U Srcu je od 22. do 25. studenog održan niz aktivnosti na Erasmus+ projektu Digital Education for Crisis Situations: Times in which there is no alternative (DECriS) u kojem Srce sudjeluje kao partner. Domaćini partnerima na projektu, u ime Srca, bile su doc. dr. sc. Sandra Kučina Softić, pomoćnica ravnatelja i Anja Đurđević iz Centra za e-učenje Srca.
Aktivnosti na projektu započele su 22. studenog održavanjem petog sastanka partnera na ovom dvogodišnjem projektu koji sada ulazi u završnu fazu.
Slika 1: Sastanak partnera na projektu DECriS
Održan je i trening projektnih partnera na temu naprednog rada u sustavu Moodle. Edukacija se održavala 23. i 24. studenog, a održali su ga članovi tima Centra za e-učenje Srca.
Aktivnosti na projektu završile su održavanjem treće stručne radionice (Multiplier Event) održane 24. i 25. studenog 2022. pod nazivom Critical elements in designing, adopting and using of Open Educational Resources (OER). Radionica je održana u hibridnom obliku te ju je bilo moguće pratiti online ili uživo u Srcu.
Slike 3 i 4: Treća stručna radionica (Multiplier Event) na projektu DECriS
U okviru ove stručne radionice predstavljeni su rezultati treće faze projekta DECriS u kojoj je fokus bio na identificiranju ključnih čimbenika za izradu, primjenu i korištenje otvorenih obrazovnih sadržaja te njihovoj tipološkoj klasifikaciji. Dio događaja bio je posvećen digitalnom obrazovanju i lekcijama naučenim u pandemiji.
Pozvano predavanje održala je dr. Orna Farrell s Dublin City University na temu Kako otvorene obrazovne prakse (OEP) mogu postati mainstream u Europi. Također su predstavljeni rezultati aktivnosti na projektu, a Srce je održalo dvije prezentacije. Prvu je održala doc. dr. sc. Sandra Kučina Softić koja je predstavila Centar za e-učenje Srca i kakvu podršku Centar pruža digitalnom obrazovanju, posebice iskustva iz pandemije. Ljiljana Jertec Musap održala je prezentaciju o sustavu Dabar i digitalnim repozitorijima u obrazovanju odnosno mogućnostima pohrane obrazovnih sadržaja koje izrađuju nastavnici u repozitorij ustanove.
Stručna radionica završila je panelom na temu uloge knjižnica u digitalnom obrazovanju. Panelistice su bile dr. sc. Dijana Machala, pomoćnica glavne ravnateljice za djelatnost središnje knjižnice Sveučilišta u Zagrebu, doc. dr. sc. Snježana Čukljek, prodekanica za nastavu na Zdravstvenom veleučilištu, Gordana Gašo, knjižničarka na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Osijeku te doc. dr. sc. Lea Škorić, voditeljica knjižnice Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, a sesiju je moderirala doc. dr. sc. Sandra Kučina Softić, pomoćnica ravnatelja Srca. Na panelu se raspravljalo o ulozi knjižnica u digitalnom obrazovanju, o tome koliko se uloga knjižnica promijenila zadnjih desetak godina s većim korištenjem i implementacijom digitalnih tehnologija u obrazovni proces, koju podršku fakultetske knjižnice pružaju nastavnicima i studentima danas, kako je bila organizirana podrška knjižnica nastavi tijekom pandemije te kako knjižnice promiču i potiču otvoreno obrazovanje. Stručnu radionicu pratilo je pedesetak sudionika iz Hrvatske i svijeta. Program radionice dostupan je na web stranicama Srca.
Slika 4: Panel na temu uloge knjižnica u digitalnom obrazovanju
Sljedeći sastanak partnera i završna konferencija na projektu održat će se 22. i 23. svibnja 2023. u Osijeku.
Erasmus+ projekt DECriS koordinira Filozofski fakultet Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, a partneri su Stiftung Universität Hildesheim iz Njemačke, University of Library Studies and Information Technologies iz Bugarske, Universitat de Barcelona iz Španjolske te Sveučilišni računski centar Sveučilišta u Zagrebu.