Završeno uređenje i opremanje podatkovnog centra HR-ZOO-a u Splitu

Prof. dr. sc. Dragan Ljutić, rektor Sveučilišta u Splitu i Ivan Marić, ravnatelj Sveučilišnog računskog centra Sveučilišta u Zagrebu tijekom potpisivanja Ugovora

(Split, 29. lipnja 2022.) Prof. dr. sc. Dragan Ljutić, rektor Sveučilišta u Splitu i Ivan Marić, ravnatelj Sveučilišnog računskog centra Sveučilišta u Zagrebu (Srca) potpisali su u srijedu 29. lipnja Ugovor o upravljanju i korištenju Podatkovnog centra HR-ZOO.

Podatkovni centar HR-ZOO ST sastavni je dio nacionalne mreže podatkovnih centara, ključnog elementa nacionalne e-infrastrukture HR-ZOO koja je nužna za modernu i multidisciplinarnu znanost, vrhunska istraživanja i obrazovni sustav Republike Hrvatske. Završetkom radova na uređenju i opremanju podatkovnog centra dobiven je suvremeni podatkovni centar koji dugoročno osigurava odgovarajuće prostorne uvjete za smještaj naprednih računalnih i spremišnih resursa, a zahvaljujući mrežnoj povezanosti s ostalim podatkovnim centrima HR-ZOO-a u Zagrebu, Rijeci i Osijeku kapacitetima od 100 Gbit/s dugoročno smo osigurali kapacitete za potrebe nacionalne e-infrastrukture. Time ćemo korisnicima omogućiti brži i sigurniji pristup uslugama iz oblaka HR-ZOO te povezati nacionalnu infrastrukturu s infrastrukturama u Europi i svijetu“, istaknuo je Ivan Marić, ravnatelj Srca i voditelj projekta HR-ZOO.

Podatkovni centar HR-ZOO ST koji se nalazi u suterenu zgrade Fakulteta elektrotehnike, strojarstva i brodogradnje Sveučilišta u Splitu ima bruto površinu od 379 m2 i 10 instaliranih IKT ormara. Projektirana snaga elektroenergetskog priključka je 125 kW, dok je kao pričuvni izvor napajanja električnom energijom ugrađeno agregatsko postrojene snage 220 kVA. Ugrađen je i uređaj za besprekidno napajanje snage 100 kW, a rashladnu energiju osigurava rashladnik vode snage 100kW.

"Sveučilište u Splitu niz godina uspješno surađuje sa Srcem, a suradnja na projektu Hrvatski znanstveni i obrazovni oblak (HR-ZOO) je od strateške važnosti za Sveučilište i njegove sastavnice. Puštanjem u rad podatkovnog centra u Splitu koji ima dvojnu ulogu, nacionalnu i sveučilišnu, stvoreni su preduvjeti za smanjenje troškova sveučilišne IKT infrastrukture te neophodni prostorni uvjeti za digitalnu tranziciju Sveučilišta", dodao je rektor prof. dr. sc. Dragan Ljutić istaknuvši kako je Podatkovni centar HR-ZOO u Splitu jedan je od pet podatkovnih centara HR-ZOO-a koji će uz mrežnu povezanost, vrhunske računalne i spremišne resurse te znanstvene alate predstavljati temeljni element nacionalne e-infrastrukture HR-ZOO, što će zasigurno doprinijeti cjelokupnom razvoju obrazovnog sustava RH.

Podatkovni centar opremljen je brojnim kompleksnim tehničkim sustavima koji osiguravaju sigurno čuvanje podataka i njihovu dostupnost korisnicima u bilo kojem trenutku 24 sata dnevno 365 dana u godini. Spojen je na centralni sustav za nadzor infrastrukture koji u realnom vremenu prati temperaturu, vlagu, iskorištenost električne energije i druge parametre. Svi tehnički sustavi su izvedeni u redundanciji čime se osigurava njihova neprekinutost rada, a time i neprekinutost usluga iz kataloga HR-ZOO krajnjim korisnicima.

„Radovi na uređenju podatkovnog centra HR-ZOO ST uspješno su dovršeni iako su bili kompleksni i odvijali se u izazovno vrijeme krize opskrbnih lanaca i pandemije bolesti COVID-19. Ovom prilikom želim zahvaliti našim domaćinima, zaposlenicima i studentima Fakulteta elektrotehnike, strojarstva i brodogradnje Sveučilišta u Splitu na strpljenju i razumijevanju za sve aktivnosti koje su se odvijale tijekom ovih radova, kao i svim sudionicima koji su svojim profesionalnim odnosom, radom i angažmanom doprinijeli njihovom uspješnom okončanju“, zaključio je Ivan Marić.

Projekt Hrvatski znanstveni i obrazovni oblak (HR-ZOO) strateški je projekt u sustavu znanosti i visokog obrazovanja u kojemu, pored Srca, sudjeluju sljedeće partnerske ustanove: CARNET, Institut Ruđer Bošković, Sveučilište J. J. Strossmayera u Osijeku, Sveučilište u Rijeci, Sveučilište u Splitu i Sveučilište u Zagrebu.

Projekt HR-ZOO podržalo je i Ministarstvo znanosti i obrazovanja prepoznajući ga kao strateški projekt čiji će rezultati omogućiti razvoj sustava znanosti i obrazovanja.

Ukupna vrijednost projekta HR-ZOO iznosi gotovo 200 milijuna kuna, a projekt sufinancira Europska unija iz Europskog fonda za regionalni razvoj u iznosu od 85 %, dok je preostalih 15 % osiguralo Ministarstvo znanosti i obrazovanja RH.

Više o projektu HR-ZOO na poveznici: https://www.srce.unizg.hr/hr-zoo

Izdvojene najnovije vijesti

27. siječnja 2023.

Radionica o osnovama korištenja klastera Isabella, za studente Geofizičkog odsjeka PMF-a održana je 26. siječnja.

26. siječnja 2023.

Na izuzetno posjećenom webinaru predstavljene su funkcionalnosti novog ISVU Skladišta podataka. Webinar je održan 25. siječnja 2023.

25. siječnja 2023.

Budite dio tima koji radi na izazovnim projektima za potrebe akademske i istraživačke zajednice, pogledajte trenutno četiri otvorena natječaja za posao i pridružite se Srcu.

Izdvojena događanja

velj 07

Želite naučiti raditi s besplatnim alatima za grafički dizajn? Prijavite se na tečaj koji se održava u online okruženju uz vodstvo predavača, a započet će u utorak, 7. veljače 2023. u 9 sati. Prijave su u tijeku.

velj 13

Ako se želite naučiti služiti programom Excel kako biste izradili i uredili svoje proračunske tablice, prijavite se na tečaj koji će se održati u online okruženju uz vodstvo predavača. Tečaj započinje u ponedjeljak, 13. veljače 2023., u 16:30 sati. Prijave su u tijeku.

Ožu 03

BSidesZagreb, međunarodno okupljanje stručnjaka iz područja informacijske sigurnosti održat će se 3. ožujka 2023.