Tjedan Centra za e-učenje Srca – prilika za nova znanja i ideje

(Zagreb, 23. rujna 2019.) Centar za e-učenje Sveučilišnog računskog centra (Srca) od 23. do 27. rujna 2019. organizira osmi Tjedan Centra za e-učenje.

Tjedan Centra za e-učenje održava se tradicionalno u rujnu, na početku nove akademske godine, kako bi se nastavnici mogli što bolje pripremiti za nastavu stjecanjem novih znanja u području e-učenja, usavršavanjem nastavničkih kompetencija i pronalaženjem najboljeg načina kako integrirati tehnologije e-učenja u obrazovni proces.

Na rasporedu se nalaze tečajevi "Osnove rada u sustavu Merlin" i "Napredni rad u sustavu Merlin – pitanja i testovi" prilagođeni za inačicu sustava Moodle 3.7, odnosno na novu inačicu sustava Merlin u akademskoj godini 2019. / 2020. te tečaj "Priprema virtualnog predavanja - webinara".

Na programu je i radionica "ABC radionica dizajna nastave" kojom želimo pomoći nastavnicima da naprave reviziju postojećih kolegija te vide kako ih unaprijediti, uvesti nove nastavne metode i metode vrednovanja, postaviti ih u online okruženje ili podići razinu e-učenja.

U okviru Tjedna Centra za e-učenje organiziramo okrugli stol koji će se održati u srijedu 25. rujna 2019. s početkom u 11 sati. Ove godine tema je "Koliko smo unaprijedili nastavu u visokom obrazovanju primjenom e-učenja?“.

Nove tehnologije ubrzano mijenjaju naš život, a samim time jača i društveni pritisak prema njihovom sve većem i učinkovitijem integriranju u obrazovne procese. Posebice se stavlja naglasak na visoko obrazovanja gdje se očekuje da informatičke tehnologije postanu standard, te da je e-učenje sastavni i integralni dio procesa sveučilišnog obrazovanja. U dokumentima Europske komisije vezano uz obrazovanje ističe se važnost boljeg iskorištavanja digitalnih tehnologija. U Akcijskom planu za digitalno obrazovanje koji je izdala Europska komisija 2018. to je prvi prioritet. Europska komisija ističe i ključnu ulogu visokog obrazovanja u današnjem društvu, jer digitalne tehnologije čine poslove fleksibilnijima, ali i kompleksnijima te se od zaposlenika očekuju vještine 21. stoljeća. Sustavno uvođenje e-učenja može značajno pridonijeti povećanju kvalitete sveučilišnog obrazovanja i postizanju ishoda učenja te usklađivanju obrazovnih potreba studenata i potrebama tržišta rada i društva u cjelini.

Na okruglom stolu raspravljat će se:

• je li primjena e-učenja unaprijedila proces poučavanja i učenja? Kako to možemo mjeriti?
  • kako su nastavnici reagirali na mogućnost primjene e-učenja i kakva su njihova iskustva?
  • zašto e-učenje još nije sastavni dio nastave na svim visokoškolskim ustanovama?
  • postoji li potreba i u kojoj mjeri za nastavom u potpunosti online? je li takva nastava bolja od učioničke nastave?
  • kako osigurati kvalitetu obrazovnog procesa primjenom e-učenja? Izrađuju li se novi studijski programi još uvijek kao učionička nastava ili se ipak poseže za novim tehnologijama i mješovitim oblicima nastave?
  • što o primjeni novih tehnologija u nastavi misle studenti, preferiraju li učioničku nastavu ili nastavu uz primjenu tehnologija?

Panelisti će biti:

• izv. prof. dr. sc. Marta Žuvić, prorektorica za osiguravanje i unaprjeđivanje kvalitete Sveučilišta u Rijeci
  • prof. dr. sc. Jadranka Lasić Lazić, Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu
  • prof. dr. sc. Zoran Ježić, prodekan za preddiplomske studije Ekonomskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci
  • doc. dr. sc. Ivan Grgurević, prodekan za nastavu i studente Fakultet prometnih znanosti Sveučilište u Zagrebu
  • Pegi Pavletić, predsjednica Hrvatskog studentskog zbora

Moderatorica će biti Sandra Kučina Softić, pomoćnica ravnatelja Srca za obrazovanje i podršku korisnicima. Okrugli stol će se prenositi i putem sustava za webinare tako da će se moći pratiti u realnom vremenu i sudjelovati u raspravi i online.

I na kraju, pozivamo Vas na predstavljanje matrice kriterija kvalitete e-kolegija te raspravu u petak, 27. rujna s početkom u 13 sati. Na izradi matrice radili su stručnjaci iz akademske zajednice, a bit će dio aplikacije za samoevaluaciju e-kolegija. Cilj nam je olakšati nastavnicima rad u online okruženju i motivirati ih da redovito rade na unaprjeđenju svojih e-kolegija. Pomoću ove aplikacije nastavnici će moći samostalno procijeniti razinu kvalitete svojih e-kolegija prema definiranim kriterijima.

Više informacija o Tjednu Centra za e-učenje potražite na www.srce.unizg.hr/ceu/tjedan_ceu

Nataša Dobrenić

Ured za odnose s javnošću Srca

Izdvojene najnovije vijesti

Online tečaj predlošci u Excelu
27. svibnja 2020.

Na novom online tečaju koji smo za vas pripremili možete naučiti kako koristiti program Excel za izradu predložaka. Tečaj je besplatan i dostupan putem sustava za e-učenje Tečajeva Srca.

27. svibnja 2020.

U sklopu projekta RDA Europe 4.0 Srce je u suradnji sa Sveučilišnom knjižnicom Rijeka, Sveučilišnom knjižnicom u Splitu, Gradskom i sveučilišnom knjižnicom Osijek te Nacionalnom i sveučilišnom knjižnicom u Zagrebu održalo prvi webinar hrvatskog... Više

22. svibnja 2020.

Jubilarni deseti MoodleMoot Hrvatska, u organizaciji Srca i Centra potpore e-učenju Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, održat će se u utorak i srijedu, 16. i 17.  lipnja 2020. i to u online okruženju.

Izdvojena događanja