50.srce.hr - U srcu digitalne transformacije znanosti i visokog obrazovanja!

Otvoreno savjetovanje o strateškoj agendi EOSC-a za istraživanje i inovacije (SRIA)

6. 8. 2020.

Izvršni odbor Europskog oblaka za otvorenu znanost (engl. European Open Science Cloud, EOSC) pokrenuo je otvoreno savjetovanje o strateškoj agendi EOSC-a za istraživanje i inovacije (engl. Strategic Research and Innovation Agenda, SRIA). SRIA pruža opće smjernice za donošenje radnih programa za EOSC u novom programu Obzor Europa, a do 31. kolovoza 2020. godine je moguće uključiti se u savjetovanje i dati doprinos budućnosti EOSC-a.

Sve organizacije koje su iskazale interes za EOSC (istraživačke infrastrukture, sveučilišta, istraživači, industrija, nacionalne i međunarodne inicijative, donositelji politika, znanstvenici i drugi zainteresirani dionici) pozvane su da se uključe u savjetovanje. Ono se provodi putem online upitnika u kojem sudionici mogu dati mišljenje o temama kao što su vodeća načela, područja djelovanja i prioriteti EOSC-a. Navedeno se odnosi i na nagrađivanje praksi i vještina otvorene znanosti; standarde, alate i usluge traženja, pristupa i ponovnog korištenja rezultata; te zajedničku i udruženu infrastrukturu koja omogućava otvoreno dijeljenje znanstvenih rezultata.

Prije popunjavanja upitnika, sudionicima se savjetuje da prouče konzultacijski dokument SRIA, koji daje opći okvir i pruža ključne informacije o procesu savjetovanja. Više informacija o SRIA pruža webinar pod nazivom „Open consultation for EOSC Strategic Research and Innovation Agenda“ održan 28. srpnja 2020. godine u kojem je predstavljena SRIA i njeni prioriteti za financiranje u programu Obzor Europa te je dan pregled konzultacijskog dokumenta SRIA.

Naslovnica dokumenta SRIA

pro 06

Ako se želite naučiti služiti programom Excel kako biste izradili i uredili svoje proračunske tablice, prijavite se na tečaj koji će se održati u online okruženju, uz vodstvo predavača. Tečaj započinje u ponedjeljak, 6. prosinca 2021., u 16:30 sati. Prijave su u tijeku.

pro 09

Webinar "Računalni klaster Isabella - GPU, kontejneri i programske okoline" u organizaciji Srca održat će se 9. prosinca 2021., od 10 do 16 sati, putem sustava za webinare Srca.

pro 10

Želite li se upoznati s mogućnostima besplatnog programa Audacity, namijenjenog snimanju i obradi zvuka? Prijavite se na radionicu koja se održava u online okruženju, uz vodstvo predavača. Radionica će se održati u petak, 10. prosinca 2021. u 9 sati. Prijave su u tijeku!

pro 14

Student ste i želite naučiti raditi s besplatnim alatima za grafički dizajn? Prijavite se na besplatan tečaj koji se održava u okviru obrazovne akcije namijenjene studentima, pod nazivom "50 tečajeva za studente za 50 godina Srca". Tečaj će se održati u online okruženju i uz vodstvo predavača, a započet će u utorak, 14. prosinca 2021. u 9 sati. Prijave su u tijeku.

pro 15

Student ste i želite se upoznati s osnovama HTML-a – tehnologije za izradu web-stranica? Prijavite se na besplatan tečaj koji se održava u okviru obrazovne akcije namijenjene studentima, pod nazivom "50 tečajeva za studente za 50 godina Srca". Tečaj će se održati u online okruženju i uz vodstvo predavača, a započet će u srijedu, 15. prosinca 2021. u 9 sati. Prijave su u tijeku.