Doktorske disertacije i znanstveni magistarskih radovi pohranjeni u Dabru vidljivi na portalu DART-Europe

5. 12. 2016.

Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu (NSK) uspostavila je redovitu dostavu podataka iz Nacionalnoga repozitorija disertacija i znanstvenih magistarskih radova (DR) u sustav DART-Europe, središnji europski portal digitalnih disertacija, čime se osigurava veća vidljivost disertacija hrvatskih znanstvenika.

DART-Europe je suradnički projekt knjižnica i knjižničnih konzorcija za dostavu podataka o digitalnim disertacijama sa 601 sveučilišta iz 28 europskih država čiji je cilj unaprjeđenje vidljivosti i dostupnosti doktorskih disertacija nastalih na europskim sveučilištima. Slijedom razmjene podataka, sada su na portalu DART-Europe dostupni i podaci o disertacijama iz repozitorija četiri hrvatska sveučilišta – Sveučilišta u ZagrebuSveučilišta Josipa Juraja StrossmayeraSveučilišta u Rijeci i Sveučilišta u Splitu.

Nacionalni repozitorij disertacija i znanstvenih magistartskih radova (DR) uspostavljen je u Dabru i kroz njega su vidljive disertacije pohranjene u institucijskim repozitorijima hrvatskih sveučilišta i njihovih sastavnica. Metapodaci o disertacijama se sustavu DART-Europe isporučuju putem protokola za pobiranje metapodatka OAI-PMH koji je implementiran na svim repozitorijima u Dabru sukladno globalnim standardima i smjernicama infrastrukture OpenAIRE. Više o interoperabilnosti repozitorija u Dabru možete pročitati na stranici https://dabar.srce.hr/interoperabilnost.

pro 09

Ako se želite naučiti služiti programom PowerPoint pomoću kojeg možete izrađivati elektroničke prezentacije na svom računalu, prijavite se na tečaj koji započinje u ponedjeljak, 9. 12. 2019. u 17:30 sati. Prijave su u tijeku!

pro 13

„Korištenje korisničkih podataka iz LDAP-a u ASP.NET MVC5 aplikaciji“

pro 13

Želite li se upoznati s mogućnostima besplatnog programa GIMP koji će vam biti od pomoći pri obradi slika ili drugih vrsta grafike, prijavite se na radionicu koja će se održati 13. 12.  2019. u 16:30 sati. Prijave su u tijeku!

pro 16

Želite li ovladati uporabom programa PowerPoint i naučiti izraditi "moćne" prezentacije? Prijavite se na besplatnu radionicu koja se održava u ponedjeljak,  16. 12. 2019., od 16:30 sati. Prijave su u tijeku.

velj 17

Steknite znanja potrebna za administaciju operacijskog sustava Linux. Tečaj počinje 17. 2. 2020. u 9 sati. Prijave su u tijeku.