Hrvatski Internet napunio je 27 godina

17. 11. 2019.

Prije dvadeset sedam godina, 17. studenoga 1992. godine, u auli Rektorata Sveučilišta u Zagrebu službeno je puštena u rad hrvatska akademska i istraživačka računalno komunikacijska mreža, utemeljena na IP protokolu i njezina poveznica na globalnu mrežu Internet. Taj se dan i službeno računa kao dan kad je Internet zaživio u Hrvatskoj.

Izgradnju mreže utemeljene na IP protokolu i uspostavu internetske veze Hrvatske sa svijetom (radilo se o vezi između Srca i Sveučilišta u Beču kapaciteta 9.6 kbps) "odradio" je tim Sveučilišnog računskog centra (Srca) u sklopu projekta izgradnje nacionalne akademske mreže - Hrvatske akademske i istraživačke mreže CARNet.

Razvojem Interneta i Srce je razvijalo i primjenjivalo razne protokole i servise kako bi zadovoljilo potrebe svojih korisnika. Popisali smo te prve iskorake, ali i daljnje momente u povijesti hrvatskog Interneta za koje smo zaslužni na stranici 25 godina Interneta u Republici Hrvatskoj. Podsjetimo se tih prvih dana.

Kao što je prije 27 godina Srce gradilo akademsku mrežu i dovodilo Internet u RH, tako i u današnje vrijeme Srce promišlja i gradi novu generaciju e-infrastrukture za potrebe znanosti i obrazovanja u RH - Hrvatski znanstveni i obrazovni oblak - HR-ZOO.

U Srcu smo ponosni da dio ekipe koja je zaslužna za Internet u Hrvatskoj još uvijek radi s nama.

Dobriša Dobrenić, Ivan Marić i Davorin Gabriel, dio tima iz Srca

sij 24

„Napredno SIEM rješenje i zaštita IT infrastrukture pomoću Azure Sentinela“

velj 10

Upoznajte tajne programiranja u R-u, jeziku za analizu i vizualizaciju podataka. Prijave traju do 5.2.2020.

velj 17

Steknite znanja potrebna za administaciju operacijskog sustava Linux. Tečaj počinje 17. 2. 2020. u 9 sati. Prijave su u tijeku.

svi 11

Ovladajte naprednom administracijom Linux poslužitelja. Tečaj Linux akademije počinje 11. 5. 2020. u 17 sati. Prijave su u tijeku.