50.srce.hr - U srcu digitalne transformacije znanosti i visokog obrazovanja!

Izašle su Srce novosti br. 86

13. 10. 2021.

Srce novosti br. 86 u elektroničkom obliku (PDF, 1.3 MB) U najnovijem 86. broju Srce novosti (PDF, 1.3 MB) donosimo veliki intervju s rektorom Sveučilišta u Zagrebu prof. dr. sc. Damirom Borasom - Sveučilište može i mora biti bolje i na tome intenzivno radimo.

Izdvajamo:

• Inicijativa za Hrvatski oblak za otvorenu znanost, pišu: Draženko Celjak, voditelj Službe za podatkovne usluge i kolaboracijske alate Srca i dr. sc. Slaven Mihaljević, savjetnik ravnatelja Srca
  • Radovi na izgradnji podatkovnih centara HR-ZOO-a u završnoj fazi, pišu: Vlatko Grabovica, Ured za međunarodnu i međuinstitucionalnu suradnju Srca, voditelj projektne aktivnosti Uređenje i opremanje sjedišta HR-ZOO i Sandra Razbornik, voditeljica Ureda za međunarodnu i međuinstitucionalnu suradnju Srca i voditeljica aktivnosti Promocija i vidljivost projekta HR-ZOO

Tema vezana uz početak akademske godine donosi niz zanimljivih članaka:

• Novi Nastavnički portal ISVU, piše: Dubravka Lelas, voditeljica usluge Srca Centar potpore ISVU
  • Od Srca znanje na dar, piše: Irena Jandrić, voditeljica Tečajeva Srca
  • Završetak obrazovne akcije edu4IT za 50 godina Srca, piše: Sabina Rako, pomoćnica ravnatelja Srca za razvoj i unapređenje kvalitete, predstojnica Sektora za obrazovne aktivnosti Srca
  • Tradicionalna akcija Srce za brucoše, piše: Petra-Marija Jelčić, predstojnica Sektora za podršku korisnicima Srca

Od ostalih tema izdvajamo:

• HR-CLARIN učinit će hrvatske jezične alate te resurse dostupnima i interoperabilnima, piše: dr. sc. Kristina Posavec, Sektor za posredničke sustave i podatkovne usluge Srca
  • Napredni alati za otkrivanje, istraživanje i analizu tekstno utemeljenih podataka, piše: Daša Farkaš, mag. lingvistike i bohemistike, Konzorcij europske istraživačke infrastrukture CLARIN-ERIC

S tugom i boli oprostili smo se od našeg dugogodišnjeg kolege i prijatelja mr. sc. Miroslava Milinovića, koji nas je iznenada napustio 10. rujna 2021.  u 59. godini života.

Pogledajte online izdanje Srce novosti (PDF 1.3 MB).

AKO ŽELITE PRIMATI SRCE NOVOSTI, MOLIMO VAS DA TO POTVRDITE OVDJE.

pro 06

Ako se želite naučiti služiti programom Excel kako biste izradili i uredili svoje proračunske tablice, prijavite se na tečaj koji će se održati u online okruženju, uz vodstvo predavača. Tečaj započinje u ponedjeljak, 6. prosinca 2021., u 16:30 sati. Prijave su u tijeku.

pro 09

Webinar "Računalni klaster Isabella - GPU, kontejneri i programske okoline" u organizaciji Srca održat će se 9. prosinca 2021., od 10 do 16 sati, putem sustava za webinare Srca.

pro 10

Želite li se upoznati s mogućnostima besplatnog programa Audacity, namijenjenog snimanju i obradi zvuka? Prijavite se na radionicu koja se održava u online okruženju, uz vodstvo predavača. Radionica će se održati u petak, 10. prosinca 2021. u 9 sati. Prijave su u tijeku!

pro 14

Student ste i želite naučiti raditi s besplatnim alatima za grafički dizajn? Prijavite se na besplatan tečaj koji se održava u okviru obrazovne akcije namijenjene studentima, pod nazivom "50 tečajeva za studente za 50 godina Srca". Tečaj će se održati u online okruženju i uz vodstvo predavača, a započet će u utorak, 14. prosinca 2021. u 9 sati. Prijave su u tijeku.

pro 15

Student ste i želite se upoznati s osnovama HTML-a – tehnologije za izradu web-stranica? Prijavite se na besplatan tečaj koji se održava u okviru obrazovne akcije namijenjene studentima, pod nazivom "50 tečajeva za studente za 50 godina Srca". Tečaj će se održati u online okruženju i uz vodstvo predavača, a započet će u srijedu, 15. prosinca 2021. u 9 sati. Prijave su u tijeku.