Obilježavamo Međunarodni Open Data Day

26. 2. 2018.

U organizaciji Hrvatske udruga za otvorene sustave i Internet (HR Open) i njezine ekspertne skupine Programiraj za Hrvatsku, Povjerenika za informiranje, Sveučilišnog računskog centra Sveučilišta u Zagrebu i udruge GONG u Srcu će se 2. - 4. ožujka 2018. godine održavati konferencija i vikend građanskih inovacija Open Data Day Hrvatska 2018

Ove godine, Dani otvorenih podataka posvećeni su obilježavanju pet godina primjene pravnog okvira za ponovnu uporabu informacija i otvorene podatke u Republici Hrvatskoj. Tom prilikom, eminentni govornici i iskusni praktičari će iz različitih perspektiva raspraviti i razmotriti praksu i koristi koje su otvoreni podaci stvorili za hrvatsko društvo i gospodarstvo kroz nove aplikacije i istraživanja, kao i razmotriti ključne izazove i korake koji slijede, kako tijelima javne vlasti, tako i korisnicima, da bi se u punom opsegu primijenio Zakon o pravu na pristup informacijama i Direktiva o ponovnoj uporabi informacija javnog sektora, koja se trenutno nalazi u postupku revizije na razini Europske komisije, kao bi se određena rješenja doradila i učinila efikasnijima.

Stoga će se o društvenim i gospodarskim koristima ponovne uporabe otvorenih podataka i budućim izazovima raspravljati na konferenciji „Pet godina otvorenih podataka u Hrvatskoj: praksa i izazovi“, koja će se održati u petak, 2. ožujka 2018., 9:30-16:30 sati, u Sveučilišnom računskom centru (Srce), Josipa Marohnića 5, Zagreb.

Ujedno će se u večernjem dijelu dana, u svrhu poticanja aktualne rasprave o odnosu otvorenih podataka, big data i osobnih podataka, iz perspektive donošenja nove Uredbe o zaštiti osobnih podataka (GDPR), održati tribina i projekcija filma „Demokracija“, 19:00-21:00 sati, u Dvorani Müller Kina Europa, Varšavska 3, Zagreb.

Ključni dio Dana otvorenih podataka – ponovna uporaba otvorenih podataka, odvijat će se tijekom vikenda, kad će građanski haktivisti imati priliku naučiti više o podatkovnim vizualizacijama i demonstrirati svoje vještine, kreirajući open source projekte, koristeći open source podatke na VIKEND DATATHON-u, u subotu, 3. ožujka i nedjelju, 4. ožujka, 9:30-18:00 sati, u Sveučilišnom računskom centru (Srce), Josipa Marohnića 5, Zagreb. Javno dostupni skupovi podataka bit će kratko opisani u subotu, 3. ožujka, na otvaranju vikend datathon-a, u sklopu kojeg će sudionici moći raditi na jednom od predloženih skupova podataka (izborni podaci, putni troškovi članova Vlade, podaci Hrvatskog sabora, e-Savjetovanja, mjesni odbori, akti gradonačelnika) ili na skupu po vlastitoj želji.

• Prijavu za sudjelovanje možete ispuniti ovdje.
  • Program konferencije dostupan je ovdje.

Za sve zainteresirane koji ne mogu prisustvovati, organiziran je webinar putem kojeg možete pratiti prvi dan događanja (konferenciju).

Ožu 02

Steknite znanja i vještine potrebne za naprednu administraciju operacijskih sustava Windows i Linux, sigurnost operacijskih sustava te osnove računalnih mreža. Prijave za novi ciklus koji počinje 2. 3. 2020. su u tijeku.

svi 11

Ovladajte naprednom administracijom Linux poslužitelja. Tečaj Linux akademije počinje 11. 5. 2020. u 17 sati. Prijave su u tijeku.