Deveto okupljanje korisnika sustava Moodle

Na ovogodišnjem Moodlemootu okupilo se više od 90 sudionika. Neki od njih su dugogodišnji sudionici Moodlemoota, a veseli da nam se svake godine pridružuju i novi sudionici u želji da predstave svoja iskustva sa sustavom Moodle, ali i čuju iskustva drugih

(Zagreb, 7. lipnja 2019.) U Srcu je u petak, 7. lipnja 2019., održan 9. MoodleMoot Hrvatska. Centar za e-učenje Sveučilišnog računskog centra Sveučilišta u Zagrebu (Srce) i ove je godine organizirao tradicionalno godišnje okupljanje moodlera, odnosno svih koji se bave sustavom Moodle (alat za e-učenje) ili su zainteresirani za njega.

Prisutne su na početku, u ime organizatora, pozdravili Sandra Kučina Softić, pomoćnica ravnatelja Srca za obrazovanje i podršku korisnicima i Jasmin Klindžić, voditelj Centra potpore e-učenju Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.

Cilj ovog događanja, koje se održava devetu godinu za redom, je razmjena iskustava, suradnja te stvaranje regionalne mreže korisnika povezanih sa sustavom Moodle u interaktivnu suradničku mrežu.

Srce smatra da je važno osigurati nastavnicima tehnologije i alate e-učenja kao i pružiti im sustavnu podršku pri njihovoj integraciji u obrazovni proces. Moodlemoot je jedna od aktivnosti Centra za e-učenje Srca kojom se želi nastavnicima približiti nove tehnologije, sustav Moodle te pružiti podršku u radu s tim tehnologijama.

Na ovogodišnjem događanju održana su dva pozvana predavanja:

• David Monllao Olive, iz Moodle HQ koji je održao pozvano predavanje naziva Moodle analytics from different perspectives“
  • doc. dr. sc. Marko Odak, Centar za informacijske tehnologije Sveučilišta u Mostaru, s pozvanim predavanjem na temu: „Primjena i razvoj Moodle sustava na Sveučilištu u Mostaru“.

Uz pozvana predavanja, održat će se 17 prezentacija u paralelnim sekcijama u dvije dvorane. Teme su od tehničkih i developerskih vezano uz sustav Moodle pa do iskustava u primjeni sustava Moodle u nastavi i za potrebe vrednovanja u online okruženju, u osnovnom i srednjoškolskom obrazovanju kao i u visokom obrazovanju. Svoja iskustva za sustavom Moodle podijelili su predavači iz Hrvatske, ali i iz Slovenije, Bosne i Hercegovine te Srbije.

Na ovogodišnjem Moodlemootu okupilo se više od 90 sudionika koji će tijekom dana prezentirati i raspravljati o sustavu Moodle i njegovim mogućnostima kao i načinima primjene u nastavi. Neki od njih su dugogodišnji sudionici Moodlemoota, a veseli da nam se svake godine pridružuju i novi sudionici u želji da predstave svoja iskustva sa sustavom Moodle, ali i čuju iskustva drugih.

Događanja i konferencije Moodlemoot organiziraju se diljem svijeta, a organizacijom ovog događanja Hrvatska želi biti aktivan član globalne Moodle zajednice. Centar za e-učenje Srca surađuje s Moodle HQ već drugu godinu za redom, a nadamo se da će se ova uspješna suradnja nastaviti i na jubilarnom 10. Moodlemootu Hrvatska 2020.

Moodle je LMS, (engl. Learning Management System), odnosno sustav za upravljanje obrazovnim sadržajem i pomoćnim alatima, a izgrađen je na platformi otvorenog koda (engl. Open Source). Moodle je među najkorištenijim sustavima za e-učenje u svijetu i koristi se u 227 zemljalja. Omogućava postavljanje kolegija i tečajeva u virtualno okruženje, te inovativnu i interaktivnu nastavu. I u Hrvatskoj je sustav Moodle najviše zastupljen, a najviše se koristi za nastavu u visokom obrazovanju.

Sustav za e-učenje Merlin Srca najveći je i najmoderniji sustav za e-učenje za visokoškolske ustanove u Hrvatskoj. Bazira se na sustavu Moodle koji je Centar za e-učenje Srca doradio i prilagodio potrebama korisnika. U ovoj akademskoj godini (2018./2019.) na sustavu se nalazi preko 12.500 e-kolegija koje održava oko 7.000 nastavnika za više od 60.000 studenata.

Centar za e-učenje je nedavno objavio i rezultate ankete o zadovoljstvu korisnika sustavom Merlin koja je provedena krajem 2018. godine. Rezultati ankete pokazuju da su nastavnici i studenti zadovoljni sa sustavom Merlin i podrškom koju im u korištenju sustava i radu na e-kolegiju pruža Centar za e-učenje Srca. Nastavnici se sve više odlučuju otvoriti e-kolegij i nastavu provoditi u mješovitom obliku te smatraju su sustav Merlin doprinosi povećanju kvalitete kolegija. Studenti također smatraju da je sustav Merlin koristan u nastavi te im omogućava lakši i jednostavniji pristup nastavnim materijalima, bolju informiranost vezano uz kolegij te bolju komunikaciju s nastavnicima i drugim studentima. Studenti žele da se e-učenje i sustav Merlin koriste u većoj mjeri na njihovoj ustanovi. Anketa je dostupna na stranicama Centra za e-učenje Srca (www.srce.hr/ceu).

Program ovogodišnjeg MoodleMoota možete naći i na web stranicama: https://www.srce.unizg.hr/moodlemoot-2019 gdje će uskoro će biti objavljene i prezentacije i snimke svih predavanja.

Nataša Dobrenić

Ured za odnose s javnošću Srca

Izdvojene najnovije vijesti

11. lipnja 2019.

Pozivamo vas na predavanje na engleskom jeziku „End User Computing - Today and Tomorrow...“ u petak 14. 6. 2019. u 14:00 sati u dvorani E2 u Sveučilišnom računskom centru, Marohnićeva 5.

10. lipnja 2019.

7. lipnja 2019.

Na konferenciji EUNIS 2019, 6. lipnja 2019. u Trondheimu, Norveška, Srcu je dodijeljeno priznanje za rad "Why digital badges matter? (SRCE experience)".

Izdvojena događanja

srp 01

Steknite znanja potrebna za administaciju operacijskog sustava Linux. Tečaj počinje 1. 7. 2019. u 9 sati. Prijave su u tijeku.

srp 06

Ako se želite naučiti služiti programom Word i uspješno pisati i uređivati svoje svakodnevne dokumente, prijavite se na vikend-tečaj koji započinje u subotu, 6. 7. 2019., u 9:00 sati. Prijave su u tijeku.

srp 08

Želite li se upoznati s osnovama CSS-a – tehnologije za oblikovanje web-stranica? Prijavite se na tečaj koji će započeti u ponedjeljak, 8. 7. 2019., u 9:00 sati. Prijave su u tijeku!