Deveto okupljanje korisnika sustava Moodle

Na ovogodišnjem Moodlemootu okupilo se više od 90 sudionika. Neki od njih su dugogodišnji sudionici Moodlemoota, a veseli da nam se svake godine pridružuju i novi sudionici u želji da predstave svoja iskustva sa sustavom Moodle, ali i čuju iskustva drugih

(Zagreb, 7. lipnja 2019.) U Srcu je u petak, 7. lipnja 2019., održan 9. MoodleMoot Hrvatska. Centar za e-učenje Sveučilišnog računskog centra Sveučilišta u Zagrebu (Srce) i ove je godine organizirao tradicionalno godišnje okupljanje moodlera, odnosno svih koji se bave sustavom Moodle (alat za e-učenje) ili su zainteresirani za njega.

Prisutne su na početku, u ime organizatora, pozdravili Sandra Kučina Softić, pomoćnica ravnatelja Srca za obrazovanje i podršku korisnicima i Jasmin Klindžić, voditelj Centra potpore e-učenju Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.

Cilj ovog događanja, koje se održava devetu godinu za redom, je razmjena iskustava, suradnja te stvaranje regionalne mreže korisnika povezanih sa sustavom Moodle u interaktivnu suradničku mrežu.

Srce smatra da je važno osigurati nastavnicima tehnologije i alate e-učenja kao i pružiti im sustavnu podršku pri njihovoj integraciji u obrazovni proces. Moodlemoot je jedna od aktivnosti Centra za e-učenje Srca kojom se želi nastavnicima približiti nove tehnologije, sustav Moodle te pružiti podršku u radu s tim tehnologijama.

Na ovogodišnjem događanju održana su dva pozvana predavanja:

• David Monllao Olive, iz Moodle HQ koji je održao pozvano predavanje naziva Moodle analytics from different perspectives“
  • doc. dr. sc. Marko Odak, Centar za informacijske tehnologije Sveučilišta u Mostaru, s pozvanim predavanjem na temu: „Primjena i razvoj Moodle sustava na Sveučilištu u Mostaru“.

Uz pozvana predavanja, održat će se 17 prezentacija u paralelnim sekcijama u dvije dvorane. Teme su od tehničkih i developerskih vezano uz sustav Moodle pa do iskustava u primjeni sustava Moodle u nastavi i za potrebe vrednovanja u online okruženju, u osnovnom i srednjoškolskom obrazovanju kao i u visokom obrazovanju. Svoja iskustva za sustavom Moodle podijelili su predavači iz Hrvatske, ali i iz Slovenije, Bosne i Hercegovine te Srbije.

Na ovogodišnjem Moodlemootu okupilo se više od 90 sudionika koji će tijekom dana prezentirati i raspravljati o sustavu Moodle i njegovim mogućnostima kao i načinima primjene u nastavi. Neki od njih su dugogodišnji sudionici Moodlemoota, a veseli da nam se svake godine pridružuju i novi sudionici u želji da predstave svoja iskustva sa sustavom Moodle, ali i čuju iskustva drugih.

Događanja i konferencije Moodlemoot organiziraju se diljem svijeta, a organizacijom ovog događanja Hrvatska želi biti aktivan član globalne Moodle zajednice. Centar za e-učenje Srca surađuje s Moodle HQ već drugu godinu za redom, a nadamo se da će se ova uspješna suradnja nastaviti i na jubilarnom 10. Moodlemootu Hrvatska 2020.

Moodle je LMS, (engl. Learning Management System), odnosno sustav za upravljanje obrazovnim sadržajem i pomoćnim alatima, a izgrađen je na platformi otvorenog koda (engl. Open Source). Moodle je među najkorištenijim sustavima za e-učenje u svijetu i koristi se u 227 zemljalja. Omogućava postavljanje kolegija i tečajeva u virtualno okruženje, te inovativnu i interaktivnu nastavu. I u Hrvatskoj je sustav Moodle najviše zastupljen, a najviše se koristi za nastavu u visokom obrazovanju.

Sustav za e-učenje Merlin Srca najveći je i najmoderniji sustav za e-učenje za visokoškolske ustanove u Hrvatskoj. Bazira se na sustavu Moodle koji je Centar za e-učenje Srca doradio i prilagodio potrebama korisnika. U ovoj akademskoj godini (2018./2019.) na sustavu se nalazi preko 12.500 e-kolegija koje održava oko 7.000 nastavnika za više od 60.000 studenata.

Centar za e-učenje je nedavno objavio i rezultate ankete o zadovoljstvu korisnika sustavom Merlin koja je provedena krajem 2018. godine. Rezultati ankete pokazuju da su nastavnici i studenti zadovoljni sa sustavom Merlin i podrškom koju im u korištenju sustava i radu na e-kolegiju pruža Centar za e-učenje Srca. Nastavnici se sve više odlučuju otvoriti e-kolegij i nastavu provoditi u mješovitom obliku te smatraju su sustav Merlin doprinosi povećanju kvalitete kolegija. Studenti također smatraju da je sustav Merlin koristan u nastavi te im omogućava lakši i jednostavniji pristup nastavnim materijalima, bolju informiranost vezano uz kolegij te bolju komunikaciju s nastavnicima i drugim studentima. Studenti žele da se e-učenje i sustav Merlin koriste u većoj mjeri na njihovoj ustanovi. Anketa je dostupna na stranicama Centra za e-učenje Srca (www.srce.hr/ceu).

Program ovogodišnjeg MoodleMoota možete naći i na web stranicama: https://www.srce.unizg.hr/moodlemoot-2019 gdje će uskoro će biti objavljene i prezentacije i snimke svih predavanja.

Nataša Dobrenić

Ured za odnose s javnošću Srca

Izdvojene najnovije vijesti

17. siječnja 2020.

Pomoćnica ravnatelja Srca za obrazovanje i podršku korisnicima, Sandra Kučina Softić obranila je 16. siječnja 2020. godine doktorsku disertaciju na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu.

2. siječnja 2020.

Upravno vijeće Srca usvojilo je Plan rada Srca za 2020. godinu na svojoj 4. sjednici koja je održana 9. prosinca 2019. godine.

31. prosinca 2019.

Na inicijativu Srca, uz financijska sredstva koja je osiguralo Ministarstvo znanosti i obrazovanja, nabavljene su licencije za softver za provjeru autentičnosti radova, koji je tako postao dostupan svim javnim visokim učilištima u Republici... Više

Izdvojena događanja

velj 10

Upoznajte tajne programiranja u R-u, jeziku za analizu i vizualizaciju podataka. Prijave traju do 5.2.2020.

velj 17

Steknite znanja potrebna za administaciju operacijskog sustava Linux. Tečaj počinje 17. 2. 2020. u 9 sati. Prijave su u tijeku.

svi 11

Ovladajte naprednom administracijom Linux poslužitelja. Tečaj Linux akademije počinje 11. 5. 2020. u 17 sati. Prijave su u tijeku.