50.srce.hr - U srcu digitalne transformacije znanosti i visokog obrazovanja!

Izašle su Srce novosti br. 83

19. 2. 2021.

Srce novosti br. 83 u elektroničkom obliku (PDF, 2.3 MB) Novi broj Srce novosti donosi prve tekstove posvećene proslavi 50 godina rada i djelovanja Srca.

Iz 83. broja izdvajamo:

• 29. travnja 2021. - pedeset godina od odluke o osnivanju Srca - 50 godina u srcu digitalne transformacije znanosti i visokog obrazovanja
    Sveučilišni računski centar (Srce) u 2021. godini obilježava 50 godina rada i djelovanja. Osnovano u okrilju Sveučilišta u Zagrebu, tada jedinog sveučilišta u Hrvatskoj, Srce je u zadnjih 50 godina dalo ključni doprinos unapređenju i omogućavanju iskoraka u znanosti i obrazovanju, ali i primjeni informacijskih i komunikacijskih tehnologija u cijelom hrvatskom društvu.
    Misiju i zadaće Srca vizionarski je zacrtala skupina profesora sa Zagrebačkog sveučilišta, a te su zadaće aktualne i danas.
    U ovom i idućim brojevima Srce novosti donosimo niz priloga vezanih uz povijest, sadašnjost i budućnost Srca.

• ETF (FER) i Srce - priča duga 50 godina

• Srce se trajno nosilo kako s organizacijskim promjenama u hrvatskom visokom školstvu tako i s munjevitim razvojem informacijske i komunikacijske tehnologije, piše: akademik Leo Budin, profesor emeritus Sveučilišta u Zagrebu

• S motrišta tehnologije Srce zastupa stav da sustavu znanosti i visokog obrazovanja treba omogućiti usluge za red veličine iznad komercijalno raspoloživih, piše: akademik Ignac Lovrek, profesor emeritus Sveučilišta u Zagrebu

• Sudjelovnje profesora FER-a u svim fazama izgradnje i pokretanja Srca bio je samo početak suradnje koja će se nastaviti idućih 50 godina; piše: prof. dr. sc. Gordan Gledec, dekan Fakulteta elektrotehnike i računarstva Sveučilišta u Zagrebu

Od ostalih tema u ovom broju izdvajamo:

• WAN/MAN mrežna komponenta HR-ZOO e-infrastrukture; pišu: Bojan Schmidt, Ivan Tolić, Hrvatska akademska i istraživačka mreža − CARNET

Nastavljamo temu obrazovanja u doba pandemije, te izdvajamo razgovore s:

• E-učenje na Sveučilištu u Zagrebu, Iskustva fakulteta u organizaciji online nastave
  • Osiguranje kvalitete nastave u doba pandemije, Učionička nastava neće otići u povijest: prof. dr. sc. Jasminom Havranek, v. d. ravnateljicom Agencije za znanost i visoko obrazovanje
  • Krizno iskustvo nije dobar pokazatelj prednosti i nedostataka online učenja: prof. dr. sc. Mirjanom Hruškar, prorektoricom za prostorni razvoj i sustav kontrole kvalitete Sveučilišta u Zagrebu

Intervjue vodila dr. sc. Sandra Kučina Softić, pomoćnica ravnatelja Srca za obrazovanje i podršku korisnicima

Pogledajte online izdanje Srce novosti (PDF 2.3 MB).

AKO ŽELITE PRIMATI SRCE NOVOSTI, MOLIMO VAS DA TO POTVRDITE OVDJE.

lip 14

Želite li naučiti izraditi "moćne" prezentacije uporabom programa PowerPoint, prijavite se na radionicu koja će se održati u online okruženju, uz vodstvo predavača. Radionica će započeti u ponedjeljak, 14. 6. 2021., u 16:30 sati. Prijave su u tijeku.

lip 16

16. lipnja organiziramo nacionalnu konferenciju korisnika sustava za e-učenje Moodle.

lip 18

Ako se želite upoznati s osnovnim mogućnostima programa Excel, prijavite se na radionicu koja će se održati u online okruženju, uz vodstvo predavača. Radionica će se održati u petak, 18. 6. 2021., s početkom u 9 sati. Prijave su u tijeku.

lip 23

Želite li se upoznati s osnovama CSS-a - tehnologije za oblikovanje web-stranica? Prijavite se na tečaj koji će se održati u online okruženju, uz vodstvo predavača. Tečaj će započeti u srijedu, 23. 6. 2021. u 9 sati. Prijave su u tijeku.

lip 28

Ako se želite upoznati s naprednim mogućnostima rada u programu Excel i unaprijediti svoje znanje o proračunskim tablicama, prijavite se na tečaj koji će se održati u online okruženju, uz vodstvo predavača. Tečaj započinje u ponedjeljak, 28. 6. 2021., u 17 sati. Prijave su u tijeku.