Završeno uređenje i opremanje podatkovnog centra HR-ZOO Osijek

Potpisivanje Ugovora o upravljanju i korištenju Podatkovnog centra HR-ZOO (s lijeva na desno): Ivan Marić, ravnatelj Srca i prof. dr. sc. Vlado Guberac, rektor Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku

(Osijek, 28. lipnja 2022.) Danas su u Rektoratu Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku prof. dr. sc. Vlado Guberac rektor Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku i Ivan Marić ravnatelj Sveučilišnog računskog centra Sveučilišta u Zagrebu (Srca) potpisali Ugovor o upravljanju i korištenju Podatkovnog centra HR-ZOO.

Podatkovni centar HR-ZOO OS sastavni je dio nacionalne mreže podatkovnih centara, ključnog elementa nacionalne e-infrastrukture HR-ZOO koja je nužna za modernu i multidisciplinarnu znanost, vrhunska istraživanja i obrazovni sustav Republike Hrvatske. Završetkom radova na uređenju i opremanju podatkovnog centra dobiven je suvremeni podatkovni centar koji dugoročno osigurava odgovarajuće prostorne uvjete za smještaj naprednih računalnih i spremišnih resursa, a zahvaljujući mrežnoj povezanosti s ostalim podatkovnim centrima HR-ZOO-a u Zagrebu, Rijeci i Splitu kapacitetima od 100 Gbit/s dugoročno smo osigurali kapacitete za potrebe nacionalne e-infrastrukture. Time ćemo korisnicima omogućiti brži i sigurniji pristup uslugama iz oblaka HR-ZOO te povezati nacionalnu infrastrukturu s infrastrukturama u Europi i svijetu“, istaknuo je Ivan Marić, ravnatelj Srca i voditelj projekta HR-ZOO.

Podatkovni centar HR-ZOO OS koji se nalazi u Studentskom domu K. P. Svačića u okviru Sveučilišnog kampusa "Osijek" Sveučilišta J. J. Strossmayera u Osijeku ima bruto površinu od 411m2 i 10 instaliranih IKT ormara. Projektirana snaga elektroenergetskog priključka je 125 kW, dok je kao pričuvni izvor napajanja električnom energijom ugrađeno agregatsko postrojene snage 220 kVA. Ugrađen je i uređaj za besprekidno napajanje snage 100 kW, a rashladnu energiju osigurava rashladnik vode snage 100kW.

„Puštanjem u rad modernog podatkovnog centra, koji osim što je dijelom nacionalne mreže podatkovnih centara, ujedno je i podatkovni centar Sveučilišta u Osijeku osigurana je važna prostorna komponenta sveučilišne e-infrastrukture. Ona je nužan preduvjet za predstojeću digitalnu tranziciju Sveučilišta J. J. Strossmayera u Osijeku, kako bi ono moglo na odgovarajući način odgovoriti izazovima koji stoje pred akademskom zajednicom, ali i društvom u cjelini. Suradnja na projektu HR-ZOO od strateške je važnosti za Sveučilište J. J. Strossmayera u Osijeku i njegove sastavnice“, dodao je rektor prof. dr. sc. Vlado Guberac.

Podatkovni centar opremljen je brojnim kompleksnim tehničkim sustavima koji osiguravaju sigurno čuvanje podataka i njihovu dostupnost korisnicima u bilo kojem trenutku 24 sata dnevno 365 dana u godini. Spojen je na centralni sustav za nadzor infrastrukture koji u realnom vremenu prati temperaturu, vlagu, iskorištenost električne energije i druge parametre. Svi tehnički sustavi su izvedeni u redundanciji čime se osigurava njihova neprekinutost rada, a time i neprekinutost usluga iz kataloga HR-ZOO krajnjim korisnicima.

„Radovi na uređenju podatkovnog centra HR-ZOO OS uspješno su dovršeni iako su bili kompleksni i odvijali se u izazovno vrijeme krize opskrbnih lanaca i pandemije bolesti COVID-19. Ovom prilikom želim zahvaliti našim domaćinima, upraviteljima i stanovnicima Studentskog doma K. P. Svačića na strpljenju i razumijevanju za sve aktivnosti koje su se odvijale tijekom ovih radova, kao i svim sudionicima koji su svojim profesionalnim odnosom, radom i angažmanom doprinijeli njihovom uspješnom okončanju“, zaključio je Ivan Marić.

Projekt Hrvatski znanstveni i obrazovni oblak (HR-ZOO) strateški je projekt u sustavu znanosti i visokog obrazovanja u kojemu, pored Srca, sudjeluju sljedeće partnerske ustanove: CARNET, Institut Ruđer Bošković, Sveučilište J. J. Strossmayera u Osijeku, Sveučilište u Rijeci, Sveučilište u Splitu i Sveučilište u Zagrebu.

Projekt HR-ZOO podržalo je i Ministarstvo znanosti i obrazovanja prepoznajući ga kao strateški projekt čiji će rezultati omogućiti razvoj sustava znanosti i obrazovanja.

Ukupna vrijednost projekta HR-ZOO iznosi gotovo 200 milijuna kuna, a projekt sufinancira Europska unija iz Europskog fonda za regionalni razvoj u iznosu od 85 %, dok je preostalih 15 % osiguralo Ministarstvo znanosti i obrazovanja RH.

Više o projektu HR-ZOO na poveznici: https://www.srce.unizg.hr/hr-zoo

Izdvojene najnovije vijesti

7. veljače 2023.

U Stuttgartu se od 7. do 9. veljače održava kick-off sastanak projekta National Competence Centres in the framework of EuroHPC Phase 2 - EuroCC 2, čime je i službeno obilježen početak nove faze rada nacionalnih centara za razvoj kompetencija u... Više

2. veljače 2023.

Prvi pozvani predavač Eng Lim Goh govorit će o superračunalima, umjetnoj inteligenciji i njihovoj primjeni u znanosti, obrazovanju i poslovanju.

1. veljače 2023.

Tema nadolazećih Razgovora u Srcu bit će novi Zakon o visokom obrazovanju i znanstvenoj djelatnosti i ISVU-u. Aktivno se uključite u raspravu akademske zajednice o potrebnim prilagodbama ISVU-a novom Zakonu.

Izdvojena događanja

velj 13

Ako se želite naučiti služiti programom Excel kako biste izradili i uredili svoje proračunske tablice, prijavite se na tečaj koji će se održati u online okruženju uz vodstvo predavača. Tečaj započinje u ponedjeljak, 13. veljače 2023., u 16:30 sati. Prijave su u tijeku.

Ožu 03

BSidesZagreb, međunarodno okupljanje stručnjaka iz područja informacijske sigurnosti održat će se 3. ožujka 2023.

Ožu 06

Sveučilišni računski centar i ove će se godine uključiti u obilježavanje međunarodnog Tjedna otvorenog obrazovanja koji će se održati od 6. do 10. ožujka 2023.