Projekt EOSC-hub značajno je doprinio izgradnji Europskog oblaka za otvorenu znanost (engl. European Open Science Cloud, EOSC) te time europskim istraživačima pružio mogućnost korištenja svih prednosti podatkovno utemeljene znanosti, nudeći virtualno okruženje s besplatnim, otvorenim uslugama za pohranu podataka, upravljanje, analizu i ponovnu uporabu u svim znanstvenim područjima.
Aktivnosti projekta EOSC-hub omogućile su:
- EOSC portal koji omogućuje jednostavan pristup uslugama i resursima;
- Izgradnju sustava upravljanja uslugama EOSC portala koji omogućuje isporuku, upravljanje i kontrolu nad uslugama Portala;
- Pravila sudjelovanja koja određuju koje usluge i resursi mogu biti uključeni u EOSC portal;
- uspostavu internih usluga koje omogućuju integraciju usluga u EOSC portal;
- uspostavu usluga koje ubrzavaju proces istraživanja i omogućuju interdisciplinarnu suradnju;
- razvoj modela poslovanja i održivosti;
- uspostavu EOSC Digital Innovation Hub kako bi se tvrtkama olakšao pristup digitalnim tehnologijama i uslugama EOSC portala;
- izradu Smjernica kojima je definirana arhitektura funkcija usluga EOSC portala;
- razvoj naprednih treninga s materijalima koji podupiru cjelokupan istraživački ciklus.
Slika 1: Ključni rezultati projekta EOSC-hub
Video predstavljanja ključnih rezultata projekta EOSC-hub pogledajte na službenoj stranici Europske unije.
Projekt EOSC-hub (Integrating and managing services for the European Open Science Cloud) započeo je 1. siječnja 2018. godine s ciljem da omogući kvalitetan, jednostavan i otvoren pristup istraživačkim podacima i uslugama federacije EGI, EUDAT CDI, INDIGO-DataCloud kao i ostalim istraživačkim infrastrukturama, a završio je krajem ožujka 2021. godine. Projekt je okupio 100 partnera iz više od 50 zemalja koji su uspostavili otvoreni sustav za integraciju i upravljanje uslugama za Europski oblak za otvorenu znanost, a predstavlja središnju pristupnu točku putem koje istraživači i inovatori mogu pristupiti i koristiti širok spektar naprednih IKT resursa i povezanih usluga neophodnih za njihov istraživački rad temeljen na podacima.
Srce je, kao partner na projektu, sudjelovalo u razvoju zajedničkih elemenata i korisnički usmjerenih usluga, posebice u daljnjem razvoju, integraciji i održavanju središnjih infrastrukturnih i kolaboracijskih servisa. Više informacija o projektu EOSC-hub na stranicama Srca.
Srce aktivno sudjeluje u izgradnji Europskog oblaka za otvorenu znanost kao partner na EOSC projektima. U sklopu EOSC projekata financiranih kroz program Obzor 2020 Srce trenutno sudjeluje u projektima EOSC Future, EGI-ACE (EGI Advanced Computing for EOSC) i NI4OS-Europe (National Initiatives for Open Science in Europe).