkog upravljanja nacionalnom domenom obavljao je Sveučilišni računski centar (Srce). Početkom 2012. godine CARNET preuzima upravljanje i administraciju .hr domene u svim segmentima. Ukupan broj registriranih .hr domena danas je prešao brojku od 100.000 domena.

Nataša Dobrenić

Ured za odnose s javnošću Srca

Izdvojene najnovije vijesti

23. siječnja 2020.

Delegacija nastavnika i zaposlenika sa Sveučilišta u Ljubljani u okviru ESF projekta „Digitalno Sveučilište u Ljubljani – s inovativnom primjenom ICT do izvrsnosti“ posjetila je 21. i 22. siječnja 2020. Srce i Centar za e-učenje.

20. siječnja 2020.

Pozivamo vas na predavanje „Napredno SIEM rješenje i zaštita IT infrastrukture pomoću Azure Sentinela“ u petak 24. 1. 2020. u 14:00 sati u dvorani E1 u Sveučilišnom računskom centru, Marohnićeva 5.

17. siječnja 2020.

Pomoćnica ravnatelja Srca za obrazovanje i podršku korisnicima, Sandra Kučina Softić obranila je 16. siječnja 2020. godine doktorsku disertaciju na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu.

Izdvojena događanja

sij 24

„Napredno SIEM rješenje i zaštita IT infrastrukture pomoću Azure Sentinela“

velj 10

Upoznajte tajne programiranja u R-u, jeziku za analizu i vizualizaciju podataka. Prijave traju do 5.2.2020.

velj 17

Steknite znanja potrebna za administaciju operacijskog sustava Linux. Tečaj počinje 17. 2. 2020. u 9 sati. Prijave su u tijeku.