Održana radionica Hands-on workshop: Touching on Data and Open-Source Software for Open Science

2. 12. 2022.

U sklopu projekta NI4OS-Europe (Nacionalna inicijativa za otvorenu znanost u Europi), 30. studenog i 1. prosinca 2022. održana je u hibridnom obliku radionica „Hands-on workshop: Touching on Data and Open-Source Software for Open Science“ u organizaciji Sveučilišta u Beogradu, Instituta Ruđer Bošković i Sveučilišnog računskog centra (Srce).

Radionica je okupila 20 sudionika na lokacijama u Zagrebu i Beogradu te više od 50 sudionika online.

Prvog dana radionice polaznici su imali priliku čuti više o otvorenoj znanosti, Europskom oblaku za otvorenu znanost (European Open Science Cloud, EOSC), FAIR načelima, NI4OS-Europe katalogu usluga i dostupnim alatima. Nadalje, prezentirane su teme vezane uz razvoj softvera za otvorenu znanost, Git kao sustav za upravljanje kodom te kolaborativno razvijanje softvera, licencije za softvere otvorenog koda i znanstvene rezultate.

Drugi dan radionice polaznici su se na praktičan način upoznali s osnovama rada u Gitu, prezentiran je primjer projekta izrađen u programu R te način integracije projekta u Jupiter Notebook-u. Tijekom radionice povela se rasprava vezana za odabir odgovarajuće licencije za softvere otvorenog koda te je prezentirana uspostava EOSC usluga kao i uporaba alata RePol koji se može koristiti za izradu politika privatnosti i uvjeta korištenja za usluge i servise.

Tijekom radionice predstavljeni su postojeći izazovi vezani uz napredak otvorene znanosti i korištenje slobodnog i otvorenog softvera (free and open-source software, FOSS) u znanosti te su polaznici upoznati s dostupnim NI4OS-Europe uslugama i prednostima FOSS-a.

Radionica je pokušala pružiti odgovore na pitanja vezana za unaprjeđenja kvalitete i poboljšanja podataka o uslugama i resursima, načine razvoja i poboljšanja FOSS istraživačkih softvera ili usluge te povećanja njihovog dosega, poticanje korištenja softvera otvorenog koda u znanosti, odabir FOSS licencija: procjene, poboljšanja i preporuke te načine unaprjeđenja istraživanja i istraživačkih podataka.

NI4OS radionica Touching on Data and Open-Source Software for Open Science

velj 07

Želite naučiti raditi s besplatnim alatima za grafički dizajn? Prijavite se na tečaj koji se održava u online okruženju uz vodstvo predavača, a započet će u utorak, 7. veljače 2023. u 9 sati. Prijave su u tijeku.

velj 13

Ako se želite naučiti služiti programom Excel kako biste izradili i uredili svoje proračunske tablice, prijavite se na tečaj koji će se održati u online okruženju uz vodstvo predavača. Tečaj započinje u ponedjeljak, 13. veljače 2023., u 16:30 sati. Prijave su u tijeku.

Ožu 03

BSidesZagreb, međunarodno okupljanje stručnjaka iz područja informacijske sigurnosti održat će se 3. ožujka 2023.

Ožu 06

Sveučilišni računski centar i ove će se godine uključiti u obilježavanje međunarodnog Tjedna otvorenog obrazovanja koji će se održati od 6. do 10. ožujka 2023.

Ožu 28

Srce od 28. do 30. ožujka 2023. organizira stručnu konferenciju Srce DEI 2023, ujedno i završnu konferenciju nacionalnog strateškog projekta HR-ZOO.