50.srce.hr - U srcu digitalne transformacije znanosti i visokog obrazovanja!

Ivan Marić novi ravnatelj Srca

Rad Srca u iduće četiri godine obilježit će daljnja izgradnja i međunarodna povezanost nacionalne e-infrastrukture sustava znanosti i visokog obrazovanja,  jačanje postojećih i uspostava novih mostova suradnje sa zajednicom, otvorenost, inovativnost, kvaliteta i pouzdanost

Ivan Marić, ravnatelj Srca

Danas započinje četverogodišnji mandat novog ravnatelja Srca Ivana Marića, dipl. ing. koji će trajati do 31. ožujka 2025. godine.
Nakon provedenog javnog natječaja i postupka propisanog Statutom Srca, Upravno vijeće Sveučilišnog računskog centra  imenovalo je Ivana Marića, dipl. ing. ravnateljem Srca, a Senat Sveučilišta u Zagrebu (koje je i osnivač Srca i u čijem sastavu Srce djeluje kao javna ustanova) je to potvrdio na 5. redovitoj elektroničkoj sjednici u 352. akademskoj godini (2020./2021.) održanoj 26. siječnja 2021. godine.

U Planu rada i razvitka Srca od 2021. do 2025. godine, na temelju kojeg je izabran, Ivan Marić, ravnatelj Srca ističe: „Srce će u iduće četiri godine nastaviti raditi na unapređenju svojih uloga graditelja sigurne i otvorene nacionalne e-infrastrukture i digitalnih usluga za sustav znanosti i visokog obrazovanja u Republici Hrvatskoj, IT centra Sveučilišta u Zagrebu te aktivnog dionika u europskom digitalnom prostoru. Usmjerenošću na gradnju mostova suradnje sa zajednicom te povezivanjem nacionalnog obrazovnog i znanstvenog prostora s europskim i svjetskim, Srce stvara preduvjete za modernu znanost i obrazovanje koji su zasnovani na načelima otvorenosti, interdisciplinarnosti i suradnje bez granica. Nadogradnjom osnovnih slojeva e-infrastrukture računalnih i spremišnih resursa podatkovnim i informacijskim slojem te kontinuiranom edukacijom i podrškom korisnicima digitalnih usluga i sustava Srca, Srce će posebno raditi i na učvršćivanju svoje uloge nezaobilaznog partnera čelnicima i upravama ustanova u digitalnoj transformaciji znanosti i visokog obrazovanja u RH omogućavanjem donošenja odluka temeljenih na podacima i informacijama. Pored toga, Srce će strateški planiranim iskoracima u narednom razdoblju svoje djelovanje usmjeriti i na povezivanje s industrijom i javnim sektorom.“

Aktivnosti Srca u narednom razdoblju bit će usmjerene na izgradnju i upravljanje zajedničkom nacionalnom računalnom i spremišnom e-infrastrukturom (HR-ZOO) i kontinuiran razvoj i održavanje sustava AAI@EduHr kao jedinstvenog i zajedničkog sustava povjerenja i elektroničkih identiteta za pristup svim komponentama e-infrastrukture i osiguranje mobilnosti studenata, nastavnika i istraživača. Uz izgradnju, implementirat će se novi modeli upravljanja i organizacije moderne nacionalne e-infrastrukture te realizirati modeli njezine dugoročne održivosti.

Srce će i dalje raditi na izgradnji i koordinaciji otvorenih i FAIR podatkovnih infrastruktura temeljenih na pouzdanim i dostupnim nacionalnim platformama poput Dabra, Hrčka i  Merlina te informacijskim sustavima od kojih izdvajamo CroRIS, ISVU, ISAK, ISSP i  ISRHKO. Velika će se pozornost i dalje posvećivati edukaciji krajnjih korisnika u smislu kreiranja obrazovnih sadržaja prilagođenih podizanju razine digitalnih vještina u korištenju resursa, platformi i informacijskih sustava Srca. Nastavit će se i aktivnosti na izradi alata i platformi za analizu podataka te na izgradnji novih i unapređenju postojećih alata i platformi te prilagodbi paketa usluga potrebama krajnjih korisnika. Također, planira se i aktivan rad na izradi prijedloga i provedbi novih strateških projekata u cilju izgradnje novih te poboljšanja i jačanja postojećih komponenti e-infrastrukture.

Ključ uspjeha Srca na tom putu i dalje će biti motivirani i kompetentni zaposlenici te se zbog toga planira nastavak kontinuiranih edukacija zaposlenika i prilagodba modela nagrađivanja zaposlenika temeljenog na radnom učinku. Pored toga provest će se i interna reorganizacija s ciljem povećanja razine samostalnosti timova, fokusiranosti na ključne usluge te učinkovitijem i kvalitetnijem upravljanju ljudskim resursima“, naglasio je u svom planu rada i razvitka Srca Ivan Marić, ravnatelj Srca.

Ivan Marić od svojeg dolaska u Srce 1990-te, osim što je zadnjih dvadeset godina bio tehnički direktor i zamjenik ravnatelja Srca, vodio je i niz strateških nacionalnih projekata, od povezivanja na Internet i izgradnje nacionalne akademske i istraživačke mreže, pa do današnjeg strateškog projekta Hrvatski znanstveni i obrazovni oblak kojim se gradi nova generacija e-infrastrukture za potrebe akademske i istraživačke zajednice u Hrvatskoj. Aktivno je sudjelovao u uspostavljanju i upravljanju paneuropskim e-infrastrukturama GEANT i EGI te obnaša niz dužnosti u međunarodnim tijelima kao predstavnik RH. (Zagreb, 1. travnja 2021.)

Životopis Ivana Marića, novog ravnatelja Srca i Plan rada i razvitka Srca za razdoblje 2021. – 2025. dostupni su na javnom webu Srca.

Izdvojene najnovije vijesti

30. srpnja 2021.

Završeni su upisi novih studenata s ljetnog upisnog roka na većini visokih učilišta koja koriste Informacijski sustav visokih učilišta (ISVU). Upisano je više od 21.100 studenata.

19. srpnja 2021.

Na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu održan je prvi sastanak konzorcija HR-CLARIN u kojem Srce sudjeluje kao jedan od članova.

16. srpnja 2021.

Povodom obilježavanja 50 godina djelovanja Srce je organiziralo obrazovnu akciju „edu4IT za 50 godina Srca“ za IT stručnjake zaposlene na visokoškolskim ustanovama i javnim institutima.

Izdvojena događanja