26 godina vršne internetske domene .hr

(Zagreb, 27. veljače 2019.) Priča o vršnoj .hr internetskoj domeni počinje s pričom o Internetu u Hrvatskoj. Ceremonijom u Rektoratu Sveučilišta u Zgrebu, 17. studenog 1992. nacionalna akademska mreža je službeno spojena na Internet. Tri mjeseca kasnije 27. veljače 1993. stručnjaci Sveučilišnog računskog centra (Srca), koji su radili na projektu uspostave nacionalne akademske mreže utemeljene na Internet protokolu, zaprimili su e-mail s informacijom da je izvršena registracija nacionalne vršne .hr domene u internetskim root serverima, te da se može početi koristiti. Time su računala s oznakom .hr i službeno postala sastavnim dijelom svjetske mreže. Spomenuti e-mail poslao je Jon Postel, jedan od pionira Interneta u ime organizacije IANA (Internet Assigned Numbers Authority), koja i danas koordinira upravljanjem adresnog prostora Interneta.

„Please go ahead with the new top level domain HR for Croatia“, rečenica je Jona Postela, koju je 27. veljače 1993. kao znak  uvrštenja nove ccTLD, vršne domene za Republiku Hrvatsku, uputio Ivanu Mariću, zamjeniku ravnatelja Srca koje je tada administrativno i tehnički obavilo posao oko uspostave hrvatske domene.

Upravljanje nacionalnim domenskim prostorom i u Hrvatskoj je, kao i u mnogim drugim zemljama, započelo u akademskoj zajednici. Registracija i aktiviranje nacionalne vršne internetske domene predstavljali su završni korak u uspostavi Interneta u Hrvatskoj. Oznaka domene .hr pojavljuje se od tada u nazivima računala, u prvim komunikacijama sa svijetom kao sastavni dio e-mail adresa, a nakon toga i sastavni dio svih ostalih internetskih servisa, prije svega web sjedišta.

Prateći razvoj upravljanja hrvatskim nacionalnim domenskim prostorom od samih početaka do današnjih dana, pratimo razvojnu liniju koja i danas registar nacionalne .hr domene stavlja uz bok europskim i svjetskim. Valja naglasiti da je u Hrvatskoj zadržano pravo na besplatnu domenu, čime se ostvaruje temeljno pravo na prisutnost u virtualnom svijetu, što je bilo jedno od načela prisutno od samih početaka funkcioniranja .hr domene.
Do 2012. godine Srce je u ime CARNET-a, obavljalo administrativne i tehničke poslove upravljanja nacionalnom domenom, nakon čega CARNET u potpunosti preuzima sve poslove upravljanja .hr domenom.
Ukupan broj registriranih .hr domena danas prešao je brojku od 104.000 domena.

Nataša Dobrenić
Ured za odnose s javnošću Srca

Izdvojene najnovije vijesti

21. kolovoza 2019.

Objavljen je raspored osnovnih tečajeva Srca u listopadu 2019. godine. Prijave će započeti u četvrtak, 22. kolovoza 2019. godine, u 8 sati.

7. kolovoza 2019.

Na stranicama sustava otvorenog koda Moodle objavljena je studija slučaja o sustavu za e-učenje Merlin koji je izgradio i održava Centar za e-učenje u Srcu.

26. srpnja 2019.

Srce je putem novog web-sjedišta krajnjim korisnicima sustava AAI@EduHr omogućilo uvid u podatke vezane uz njihov elektronički identitet i način njegovog korištenja, kao i primanje potrebnih obavijesti.

Izdvojena događanja

kol 24

Ako se želite naučiti služiti programom PowerPoint pomoću kojeg možete izrađivati elektroničke prezentacije na svom računalu, prijavite se na vikend tečaj koji započinje u subotu, 24. 8. 2019. u  9:00 sati. Prijave su u tijeku!

ruj 23

Želite li naučiti služiti se programom Access i kreirati baze podataka? Prijavite se na tečaj koji će započeti u ponedjeljak, 23. 9. 2019., u 17:30 sati. Prijave su u tijeku.

ruj 24

Steknite znanja i vještine potrebne za administraciju operacijskih sustava Windows ili Linux. Prijave za novi ciklus koji počinje 24. 9. 2019. su u tijeku.