Preminuo mr. sc. Miroslav Milinović, pomoćnik ravnatelja Srca

Iznenada je, u 59. godini, preminuo mr. sc. Miroslav Milinović, dugogodišnji pomoćnik ravnatelja Srca za informacijsku i posredničku infrastrukturu i voditelj mnogih timova i nacionalnih projekata

U petak, 10. rujna 2021. godine iznenada je, u 59. godini, preminuo dugogodišnji pomoćnik ravnatelja Srca za informacijsku i posredničku infrastrukturu i voditelj mnogih timova i nacionalnih projekata mr. sc. Miroslav Milinović. Izniman je i neizbrisiv doprinos koji je Miroslav Milinović dao Srcu, rezultatima Srca, a time i akademskoj i istraživačkoj zajednici kojoj Srce služi kao i međunarodnim timovima i projektima.

Ispraćaj Miroslava Milinovića bit će u srijedu, 15. rujna 2021. u 10:50 sati na groblju Mirogoj.

Na web stranicama Srca otvorena je knjiga žalosti.

Iz životopisa Miroslava Milinovića:
Mr. sc. Miroslav Milinović rođen je u Zagrebu 1. listopada 1962. godine gdje je završio osnovnu školu i Matematičko-informatički obrazovni centar (MIOC). Diplomirao je na Matematičkom odsjeku Prirodoslovno-matematičkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu 1987. godine i stekao zvanje diplomiranog inženjera matematike. Magisterij znanosti stekao je na Fakultetu elektrotehnike i računarstva Sveučilišta u Zagrebu u studenom 2003. godine.

Odmah nakon diplomiranja zaposlio se u lipnju 1987. godine u Srcu kao pripravnik i od tada je napredovao kroz stručnu i poslovnu hijerarhiju do pozicije pomoćnika ravnatelja na kojoj se nalazi sve od 1. listopada 1998. godine.

Mnogobrojni su projekti na kojima je Miro sudjelovao i koje je vodio. Od Sustava znanstvenih informacija Hrvatske (SIZIF) u 80-ima, pa preko uspostave i funkcioniranja hrvatskog BITNET čvora krajem 80-ih i početkom 90-ih do uspostave i održavanje usluga u okviru IBM Akademske inicijative početkom i sredinom 90-ih. Veliki je doprinos dao uspostavi i izgradnji mnogobrojnih internetskih servisa i usluga u doba dovođenja Interneta u Hrvatsku i izgradnje akademske i istraživačke mreže CARNET. Bio je i voditelj projektnog tima uspostave i prvi predsjednik programskog odbora CARNET-ove korisničke konferencije CUC (u razdoblju od 1999. do 2005. godine).

Kao pomoćnik ravnatelja Srca, prvo za informacijske i korisničke sustave zatim za informacijske sustave i aplikacije te na kraju za informacijsku i posredničku infrastrukturu, Miroslav Milinović je koordinirao rad mnogobrojnih timova Srca koju su gradili i razvijali nacionalne informacijske sustave i internetske aplikacije i osiguravali njihovu interoperabilnost s drugim sustavima na nacionalnoj i međunarodnoj razini.

Sustavi koji su neraskidivo vezani za rad i angažman Miroslava Milinovića su: sustav elektroničkih identiteta AAI@EduHr – autentikacijska i autorizacijska infrastruktura sustava znanosti i obrazovanja RH, globalna roaming usluga eduroam, Portal otvorenog pristupa hrvatskim znanstvenim i stručnim časopisima – Hrčak. Bio je i voditelj Projekata mjerenja hrvatskog web prostora (MWP, prvo provedeno 2002. godine) i Projekta uspostave sustava za preuzimanje i arhiviranje obveznog primjerka hrvatskih mrežnih publikacija (DAMP/HAW) za potrebe NSK.

Dugi niz godina bio je član Izvršnog odbora (TEC) i potpredsjednik TERENA-e (danas GÉANT) za konferenciju TERENA Networking Conference (TNC), član Vijeća za europski akademski middleware (European Committee for Academic Middleware - ECAM), predsjednik Vijeća za globalnu uslugu eduroam™ (Global eduroam Governance Committee - GeGC), voditelj radnih grupa i timova u okviru GÉANT projekata. Zahvaljujući tim aktivnostima Miroslav Milinović je bio međunarodno priznat i prepoznat kao ugledni hrvatski stručnjak u području izgradnje sastavnica moderne e-infrastrukture i digitalnih usluga, a njegove međunarodne aktivnosti značajno su doprinijele povezanosti i interoperabilnosti sastavnica hrvatske nacionalne e-infrastrukture s europskom i globalnom.

Miroslav Milinović autor je velikog broja znanstvenih i stručnih članaka, tečajeva, priručnika, kao i izlaganja na mnogobrojnim međunarodnim i hrvatskim stručnim skupovima vezanim za internetske tehnologije, informacijske sustave i aplikacije te sustave povjerenja. Zadnjih godina, kao član programskog odbora, značajno je doprinosio kvaliteti programskog sadržaja stručne konferencije Srca Dani e-infrastrukture - Srce DEI.

Bio je zaljubljenik u odbojku, dugo godina aktivni međunarodni odbojkaški sudac, aktivan u Udruzi sudaca Zagrebačkog odbojkaškog saveza.

Srce, Ured za odnose s javnošću
web: https://www.srce.unizg/pressroom
e-mail: press@srce.hr

Izdvojene najnovije vijesti

20. siječnja 2022.

Srce je, kao voditelj nacionalnog konzorcija za uspostavu Hrvatskog centra kompetencija za HPC, 18. siječnja 2022. održalo webinar "EuroHPC - pristup europskim superračunalima".

20. siječnja 2022.

Krajem 2021. i početkom 2022. godine CIX-u su se pridružile četiri nove članice. Time je Croatian Internet eXchange dosegao najveći broj članica do sada – ukupno 40.

19. siječnja 2022.

Centar za e-učenje Srca pripremio je novi online tečaj naziva „Implementacija kompetencijskog okvira kroz sustav Moodle“. Tečaj je dostupan putem sustava za online tečajeve CEU-a, a pristupanje tečaju nema vremensko ograničenje.

Izdvojena događanja

sij 25

Trebate li pomoć kod uporabe programa Word prilikom oblikovanja seminarskog ili nekog drugog rada tijekom studija? Prijavite se na radionicu koja se održava u online okruženju, uz vodstvo predavača. Radionica će se održati u utorak, 25. siječnja 2022., s početkom u 16:30 sati. Prijave su u tijeku.

sij 26

Webinar "Provođenje ispitne evidencije u ISVU" održat će se 26. siječnja 2022. godine od 10 do 12 sati.

sij 26

Želite li se upoznati s osnovama CSS-a - tehnologije za oblikovanje web-stranica? Prijavite se na tečaj koji će se održati u online okruženju, uz vodstvo predavača. Tečaj će započeti u srijedu, 26. siječnja 2022. u 9 sati. Prijave su u tijeku.