Stručna konferencija Srca - najava DEI 2018

Poveznica ovogodišnjeg programa bit će propitivanje važnosti otvorenosti podataka, infrastrukture, znanosti, obrazovanja, ali i izazova koje donosi otvorenost i pokušaji implementacije otvorenosti. Ukratko, propitivat će se izazovi (ne)otvorenosti.

Sveučilišni računski centar (Srce) 11. i 12. travnja 2018. organizira stručnu konferenciju pod nazivom: Dani e-infrastrukture - Srce DEI 2018 sa središnjom temom- Izazovi (ne) otvorenosti.

Konferencija se održava u kongresnim dvoranama Plaza Event Centra, Slavonska avenija 6, u neposrednoj blizini Srca i u samom Sveučilišnom računskom centru (Srcu), Josipa Marohnića 5.

Koncepti otvorene znanosti i otvorenog obrazovanja, nova europska infrastruktura EOSC (European Open Science Cloud), ali i komunikacijske strategije ustanova i institucija koje imaju za cilj povećavanje otvorenosti ustanova samo su neki elementi otvorenosti koja će se propitivati ili prikazati kroz predavanja i rasprave unutar tematskih blokova. Uz otvorenost, obradit će se i ostale aktualne teme u sustavu znanosti i visokog obrazovanja od kojih valja izdvojiti izgradnju CroRIS-a – novog informacijskog sustava o znanstvenoj djelatnosti, razvoj naprednoga računanja i iskustva u primjeni GDPR-a na visokoškolskim ustanovama. Predstavit će se i rezultati rada i inicijative iz zajednice vezano uz otvoreno obrazovanje i otvorenu znanost te rezultati ostvareni u okviru usluga i projekata koje vodi ili koordinira Srce, kao što su Hrvatski znanstveni i obrazovni oblak (HR-ZOO), Informacijski sustav za podršku postupaka vrednovanja (Mozvag) , Digitalni akademski arhivi i repozitoriji (Dabar), Portal znanstvenih časopisa Republike Hrvatske (Hrčak) i drugi.

Pozvani predavači ove godine dolaze iz Švicarske. Prvi dan konferencije, Olivier Verscheure, ravnatelj Švicarskoga centra za znanost o podacima (Swiss Data Science Center) održat će pozvano predavanje na temu otvorene znanosti (Open science).

U četvrtak, drugi dan konferencije, Ann Harding, iz fondacije SWITCH koja je švicarski NREN (National research and education network) te ujedno i koordinator švicarske AAI federacije, održat će pozvano predavanje „The challenges of (non-)openness – Trust and Identity in Research and Education“. Ann Harding članica je švicarskog AAI tima i od 2013. godine vodi razvoj sustava elektroničkih identiteta u okviru serije projekata GÉANT.

Ove godine pripremljen je velik broj različitih radionica na kojima će sudionici steći praktična znanja i imati mogućnost raspraviti svoja iskustva i prijedloge vezane uz različite komponente e-infrastrukture i mogućnosti primjene tih komponenti u njihovom okruženju. Radionice se odvijaju kroz dva dana te su osigurani veći prostorni kapaciteti kako bi što više sudionika moglo sudjelovati na njima.

S obzirom da su ovakva događanja dobra prilika za iznošenje i razmjenu ideja, dodatni smo naglasak stavili i na neformalne sadržaje, odnosno druženja u sklopu konferencije. Ovogodišnju konferenciju prati i knjiga sažetaka radova koja će biti dio konferencijskoga paketa. Uvedene su i novosti vezane uz prijavu i plaćanje kotizacije.

Slijedom uspjeha prošlogodišnje konferencije, očekivanje je Srca da će se na Srce DEI 2018 okupiti oko 300 IT stručnjaka i naprednih korisnika novih tehnologija u sustavu znanosti i visokog obrazovanja i da će tijekom dvodnevnog događanja doći do sinergijskog učinka i niza interesantnih rasprava o pravcima i načinima izgradnje modernog i otvorenog obrazovanja i znanosti, koji se temelje na učinkovitoj uporabi novih tehnologija i koncepata.

Pozivamo Vas da nam se pridružite i pratite rad stručne konferencije Srca Dani e-infrastrukture - Srce DEI 2018.

Detaljan program i dodatne informacije možete naći na http://dei.srce.hr/.

Ured za odnose s javnošću

Nataša Dobrenić

Izdvojene najnovije vijesti

17. siječnja 2020.

Pomoćnica ravnatelja Srca za obrazovanje i podršku korisnicima, Sandra Kučina Softić obranila je 16. siječnja 2020. godine doktorsku disertaciju na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu.

2. siječnja 2020.

Upravno vijeće Srca usvojilo je Plan rada Srca za 2020. godinu na svojoj 4. sjednici koja je održana 9. prosinca 2019. godine.

31. prosinca 2019.

Na inicijativu Srca, uz financijska sredstva koja je osiguralo Ministarstvo znanosti i obrazovanja, nabavljene su licencije za softver za provjeru autentičnosti radova, koji je tako postao dostupan svim javnim visokim učilištima u Republici... Više

Izdvojena događanja

velj 10

Upoznajte tajne programiranja u R-u, jeziku za analizu i vizualizaciju podataka. Prijave traju do 5.2.2020.

velj 17

Steknite znanja potrebna za administaciju operacijskog sustava Linux. Tečaj počinje 17. 2. 2020. u 9 sati. Prijave su u tijeku.

svi 11

Ovladajte naprednom administracijom Linux poslužitelja. Tečaj Linux akademije počinje 11. 5. 2020. u 17 sati. Prijave su u tijeku.