Održana radionica „Objava istraživačkih podataka u sustavu Dabar“ na Medicinskom fakultetu u Splitu

24. 6. 2019.

Na Medicinskom fakultetu u Splitu 18. lipnja 2019. održana je radionica „Objava istraživačkih podataka u sustavu Dabar“, organizirana u suradnji s prof. dr. sc. Damirom Sapunarom, koji je ujedno i član Radne skupine za istraživačke podatke.

Voditelji radionice bili su, također članovi spomenute Radne skupine, Marijana Glavica (Filozofski fakultet u Zagrebu), Draženko Celjak (Srce) i Ljiljana Jertec Musap (Srce). Na radionici se okupilo 14 polaznika, većinom studenata poslijediplomskog studija TRIBE Medicinskog fakulteta u Splitu, a osim njih prisustvovale su i urednice Repozitorija Medicinskog fakulteta u Splitu, Repozitorija Fakulteta građevinarstva, arhitekture i geodezije u Splitu te Repozitorija Kineziološkog fakulteta u Splitu.

Na radionici se razgovaralo o važnosti pripreme i pohrane istraživačkih podataka u svrhu njihovog ponovnog korištenja, o izradi i elementima Data Management Plana (DMP), o FAIR data načelima te kako istraživačima i stručnjacima koji rade s podacima može pomoći globalna zajednica okupljena u okviru organizacije Research Data Alliance (RDA). Nadalje, polaznicima je predstavljen sustav Dabar te je demonstriran unos digitalnog objekta Skup podataka u repozitorij u Dabru.

Radionica je bila vrlo interaktivna, polaznici su pripremili primjere svojih projekata te se povela zanimljiva rasprava o načinu i mogućnostima upravljanja i objave podataka koje prikupljaju.

Nakon radionice, zaključeno je da će Medicinski fakultet u Splitu početi pohranjivati svoje istraživačke podatke u Repozitorij MEFST.

ruj 01

Svake godine u rujnu organiziramo niz predavanja namijenjenih novim studentima Sveučilišta u Zagrebu.

ruj 19

Želite li se upoznati s mogućnostima besplatnog programa GIMP koji će vam biti od pomoći pri obradi slika ili drugih vrsta grafike, prijavite se na radionicu koja će se održati 19. 9.  2019. u 16:30 sati. Prijave su u tijeku!

ruj 23

Od 23. do 27. rujna održavamo Tjedan Centra za e-učenje - niz radionica i tečajeva za nastavnike.

ruj 24

Steknite znanja i vještine potrebne za administraciju operacijskih sustava Windows ili Linux. Prijave za novi ciklus koji počinje 24. 9. 2019. su u tijeku.

lis 14

Steknite znanja potrebna za administaciju operacijskog sustava Linux. Tečaj počinje 14. 10. 2019. u 9 sati. Prijave su u tijeku.