Danas se obilježava 30. rođendan interneta u Republici Hrvatskoj

17. 11. 2022.

30 godina interneta u Hrvatskoj logoNa današnji dan prije 30 godina, 17. studenoga 1992. godine službeno je započelo doba interneta u Hrvatskoj. Naime, tog je dana u Rektoratu Sveučilišta u Zagrebu službeno puštena u rad hrvatska akademska i istraživačka računalno komunikacijska mreža, utemeljena na IP protokolu i njezina poveznica na globalnu mrežu internet. Uspostavljena internetska veza Hrvatske sa svijetom bila je veza prema Sveučilištu u Beču kapaciteta 9.6kbps (9600bit/s).

„Ideja o izgradnji nacionalne akademske mreže na novom internetskom protokolu te njezino povezivanje s drugim sličnim mrežama u mrežu svih mreža (internet) došla je iz akademskih krugova, a punu političku podršku dobila je s najviših mjesta u tadašnjem Ministarstvu znanosti i tehnologije. Cilj je bio povezati svakog znanstvenika u Hrvatskoj s njegovim kolegama u svijetu, a u ostvarenje tog cilja bili su uključeni ljudski i telekomunikacijski resursi Srca. Od inicijalnog sastanka koordinacijskog tijela za uspostavu nacionalne akademske mreže (3. listopada 1991. godine) do uspostave akademske mreže i spajanja na internet vezom od Srca do Sveučilišta u Beču (17. studenoga 1992. godine), prošlo je nešto više od godinu dana, a proces stavljanja Hrvatske na internetsku kartu završio je nekoliko mjeseci nakon toga uvrštavanjem vršne nacionalne domene „hr” . Iz današnje perspektive to izgleda nestvarno brzo. Internet je, naravno, od tada doživio mnoge promjene, proširio se iz akademskog okruženja na sva područja društva i gospodarstva, no ova početna ideja o povezivanju ljudi te razmjeni znanja i ideja bez granica i dalje je u njegovoj osnovi. Budućnost interneta izazovno je predvidjeti, ali siguran sam da će ta osnovna ideja zbog koje je nastao i dalje živjeti, danas više nego ikad, a sve kako bismo odgovorili na globalne društvene izazove te unaprjeđivali naše živote što nam uspijeva već 30 godina“ istaknuo je Ivan Marić, ravnatelj Srca i jedan od članova Odbora za akademsku mrežu, zaduženog od strane tadašnjeg Ministarstva znanosti, tehnologije i informatike za uvođenje interneta 1991. godine.

30 godina interneta u Hrvatskoj - kolaž

Povodom obilježavanja 30 godina interneta u Hrvatskoj, Sveučilišni računski centar Sveučilišta u Zagrebu (Srce), Hrvatska akademska i istraživačka mreža – CARNET i Središnji državni ured za razvoj digitalnog društva u suradnji s Jutarnjim listom pokrenuli su medijsku kampanju tijekom koje ćemo prikazati utjecaj interneta na znanost i visoko obrazovanje, kulturu, glazbu, poslovanje te općenito digitalnu transformaciju društva. Kampanju smo započeli člankom o Srcu, ustanovi koja je najviše doprinijela uvođenju i popularizaciji interneta i internetskih tehnologija u Republici Hrvatskoj.

Pozivamo vas da pratite posebnu rubriku 30 godina interneta na portalu Jutarnjeg lista u kojoj ćemo svaki dan donositi nove ili podsjetiti na već dobro znane zanimljivosti o internetu i o tome kako je promijenio naš svijet.

Više informacija i povijesnih podataka o uspostavi interneta u Hrvatskoj možete pronaći u zajedničkom priopćenju koje su pripremile partnerske ustanove Sveučilišni računski centar Sveučilišta u Zagrebu (Srce), Hrvatska akademska i istraživačka mreža – CARNET i Središnji državni ured za razvoj digitalnog društva.

Oprema kojom je Srce prije 30 godina spojilo Hrvatsku na internet

pro 07

Ove godine 7. prosinca obilježavamo Dan e-učenja.

pro 12

U anketi koju je Sektor za napredno računanje proveo među korisnicima, znanstveni softver Mathematica je jedan od najpopularnijih izbora pa zbog toga Wolfram Mathematica i Srce za sve zainteresirane organiziraju trodnevnu online radionicu o korištenju ovog znanstvenog softvera. Broj prisutnih na radionici je ograničen.