Doktorske disertacije i znanstveni magistarskih radovi pohranjeni u Dabru vidljivi na portalu DART-Europe

5. 12. 2016.

Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu (NSK) uspostavila je redovitu dostavu podataka iz Nacionalnoga repozitorija disertacija i znanstvenih magistarskih radova (DR) u sustav DART-Europe, središnji europski portal digitalnih disertacija, čime se osigurava veća vidljivost disertacija hrvatskih znanstvenika.

DART-Europe je suradnički projekt knjižnica i knjižničnih konzorcija za dostavu podataka o digitalnim disertacijama sa 601 sveučilišta iz 28 europskih država čiji je cilj unaprjeđenje vidljivosti i dostupnosti doktorskih disertacija nastalih na europskim sveučilištima. Slijedom razmjene podataka, sada su na portalu DART-Europe dostupni i podaci o disertacijama iz repozitorija četiri hrvatska sveučilišta – Sveučilišta u ZagrebuSveučilišta Josipa Juraja StrossmayeraSveučilišta u Rijeci i Sveučilišta u Splitu.

Nacionalni repozitorij disertacija i znanstvenih magistartskih radova (DR) uspostavljen je u Dabru i kroz njega su vidljive disertacije pohranjene u institucijskim repozitorijima hrvatskih sveučilišta i njihovih sastavnica. Metapodaci o disertacijama se sustavu DART-Europe isporučuju putem protokola za pobiranje metapodatka OAI-PMH koji je implementiran na svim repozitorijima u Dabru sukladno globalnim standardima i smjernicama infrastrukture OpenAIRE. Više o interoperabilnosti repozitorija u Dabru možete pročitati na stranici https://dabar.srce.hr/interoperabilnost.

velj 07

Želite naučiti raditi s besplatnim alatima za grafički dizajn? Prijavite se na tečaj koji se održava u online okruženju uz vodstvo predavača, a započet će u utorak, 7. veljače 2023. u 9 sati. Prijave su u tijeku.

velj 13

Ako se želite naučiti služiti programom Excel kako biste izradili i uredili svoje proračunske tablice, prijavite se na tečaj koji će se održati u online okruženju uz vodstvo predavača. Tečaj započinje u ponedjeljak, 13. veljače 2023., u 16:30 sati. Prijave su u tijeku.

Ožu 03

BSidesZagreb, međunarodno okupljanje stručnjaka iz područja informacijske sigurnosti održat će se 3. ožujka 2023.

Ožu 06

Sveučilišni računski centar i ove će se godine uključiti u obilježavanje međunarodnog Tjedna otvorenog obrazovanja koji će se održati od 6. do 10. ožujka 2023.

Ožu 28

Srce od 28. do 30. ožujka 2023. organizira stručnu konferenciju Srce DEI 2023, ujedno i završnu konferenciju nacionalnog strateškog projekta HR-ZOO.