50.srce.hr - U srcu digitalne transformacije znanosti i visokog obrazovanja!

Izašle su Srce novosti br. 83

19. 2. 2021.

Srce novosti br. 83 u elektroničkom obliku (PDF, 2.3 MB) Novi broj Srce novosti donosi prve tekstove posvećene proslavi 50 godina rada i djelovanja Srca.

Iz 83. broja izdvajamo:

• 29. travnja 2021. - pedeset godina od odluke o osnivanju Srca - 50 godina u srcu digitalne transformacije znanosti i visokog obrazovanja
    Sveučilišni računski centar (Srce) u 2021. godini obilježava 50 godina rada i djelovanja. Osnovano u okrilju Sveučilišta u Zagrebu, tada jedinog sveučilišta u Hrvatskoj, Srce je u zadnjih 50 godina dalo ključni doprinos unapređenju i omogućavanju iskoraka u znanosti i obrazovanju, ali i primjeni informacijskih i komunikacijskih tehnologija u cijelom hrvatskom društvu.
    Misiju i zadaće Srca vizionarski je zacrtala skupina profesora sa Zagrebačkog sveučilišta, a te su zadaće aktualne i danas.
    U ovom i idućim brojevima Srce novosti donosimo niz priloga vezanih uz povijest, sadašnjost i budućnost Srca.

• ETF (FER) i Srce - priča duga 50 godina

• Srce se trajno nosilo kako s organizacijskim promjenama u hrvatskom visokom školstvu tako i s munjevitim razvojem informacijske i komunikacijske tehnologije, piše: akademik Leo Budin, profesor emeritus Sveučilišta u Zagrebu

• S motrišta tehnologije Srce zastupa stav da sustavu znanosti i visokog obrazovanja treba omogućiti usluge za red veličine iznad komercijalno raspoloživih, piše: akademik Ignac Lovrek, profesor emeritus Sveučilišta u Zagrebu

• Sudjelovnje profesora FER-a u svim fazama izgradnje i pokretanja Srca bio je samo početak suradnje koja će se nastaviti idućih 50 godina; piše: prof. dr. sc. Gordan Gledec, dekan Fakulteta elektrotehnike i računarstva Sveučilišta u Zagrebu

Od ostalih tema u ovom broju izdvajamo:

• WAN/MAN mrežna komponenta HR-ZOO e-infrastrukture; pišu: Bojan Schmidt, Ivan Tolić, Hrvatska akademska i istraživačka mreža − CARNET

Nastavljamo temu obrazovanja u doba pandemije, te izdvajamo razgovore s:

• E-učenje na Sveučilištu u Zagrebu, Iskustva fakulteta u organizaciji online nastave
  • Osiguranje kvalitete nastave u doba pandemije, Učionička nastava neće otići u povijest: prof. dr. sc. Jasminom Havranek, v. d. ravnateljicom Agencije za znanost i visoko obrazovanje
  • Krizno iskustvo nije dobar pokazatelj prednosti i nedostataka online učenja: prof. dr. sc. Mirjanom Hruškar, prorektoricom za prostorni razvoj i sustav kontrole kvalitete Sveučilišta u Zagrebu

Intervjue vodila dr. sc. Sandra Kučina Softić, pomoćnica ravnatelja Srca za obrazovanje i podršku korisnicima

Pogledajte online izdanje Srce novosti (PDF 2.3 MB).

AKO ŽELITE PRIMATI SRCE NOVOSTI, MOLIMO VAS DA TO POTVRDITE OVDJE.

tra 19

Ako se želite upoznati s naprednim mogućnostima rada u programu Excel i unaprijediti svoje znanje o proračunskim tablicama, prijavite se na tečaj koji će se održati u online okruženju, uz vodstvo predavača. Tečaj će započeti u ponedjeljak, 19. travnja 2021., u 16:30 sati. Prijave su u tijeku.

tra 28

Srce 28. i 29. travnja organizira stručnu konferenciju Srce DEI 2021, ujedno i konferenciju nacionalnog strateškog projekta HR-ZOO, koja će se održati virtualno.

svi 03

Ako žele nadograditi i upotpuniti svoje znanje i postati izvrstan korisnik programa Excel, prijavite se na tečaj koji će se održati u online okruženju, uz vodstvo predavača. Tečaj će započeti u ponedjeljak, 3. svibnja 2021., u 17 sati. Prijave su u tijeku.

svi 10

Želite li naučiti služiti se programom Access i kreirati baze podataka? Prijavite se na tečaj koji će se održati u online okruženju, uz vodstvo predavača. Tečaj će započeti u ponedjeljak, 10. svibnja 2021., u 9 sati. Prijave su u tijeku.

svi 25

Ako se želite upoznati s naprednim mogućnostima rada u programu Excel i unaprijediti svoje znanje o proračunskim tablicama, prijavite se na tečaj koji će se održati u online okruženju, uz vodstvo predavača. Tečaj će započeti u utorak, 25. svibnja 2021., u 17 sati. Prijave su u tijeku.