Obilježavamo Međunarodni Open Data Day

26. 2. 2018.

U organizaciji Hrvatske udruga za otvorene sustave i Internet (HR Open) i njezine ekspertne skupine Programiraj za Hrvatsku, Povjerenika za informiranje, Sveučilišnog računskog centra Sveučilišta u Zagrebu i udruge GONG u Srcu će se 2. - 4. ožujka 2018. godine održavati konferencija i vikend građanskih inovacija Open Data Day Hrvatska 2018

Ove godine, Dani otvorenih podataka posvećeni su obilježavanju pet godina primjene pravnog okvira za ponovnu uporabu informacija i otvorene podatke u Republici Hrvatskoj. Tom prilikom, eminentni govornici i iskusni praktičari će iz različitih perspektiva raspraviti i razmotriti praksu i koristi koje su otvoreni podaci stvorili za hrvatsko društvo i gospodarstvo kroz nove aplikacije i istraživanja, kao i razmotriti ključne izazove i korake koji slijede, kako tijelima javne vlasti, tako i korisnicima, da bi se u punom opsegu primijenio Zakon o pravu na pristup informacijama i Direktiva o ponovnoj uporabi informacija javnog sektora, koja se trenutno nalazi u postupku revizije na razini Europske komisije, kao bi se određena rješenja doradila i učinila efikasnijima.

Stoga će se o društvenim i gospodarskim koristima ponovne uporabe otvorenih podataka i budućim izazovima raspravljati na konferenciji „Pet godina otvorenih podataka u Hrvatskoj: praksa i izazovi“, koja će se održati u petak, 2. ožujka 2018., 9:30-16:30 sati, u Sveučilišnom računskom centru (Srce), Josipa Marohnića 5, Zagreb.

Ujedno će se u večernjem dijelu dana, u svrhu poticanja aktualne rasprave o odnosu otvorenih podataka, big data i osobnih podataka, iz perspektive donošenja nove Uredbe o zaštiti osobnih podataka (GDPR), održati tribina i projekcija filma „Demokracija“, 19:00-21:00 sati, u Dvorani Müller Kina Europa, Varšavska 3, Zagreb.

Ključni dio Dana otvorenih podataka – ponovna uporaba otvorenih podataka, odvijat će se tijekom vikenda, kad će građanski haktivisti imati priliku naučiti više o podatkovnim vizualizacijama i demonstrirati svoje vještine, kreirajući open source projekte, koristeći open source podatke na VIKEND DATATHON-u, u subotu, 3. ožujka i nedjelju, 4. ožujka, 9:30-18:00 sati, u Sveučilišnom računskom centru (Srce), Josipa Marohnića 5, Zagreb. Javno dostupni skupovi podataka bit će kratko opisani u subotu, 3. ožujka, na otvaranju vikend datathon-a, u sklopu kojeg će sudionici moći raditi na jednom od predloženih skupova podataka (izborni podaci, putni troškovi članova Vlade, podaci Hrvatskog sabora, e-Savjetovanja, mjesni odbori, akti gradonačelnika) ili na skupu po vlastitoj želji.

• Prijavu za sudjelovanje možete ispuniti ovdje.
  • Program konferencije dostupan je ovdje.

Za sve zainteresirane koji ne mogu prisustvovati, organiziran je webinar putem kojeg možete pratiti prvi dan događanja (konferenciju).

lip 27

Trebate li pomoć kod uporabe programa Word prilikom oblikovanja seminarskog ili nekog drugog rada tijekom studija? Prijavite se na besplatnu radionicu koja se održava u srijedu, 27. 6. 2018. od 16:30 sati. Prijave su u tijeku.

lip 29

Želite li se upoznati s mogućnostima besplatnog programa GIMP koji će vam biti od pomoći pri obradi slika ili drugih vrsta grafike, prijavite se na radionicu koja će se održati 29. 6. 2018. u 16:30 sati. Prijave su u tijeku!