Sustavno uvođenje e-učenja može značajno pridonijeti povećanju kvalitete sveučilišnog obrazovanja i postizanju ishoda učenja te usklađivanju obrazovnih potreba studenata i potrebama tržišta rada i društva u cjelini

(Zagreb, 23. rujna 2019.) Centar za e-učenje Sveučilišnog računskog centra (Srca) od 23. do 27. rujna 2019. organizira osmi Tjedan Centra za e-učenje.
Tjedan Centra za e-učenje održava se tradicionalno u rujnu, na početku nove akademske godine, kako bi se nastavnici mogli što bolje pripremiti za nastavu stjecanjem novih znanja u području e-učenja, usavršavanjem nastavničkih kompetencija i pronalaženjem najboljeg načina kako integrirati tehnologije e-učenja u obrazovni proces.
Na rasporedu se nalaze tečajevi "Osnove rada u sustavu Merlin" i "Napredni rad u sustavu Merlin – pitanja i testovi" prilagođeni za inačicu sustava Moodle 3.7, odnosno na novu inačicu sustava Merlin u akademskoj godini 2019. / 2020. te tečaj "Priprema virtualnog predavanja - webinara".
Na programu je i radionica "ABC radionica dizajna nastave" kojom želimo pomoći nastavnicima da naprave reviziju postojećih kolegija te vide kako ih unaprijediti, uvesti nove nastavne metode i metode vrednovanja, postaviti ih u online okruženje ili podići razinu e-učenja.
U okviru Tjedna Centra za e-učenje organiziramo okrugli stol koji će se održati u srijedu 25. rujna 2019. s početkom u 11 sati. Ove godine tema je "Koliko smo unaprijedili nastavu u visokom obrazovanju primjenom e-učenja?“.
Nove tehnologije ubrzano mijenjaju naš život, a samim time jača i društveni pritisak prema njihovom sve većem i učinkovitijem integriranju u obrazovne procese. Posebice se stavlja naglasak na visoko obrazovanja gdje se očekuje da informatičke tehnologije postanu standard, te da je e-učenje sastavni i integralni dio procesa sveučilišnog obrazovanja. U dokumentima Europske komisije vezano uz obrazovanje ističe se važnost boljeg iskorištavanja digitalnih tehnologija. U Akcijskom planu za digitalno obrazovanje koji je izdala Europska komisija 2018. to je prvi prioritet. Europska komisija ističe i ključnu ulogu visokog obrazovanja u današnjem društvu, jer digitalne tehnologije čine poslove fleksibilnijima, ali i kompleksnijima te se od zaposlenika očekuju vještine 21. stoljeća. Sustavno uvođenje e-učenja može značajno pridonijeti povećanju kvalitete sveučilišnog obrazovanja i postizanju ishoda učenja te usklađivanju obrazovnih potreba studenata i potrebama tržišta rada i društva u cjelini.
Na okruglom stolu raspravljat će se:
- je li primjena e-učenja unaprijedila proces poučavanja i učenja? Kako to možemo mjeriti?
- kako su nastavnici reagirali na mogućnost primjene e-učenja i kakva su njihova iskustva?
- zašto e-učenje još nije sastavni dio nastave na svim visokoškolskim ustanovama?
- postoji li potreba i u kojoj mjeri za nastavom u potpunosti online? je li takva nastava bolja od učioničke nastave?
- kako osigurati kvalitetu obrazovnog procesa primjenom e-učenja? Izrađuju li se novi studijski programi još uvijek kao učionička nastava ili se ipak poseže za novim tehnologijama i mješovitim oblicima nastave?
- što o primjeni novih tehnologija u nastavi misle studenti, preferiraju li učioničku nastavu ili nastavu uz primjenu tehnologija?
Panelisti će biti:
- izv. prof. dr. sc. Marta Žuvić, prorektorica za osiguravanje i unaprjeđivanje kvalitete Sveučilišta u Rijeci
- prof. dr. sc. Jadranka Lasić Lazić, Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu
- prof. dr. sc. Zoran Ježić, prodekan za preddiplomske studije Ekonomskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci
- doc. dr. sc. Ivan Grgurević, prodekan za nastavu i studente Fakultet prometnih znanosti Sveučilište u Zagrebu
- Pegi Pavletić, predsjednica Hrvatskog studentskog zbora
Moderatorica će biti Sandra Kučina Softić, pomoćnica ravnatelja Srca za obrazovanje i podršku korisnicima. Okrugli stol će se prenositi i putem sustava za webinare tako da će se moći pratiti u realnom vremenu i sudjelovati u raspravi i online.
I na kraju, pozivamo Vas na predstavljanje matrice kriterija kvalitete e-kolegija te raspravu u petak, 27. rujna s početkom u 13 sati. Na izradi matrice radili su stručnjaci iz akademske zajednice, a bit će dio aplikacije za samoevaluaciju e-kolegija. Cilj nam je olakšati nastavnicima rad u online okruženju i motivirati ih da redovito rade na unaprjeđenju svojih e-kolegija. Pomoću ove aplikacije nastavnici će moći samostalno procijeniti razinu kvalitete svojih e-kolegija prema definiranim kriterijima.
Više informacija o Tjednu Centra za e-učenje potražite na web stranicama Centra ze e-učenje.
Nataša Dobrenić
Ured za odnose s javnošću Srca