50.srce.hr - U srcu digitalne transformacije znanosti i visokog obrazovanja!

Održano okupljanje korisnika sustava Moodle 11. MoodleMoot Hrvatska 2021.

MoodleMoot je jedna u nizu aktivnosti Srca kojom se želi, prije svega nastavnicima te svima onima koji izgrađuju svoje sustave za e-učenje na sustavu Moodle približiti nove tehnologije, te osigurati platformu za raspravu i razmjenu ideja.

(Zagreb, 18. lipnja 2021.) Putem sustava za webinare Srca u srijedu, 16. lipnja 2021., održan je 11. MoodleMoot Hrvatska. Ovo tradicionalno godišnje okupljanje moodlera – onih koji se bave sustavom za e-učenje Moodle ili su zainteresirani za njega organizirao je Centar za e-učenje Srca.

Prisutne su na početku, u ime organizatora, pozdravili Sandra Kučina Softić, pomoćnica ravnatelja Srca za obrazovanje i podršku korisnicima te Jasmin Klindžić, voditelj Centra potpore e-učenju Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.

Cilj ovog događanja, koje se održava 11. godinu za redom, je razmjena iskustava, suradnja te stvaranje regionalne mreže korisnika povezanih sa sustavom Moodle u interaktivnu suradničku mrežu.

Sustav Moodle je najrašireniji sustav za e-učenje u svijetu i izgrađen je na platformi otvorenog koda (engl. Open Source). U Hrvatskoj je sustav Moodle najviše zastupljen, bilo da se radi o velikim sustavima za e-učenje kao što je Merlin na kojem se nalaze e-kolegiji visokoškolskih ustanova koji održava Srce ili CARNET-ov Loomen koji koriste škole, bilo da su to pojedinačne instalacije na obrazovnim ustanovama.

Kako su do sada stečena već značajna iskustva od iznenadnog prelaska na online nastavu prije više od godinu dana, u 22 predavanja moglo se čuti mnogo primjera dobre prakse kako iskoristiti mogućnosti digitalnih tehnologija u obrazovnom procesu. Provjere znanja bile su glavna tema velikog broja predavanja, a primjeri dobre prakse, savjeti koje su nastavnici nesebično podijelili bit će sigurno korisni mnogim korisnicima. Iako je svima potpuni prelazak na online nastavu bio neplaniran, ponekad i jako stresan i težak, svi su složni u tome da će pojedine elemente koje su implementirali zadržati i u budućnosti jer su shvatili koliko su korisni. Prvenstveno se to odnosi na model obrnute učionice i video zapise. Brojni predavači istaknuli su da je online nastava unaprijedila digitalne kompetencije nastavnika, ali i studenata.

Na ovogodišnjem događanju održana su tri pozvana predavanja:

• Sander Bangma, iz Moodle HQi je u predavanju predstavio novosti koje je donijela inačica sustava Moodle 3.11 te najavio novu inačicu sustava Moodle 4.x koja bi trebala izaći do kraja godine i koja donosi značajne izmjene u sučelju (user interface)
  • izv. prof. dr.sc. predrag Pale, s Fakulteta elektrotehnike i računarstva Sveučilišta u Zagrebu održao je predavanje naziva „Provjerite jeste li sposobni biti predavač nakon pandemije“ i naveo sve na promišljanje kako danas nastava treba biti organizirana i koje su odlike dobrog predavača u današnjem svijetu gdje su informacije i razni nastavni sadržaji u različitim formatima (video zapisi, audio zapisi, snimke predavanja, animacije...) lako dostupni. Naveo je popis osobina dobrih nastavnika i potaknuo sve na preispitivanje jesu li napravili sve što su mogli da nastava bude visoke kvalitete i prilagođena studentima danas.
  • Jasmin Davies Hodge i Sam Taylor, iz Catalyst IT Europe održale su predavanje na temu mentalnog zdravlja, posebice sada kada je sve online. Prelazak na nastavu online, mnogima je bilo prvo iskustvo s online nastavom, a uvjeti i okruženje u kojima su radili nisu uvijek bili zadovoljavajući. U svojem predavanju iznijele su prijedloge kako pomoći nastavnicima i studentima da mentalno zdravlje ne trpi u ovom obliku online nastave koji je hitna nastava na daljinu i nije prvotno planirana za održavanje online.

Na ovogodišnjem MoodleMootu okupilo se više od 130 sudionika iz Hrvatske i regije (Slovenije, Srbije i Makedonije) koji su tijekom dana prezentirali i raspravljali o sustavu Moodle i njegovim mogućnostima kao i načinima primjene u nastavi.

Srce već godinama osigurava nastavnicima tehnologije i alate za e-učenje te im pruža sustavnu podršku pri njihovoj integraciji u obrazovni proces. Srce sustav za e-učenje Merlin najveći je i najmoderniji sustav za e-učenje za visokoškolske ustanove u Hrvatskoj. Bazira se na sustavu Moodle koji je Centar za e-učenje Srca doradio i prilagodio potrebama korisnika. U ovoj akademskoj godini (2020./2021.) na sustavu se nalazi preko 27.000 e-kolegija koje održava preko 9.000 nastavnika za više od 94.000 studenata.

MoodleMoot je jedna u nizu aktivnosti Srca kojom se želi, prije svega nastavnicima te svima onima koji izgrađuju svoje sustave za e-učenje na Moodle-u približiti nove tehnologije, te osigurati platformu za raspravu i razmjenu ideja. Srce je i ove godine službeni organizator MoodleMoota za Hrvatsku.

Program ovogodišnjeg MoodleMoota dostupan je na web stranicama Srca.

Srce, Ured za odnose s javnošću
web: https://www.srce.unizg/pressroom
e-mail: press@srce.hr

Izdvojene najnovije vijesti

30. srpnja 2021.

Završeni su upisi novih studenata s ljetnog upisnog roka na većini visokih učilišta koja koriste Informacijski sustav visokih učilišta (ISVU). Upisano je više od 21.100 studenata.

19. srpnja 2021.

Na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu održan je prvi sastanak konzorcija HR-CLARIN u kojem Srce sudjeluje kao jedan od članova.

16. srpnja 2021.

Povodom obilježavanja 50 godina djelovanja Srce je organiziralo obrazovnu akciju „edu4IT za 50 godina Srca“ za IT stručnjake zaposlene na visokoškolskim ustanovama i javnim institutima.

Izdvojena događanja