Srce obilježava 20 godina CIX-a

Korištenjem CIX-a smanjuju se troškovi davateljima internetskih usluga i krajnjim korisnicima, omogućava se realizacija najkvalitetnije mrežne povezanosti najkraćim putem unutar Hrvatske. CIX je prisutan na dvije lokacije u Zagrebu i trenutačno ima 33 aktivne članice.

Računalni ormar CIX-a

Sveučilišni računski centar danas, 8. rujna 2020. obilježava 20 godina Croatian Internet eXchanga (CIX), nacionalnog središta za razmjenu internetskog prometa.

CIX je usluga Srca koja već 20 godina omogućava racionalniju uporabu prijenosnih kapaciteta, povećava sigurnost internetskog prometa i povećava ukupnu kvalitetu Interneta u Hrvatskoj. Korištenjem CIX-a smanjuju se troškovi davateljima internetskih usluga i krajnjim korisnicima. CIX omogućava realizaciju najkvalitetnije mrežne povezanosti najkraćim putem unutar Hrvatske. Prisutan na dvije lokacije u Zagrebu i trenutačno ima 33 aktivne članice.

Broj članica CIX-a

Iako je inicijalno zamišljen kao mjesto spajanja hrvatskih internetskih mreža, CIX je ubrzo postao i 'meta' inozemnih pružatelja internetskih usluga koje preko CIX-a pružaju brzi pristup svojim uslugama i sadržajima za sve hrvatske korisnike Interneta. Odabir CIX-a za povećanje dostupnosti tako važnih infrastruktura dodatno je naglasio ulogu i važnost CIX-a u razvoju Interneta u Hrvatskoj.

Od 2008. godine CIX je punopravni član udruženja europskih središta za razmjenu internetskog prometa (European Internet Exchange Association, Euro‑IX), čiji je cilj promoviranje kulture otvorene razmjene ideja i iskustava među članicama.

Od uspostave do danas kroz CIX je preneseno preko 640 PB podataka (1PB = 1015 bajtova ili 1.000 terabajta).

Preneseni promet kroz CIX [PB]

Važnost CIX-a prepoznata je i u okviru Nacionalne strategije kibernetičke sigurnosti i sukladno tome je izrađena i objavljena Preporuka za korištenje nacionalnog čvora za međusobnu razmjenu internetskog prometa, s posebnim osvrtom na prednosti njegova korištenje s aspekta sigurnosti razmjene internetskog prometa.

Srce, inicijator uspostave i koordinator CIX-a od njegovog nastanka, osigurava tehničke uvjete za međusobno povezivanje i neprekidni rad tijekom cijele godine. U radu CIX-a djeluje Forum CIX-a kao savjetodavno tijelo koje čine imenovani predstavnici članica CIX-a.

Povodom ove obljetnice, Srce je donijelo odluku temeljem koje su sve nove članice u 2020. godini oslobođene plaćanja priključne pristojbe.

Iz povijesti CIX-a:

Croatian Internet eXchange uspostavljen je Memorandumom potpisanim 8. rujna 2000. godine kao nacionalno središte za međusobnu razmjenu internetskog prometa. Potpisnici memoranduma o osnivanju CIX-a su bili: AT&T Global Network Services Hrvatska, Hrvatska akademska i istraživačka mreža CARNet, Hrvatska radio televizija, Hrvatske telekomunikacije, ISKON Internet i VIP-NET. Prve „operativne“ članice CIX-a bile su CARNet i ISKON Internet.

CIX i COVID-19

Koliko je CIX važan dokazuje podatak da je u drugoj polovici ožujka 2020. kad je krenula online nastava na području cijele Hrvatske uslijed krize izazvane pojavom korona virusa i bolesti COVID-19, ali i tjednu u kojem su mnoga tijela javne i državne vlasti te gospodarstva intenzivnije započela s prelaskom na rad u online okruženju, zabilježen 15 postotni rast prometa kroz CIX, što predstavlja značajan skok u odnosu na uobičajeni trend rasta prometa kroz CIX.

Ovaj skok je prvenstveno posljedica naglašenog online obrazovanja. Studenti i profesori, učenici i nastavnici, iz svojih domova, putem pružatelja internetskih usluga pristupali su digitalnim uslugama i sadržajima koji su smješteni na mrežnim resursima fakulteta ili pak u javnim oblacima.

Detaljan popis članica i ostale informacije o CIX-u može naći na www.cix.hr. Više informacija o Sveučilišnom računskom centru potražite na www.srce.unizg.hr. (Zagreb 8. rujna 2020.)

Nataša Dobrenić, Ured za odnose s javnošću Srca

Izdvojene najnovije vijesti

25. studenog 2020.

Srce od prosinca dovodi predavače u vaš dom kroz tečajeve u online okruženju.

24. studenog 2020.

Više od 23.500 otvorenih e-kolegija na sustavu za e-učenje Merlin pokazuje da se e-učenje sve više koristi za potrebe nastave, ali i kao jedini oblik nastave na nekim visokoškolskim ustanovama tijekom izvanredne situacije zbog pandemije.

20. studenog 2020.

Srce organizira seminar za IT-specijaliste "Web pristupačnost u praksi" koji će se održati u petak 27. studenog 2020. godine s početkom u 10 sati.

Izdvojena događanja