Stručna konferencija Srca - najava DEI 2018

Poveznica ovogodišnjeg programa bit će propitivanje važnosti otvorenosti podataka, infrastrukture, znanosti, obrazovanja, ali i izazova koje donosi otvorenost i pokušaji implementacije otvorenosti. Ukratko, propitivat će se izazovi (ne)otvorenosti.

Sveučilišni računski centar (Srce) 11. i 12. travnja 2018. organizira stručnu konferenciju pod nazivom: Dani e-infrastrukture - Srce DEI 2018 sa središnjom temom- Izazovi (ne) otvorenosti.

Konferencija se održava u kongresnim dvoranama Plaza Event Centra, Slavonska avenija 6, u neposrednoj blizini Srca i u samom Sveučilišnom računskom centru (Srcu), Josipa Marohnića 5.

Koncepti otvorene znanosti i otvorenog obrazovanja, nova europska infrastruktura EOSC (European Open Science Cloud), ali i komunikacijske strategije ustanova i institucija koje imaju za cilj povećavanje otvorenosti ustanova samo su neki elementi otvorenosti koja će se propitivati ili prikazati kroz predavanja i rasprave unutar tematskih blokova. Uz otvorenost, obradit će se i ostale aktualne teme u sustavu znanosti i visokog obrazovanja od kojih valja izdvojiti izgradnju CroRIS-a – novog informacijskog sustava o znanstvenoj djelatnosti, razvoj naprednoga računanja i iskustva u primjeni GDPR-a na visokoškolskim ustanovama. Predstavit će se i rezultati rada i inicijative iz zajednice vezano uz otvoreno obrazovanje i otvorenu znanost te rezultati ostvareni u okviru usluga i projekata koje vodi ili koordinira Srce, kao što su Hrvatski znanstveni i obrazovni oblak (HR-ZOO), Informacijski sustav za podršku postupaka vrednovanja (Mozvag) , Digitalni akademski arhivi i repozitoriji (Dabar), Portal znanstvenih časopisa Republike Hrvatske (Hrčak) i drugi.

Pozvani predavači ove godine dolaze iz Švicarske. Prvi dan konferencije, Olivier Verscheure, ravnatelj Švicarskoga centra za znanost o podacima (Swiss Data Science Center) održat će pozvano predavanje na temu otvorene znanosti (Open science).

U četvrtak, drugi dan konferencije, Ann Harding, iz fondacije SWITCH koja je švicarski NREN (National research and education network) te ujedno i koordinator švicarske AAI federacije, održat će pozvano predavanje „The challenges of (non-)openness – Trust and Identity in Research and Education“. Ann Harding članica je švicarskog AAI tima i od 2013. godine vodi razvoj sustava elektroničkih identiteta u okviru serije projekata GÉANT.

Ove godine pripremljen je velik broj različitih radionica na kojima će sudionici steći praktična znanja i imati mogućnost raspraviti svoja iskustva i prijedloge vezane uz različite komponente e-infrastrukture i mogućnosti primjene tih komponenti u njihovom okruženju. Radionice se odvijaju kroz dva dana te su osigurani veći prostorni kapaciteti kako bi što više sudionika moglo sudjelovati na njima.

S obzirom da su ovakva događanja dobra prilika za iznošenje i razmjenu ideja, dodatni smo naglasak stavili i na neformalne sadržaje, odnosno druženja u sklopu konferencije. Ovogodišnju konferenciju prati i knjiga sažetaka radova koja će biti dio konferencijskoga paketa. Uvedene su i novosti vezane uz prijavu i plaćanje kotizacije.

Slijedom uspjeha prošlogodišnje konferencije, očekivanje je Srca da će se na Srce DEI 2018 okupiti oko 300 IT stručnjaka i naprednih korisnika novih tehnologija u sustavu znanosti i visokog obrazovanja i da će tijekom dvodnevnog događanja doći do sinergijskog učinka i niza interesantnih rasprava o pravcima i načinima izgradnje modernog i otvorenog obrazovanja i znanosti, koji se temelje na učinkovitoj uporabi novih tehnologija i koncepata.

Pozivamo Vas da nam se pridružite i pratite rad stručne konferencije Srca Dani e-infrastrukture - Srce DEI 2018.

Detaljan program i dodatne informacije možete naći na http://dei.srce.hr/.

Ured za odnose s javnošću

Nataša Dobrenić

Izdvojene najnovije vijesti

21. kolovoza 2019.

Objavljen je raspored osnovnih tečajeva Srca u listopadu 2019. godine. Prijave će započeti u četvrtak, 22. kolovoza 2019. godine, u 8 sati.

7. kolovoza 2019.

Na stranicama sustava otvorenog koda Moodle objavljena je studija slučaja o sustavu za e-učenje Merlin koji je izgradio i održava Centar za e-učenje u Srcu.

26. srpnja 2019.

Srce je putem novog web-sjedišta krajnjim korisnicima sustava AAI@EduHr omogućilo uvid u podatke vezane uz njihov elektronički identitet i način njegovog korištenja, kao i primanje potrebnih obavijesti.

Izdvojena događanja

kol 24

Ako se želite naučiti služiti programom PowerPoint pomoću kojeg možete izrađivati elektroničke prezentacije na svom računalu, prijavite se na vikend tečaj koji započinje u subotu, 24. 8. 2019. u  9:00 sati. Prijave su u tijeku!

ruj 23

Želite li naučiti služiti se programom Access i kreirati baze podataka? Prijavite se na tečaj koji će započeti u ponedjeljak, 23. 9. 2019., u 17:30 sati. Prijave su u tijeku.

ruj 24

Steknite znanja i vještine potrebne za administraciju operacijskih sustava Windows ili Linux. Prijave za novi ciklus koji počinje 24. 9. 2019. su u tijeku.