Hrvatski Internet napunio je 27 godina

17. 11. 2019.

Prije dvadeset sedam godina, 17. studenoga 1992. godine, u auli Rektorata Sveučilišta u Zagrebu službeno je puštena u rad hrvatska akademska i istraživačka računalno komunikacijska mreža, utemeljena na IP protokolu i njezina poveznica na globalnu mrežu Internet. Taj se dan i službeno računa kao dan kad je Internet zaživio u Hrvatskoj.

Izgradnju mreže utemeljene na IP protokolu i uspostavu internetske veze Hrvatske sa svijetom (radilo se o vezi između Srca i Sveučilišta u Beču kapaciteta 9.6 kbps) "odradio" je tim Sveučilišnog računskog centra (Srca) u sklopu projekta izgradnje nacionalne akademske mreže - Hrvatske akademske i istraživačke mreže CARNet.

Razvojem Interneta i Srce je razvijalo i primjenjivalo razne protokole i servise kako bi zadovoljilo potrebe svojih korisnika. Popisali smo te prve iskorake, ali i daljnje momente u povijesti hrvatskog Interneta za koje smo zaslužni na stranici 25 godina Interneta u Republici Hrvatskoj. Podsjetimo se tih prvih dana.

Kao što je prije 27 godina Srce gradilo akademsku mrežu i dovodilo Internet u RH, tako i u današnje vrijeme Srce promišlja i gradi novu generaciju e-infrastrukture za potrebe znanosti i obrazovanja u RH - Hrvatski znanstveni i obrazovni oblak - HR-ZOO.

U Srcu smo ponosni da dio ekipe koja je zaslužna za Internet u Hrvatskoj još uvijek radi s nama.

Dobriša Dobrenić, Ivan Marić i Davorin Gabriel, dio tima iz Srca

pro 06

Želite li se upoznati s mogućnostima besplatnog programa Audacity, namijenjenog snimanju i obradi zvuka? Radionica će se održati 6. 12. 2019. u 9:00 sati. Prijave su u tijeku!

pro 06

Tijekom jednodnevnog predavanja upoznajte Drupal iz perspektive programera. Predavanje je otvoreno za sve zainteresirane.

pro 07

Ako se želite naučiti služiti programom Word i uspješno pisati i uređivati svoje svakodnevne dokumente, prijavite se na tečaj koji započinje u subotu, 7. 12. 2019., u 9:00 sati. Prijave su u tijeku.

pro 09

Ako se želite naučiti služiti programom PowerPoint pomoću kojeg možete izrađivati elektroničke prezentacije na svom računalu, prijavite se na tečaj koji započinje u ponedjeljak, 9. 12. 2019. u 17:30 sati. Prijave su u tijeku!

pro 13

Želite li se upoznati s mogućnostima besplatnog programa GIMP koji će vam biti od pomoći pri obradi slika ili drugih vrsta grafike, prijavite se na radionicu koja će se održati 13. 12.  2019. u 16:30 sati. Prijave su u tijeku!