25 godina vršne internetske domene .hr

26. 2. 2018.

27. veljače 2018. navršit će se 25 godina od kad se Republika Hrvatska upisala na internetsku kartu svijeta. Tog dana, 27. veljače 1993. stručnjaci Sveučilišnog računskog centra (Srca), koji su radili na projektu uspostave Hrvatske akademske i istraživačke mreže CARNET, pa utoliko i na registraciji nacionalne vršne .hr domene, zaprimili su dugo očekivani e-mail s informacijom da je izvršena registracija nacionalne vršne .hr domene i da se može početi koristiti. Time su računala s oznakom .hr i službeno postala sastavnim dijelom svjetske mreže.

Spomenuti e-mail poslao je Jon Postel, jedan od pionira Interneta u ime organizacije IANA (Internet Assigned Numbers Authority), koja i danas koordinira upravljanjem adresnog prostora Interneta.

Kao i u mnogim drugim državama, upravljanje nacionalnim domenskim prostorom i u Hrvatskoj je započelo u akademskoj zajednici. Registracija i aktiviranje nacionalne vršne internetske domene predstavljali su završni korak u uspostavi Interneta u Hrvatskoj. Oznaka domene .hr pojavljuje se od tada u nazivima računala, u prvim komunikacijama sa svijetom kao sastavni dio e-mail adresa, a nakon toga i sastavni dio svih ostalih internetskih servisa, prije svega web sjedišta.

Prateći razvoj upravljanja hrvatskim nacionalnim domenskim prostorom od samih početaka do današnjih dana, pratimo razvojnu liniju koja i danas registar nacionalne .hr domene stavlja uz bok europskim i svjetskim. Valja naglasiti da je u Hrvatskoj zadržano pravo na besplatnu domenu, čime se ostvaruje temeljno pravo na prisutnost u virtualnom svijetu, što je bilo jedno od načela prisutno od samih početaka funkcioniranja .hr domene.

Sve do 2012. godine poslove administrativnog i tehničkog upravljanja nacionalnom domenom obavljao je Sveučilišni računski centar (Srce). Početkom 2012. godine CARNET preuzima upravljanje i administraciju .hr domene u svim segmentima. Ukupan broj registriranih .hr domena danas je prešao brojku od 100.000 domena.

lip 27

Trebate li pomoć kod uporabe programa Word prilikom oblikovanja seminarskog ili nekog drugog rada tijekom studija? Prijavite se na besplatnu radionicu koja se održava u srijedu, 27. 6. 2018. od 16:30 sati. Prijave su u tijeku.

lip 29

Želite li se upoznati s mogućnostima besplatnog programa GIMP koji će vam biti od pomoći pri obradi slika ili drugih vrsta grafike, prijavite se na radionicu koja će se održati 29. 6. 2018. u 16:30 sati. Prijave su u tijeku!