Dabar - Omogućena pohrana audiovizualne građe

23. 7. 2018.

U repozitorijima u Dabru omogućena je pohrana novog digitalnog objekta: audiovizualna građa.

Audiovizualnu građu čine dugi i kratki video zapisi u čijem su stvaranju sudjelovali djelatnici ustanove vlasnika repozitorija, a koje ustanova želi pohraniti, trajno sačuvati te dati na korištenje ili na uvid javnosti, definirajući prilikom pohrane prava pristupa i uvjete korištenja objekta.

Objekt je implementiran prema Specifikaciji koju je sastavila Radna skupina za opis slikovne, audio i video građe, kontrolirane rječnike i identifikatore, a koja je dostupna na stranicama Dabra. Primjer pohranjenog audiovizualnog objekta možete vidjeti u Repozitoriju Srca.

Podrška za pohranjivanje audiovizualne građe bit će uključena na repozitorijima na zahtjev odgovorne osobe za uspostavu i održavanje repozitorija, stoga molimo urednike repozitorija koji imaju audiovizualnu građu i žele ju pohranjivati da nam se jave na dabar [at] srce.hr.

Ujedno najavljujemo radionicu za pohranjivanje slikovne, audio i audiovizualne građe koju ćemo organizirati u rujnu, a datum održavanja i način prijave bit će objavljen naknadno.

ruj 01

Svake godine u rujnu organiziramo niz predavanja namijenjenih novim studentima Sveučilišta u Zagrebu.

lis 18

Želite li se upoznati s mogućnostima besplatnog programa Audacity, namijenjenog snimanju i obradi zvuka? Radionica će se održati 18. 10. 2019. u 9:00 sati. Prijave su u tijeku!

lis 23

Natjecanje Copernicus Hackaton održat će se u Srcu 23. i 24. listopada 2019. godine u okviru Copernicus programa u organizaciji Geodetskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.