Nove funkcionalnosti u Dabru

9. 1. 2018.

U sustavu Dabar implementirane su dvije nove funkcionalnosti:

1. omogućeno je korištenje podataka iz Upisnika znanstvenika
  2. kreirane su profilne stranice osoba (autora, mentora, urednika, recenzenta...).

U svim repozitorijima u Dabru je prilikom pohranjivanja digitalnih objekata, uz mogućnost korištenja podataka o djelatnicima ustanove preuzetih iz Informacijskog sustava visokih učilišta (ISVU), omogućeno korištenje podataka iz Upisnika znanstvenika. Ta funkcionalnost urednicima repozitorija i autorima koji pohranjuju radove omogućava odabir osobe (autocomplete) iz popisa koji uključuje sve znanstvenike iz Upisnika pri čemu se ime, prezime i jedinstveni identifikator osobe automatski kopiraju u metapodatkovni opis digitalnog objekta. Za sadržaj Upisnika znanstvenika nadležno je Ministarstvo znanosti i obrazovanja, a više informacija, uključujući i tražilicu, možete pronaći na adresi https://mzo.hr/hr/upisnik-znanstvenika-maticni-broj-znanstvenika. Podaci se iz Upisnika znanstvenika u Dabar preuzimaju jednom dnevno i dopunjavaju s podacima iz ISVU-a.

U repozitoriju Dabar kreirane su profilne stranice osoba. One sadrže popis radova pohranjenih u repozitoriju s kojima je osoba na neki način povezana (navedena je kao autor, voditelj-mentor, član povjerenstva, urednik, recenzent...). Profilnoj stranici pristupa se kroz zapise radova na kojima je ime i prezime osobe poveznica koja vodi na profilnu stranicu. Unutar profilne stranice moguće je prikazati i sve radove s kojima je osoba povezana, a pohranjeni su i u drugim repozitorijima u sustavu Dabar.

Da bi profilne stranice obuhvatile sve objekte u repozitoriju povezane s osobom nužno je da:

1. uz sve objekte, osim imena i prezimena osobe, bude upisan barem jedan identifikator osobe (MBZ, OIB, ORCID,…)
  2. točni identifikatori osobe budu dostupni kroz Upisnik znanstvenika.

Navedene funkcionalnosti tijekom narednih mjeseci će se po potrebi dorađivati, a za sva pitanja ili sugestija, kontakt adresa je dabar [at] srce.hr.

Slika: profilna stranica autorice i njenih radova u Dabru

lis 23

Natjecanje Copernicus Hackathon održat će se u Srcu 23. i 24. listopada 2019. godine u okviru Copernicus programa u organizaciji Geodetskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.

lis 28

Želite li se upoznati s osnovama CSS-a – tehnologije za oblikovanje web-stranica? Prijavite se na tečaj koji će započeti u ponedjeljak, 28. 10. 2019., u 9:00 sati.
Prijave su u tijeku.

stu 07

Trebate li pomoć kod uporabe programa Word prilikom oblikovanja seminarskog ili nekog drugog rada tijekom studija? Prijavite se na radionicu koja se održava u četvrtak, 7. 11. 2019. od 16:30 sati. Prijave su u tijeku.

stu 11

Želite li ovladati uporabom programa PowerPoint i naučiti izraditi "moćne" prezentacije? Prijavite se na besplatnu radionicu koja se održava u ponedjeljak,  11. 11. 2019., od 16:30 sati. Prijave su u tijeku.