26 godina vršne internetske domene .hr

26. 2. 2019.

Ceremonijom u Rektoratu Sveučilišta u Zgrebu, 17. studenog 1992. nacionalna akademska mreža je službeno spojena na Internet. Tri mjeseca kasnije 27. veljače 1993. stručnjaci Sveučilišnog računskog centra (Srca), koji su radili na projektu uspostave nacionalne akademske mreže utemeljene na Internet protokolu, zaprimili su e-mail s informacijom da je izvršena registracija nacionalne vršne .hr domene u internetskim root serverima, te da se može početi koristiti. Time su računala s oznakom .hr i službeno postala sastavnim dijelom svjetske mreže.

Spomenuti e-mail poslao je Jon Postel, jedan od pionira Interneta u ime organizacije IANA (Internet Assigned Numbers Authority), koja i danas koordinira upravljanjem adresnog prostora Interneta.

Valja naglasiti da je u Hrvatskoj zadržano pravo na besplatnu domenu, čime se ostvaruje temeljno pravo na prisutnost u virtualnom svijetu, što je bilo jedno od načela prisutno od samih početaka funkcioniranja .hr domene. Do 2012. godine. Srce je u ime CARNET-a, obavljalo administrativne i tehničke poslove upravljanja nacionalnom domenom, nakon čega CARNET u potpunosti preuzima sve poslove upravljanja .hr domenom. Ukupan broj registriranih .hr domena danas prešao je brojku od 104.000 domena.

Ožu 18

Steknite znanja potrebna za administaciju operacijskog sustava Linux. Tečaj počinje 18. 3. 2019. u 17 sati. Prijave su u tijeku.

Ožu 25

Steknite znanja i vještine potrebne za administraciju operacijskih sustava Windows ili Linux. Prijave za novi ciklus koji počinje 25. 3. 2019. su u tijeku.

tra 01

1. i 2. travnja održava se konferencija Srca DEI 2019 i Uvodna konferencija projekta HR-ZOO.

svi 06

Ovladajte naprednom administracijom Linux poslužitelja. Tečaj Linux akademije počinje 6. 5. 2019. u 9 sati. Prijave su u tijeku.