Pariška deklaracija o otvorenim obrazovnim sadržajima (OER)

23. 6. 2012.

U sjedištu UNESCO-a u Parizu u petak, 22. lipnja 2012. godine prihvaćanjem Pariške deklaracije o OER-u završio je Svjetski kongres o otvorenim obrazovnim sadržajima 2012 (engl.: 2012 World Open Educational Resources (OER) Congress).

Tijekom tri radna dana na kongresu su prezentirana i raspravljana iskustva različitih zemalja u području OER-a. U raspravama je naglašavano da OER nije samo pitanje povećavanja dostupnosti obrazovnih sadržaja i smanjivanja digitalnog jaza između zemalja i različitih društvenih skupina, nego i općenito pitanje omogućavanja promjena i restrukturiranja obrazovnih sustava i realizacije novih uloga nastavnika i studenata u 21. stoljeću.

Pariškom su deklaracijom države i vlade pozvane da promoviraju, potiču i omogućavaju nastanak i uporabu otvorenih obrazovnih sadržaja, kao i suradnju i istraživanja u području OER-a. Deklaracija potiče da se obrazovni materijali nastali financiranjem iz javnih sredstava objavljuju pod što otvorenijim licencama, iako je upravo ovaj element deklaracije, zbog sveprisutnih pitanja o pravima intelektualnog vlasništva, izazvao određene rasprave i podrazumijevao kompromise zbog postizanja konsenzusa.

Na kongresu je kao predstavnik Hrvatske sudjelovao ravnatelj Srca dr. sc. Zoran Bekić.

sij 25

Trebate li pomoć kod uporabe programa Word prilikom oblikovanja seminarskog ili nekog drugog rada tijekom studija? Prijavite se na radionicu koja se održava u online okruženju, uz vodstvo predavača. Radionica će se održati u utorak, 25. siječnja 2022., s početkom u 16:30 sati. Prijave su u tijeku.

sij 26

Webinar "Provođenje ispitne evidencije u ISVU" održat će se 26. siječnja 2022. godine od 10 do 12 sati.

sij 26

Želite li se upoznati s osnovama CSS-a - tehnologije za oblikovanje web-stranica? Prijavite se na tečaj koji će se održati u online okruženju, uz vodstvo predavača. Tečaj će započeti u srijedu, 26. siječnja 2022. u 9 sati. Prijave su u tijeku.

velj 03

Ako se želite upoznati s osnovnim mogućnostima programa Excel, prijavite se na radionicu koja će se održati u online okruženju, uz vodstvo predavača. Radionica će se održati u četvrtak, 3. veljače 2022., s početkom u 15 sati. Prijave su u tijeku.

Ožu 07

Sveučilišni računski centar i ove će se godine uključiti u obilježavanje međunarodnog Tjedna otvorenog obrazovanja koji će se održati od 7. do 11. ožujka 2022.