Proširenje Isabelle s grafičkim karticama NVIDIA Tesla V100

15. 1. 2019.

Klaster Isabella proširili smo s 12 grafičkih kartica NVIDIA Tesla V100 koje su od sada dostupne korisnicima za potrebe naprednog računanja.

Grafičke kartice nalaze se na tri poslužitelja Dell PowerEdge C4140 od kojih svaki ima:

• 4 grafička procesora NVIDIA Tesla V100
  • 2 procesora Intel Xeon Silver 4114 s ukupno 20 procesorskih jezgri
  • 384 GB radne memorije
  • lokalnog spremišta od 3.2 TB NVMe SSD diska.

Teoretska maksimalna učinkovitost ovoga proširenja jest 84 TFLOPS-a što je gotovo dvostruko više od učinkovitosti zadnjega velikog proširenja s VELEbitom koji se sastojao od 1.792 procesorske jezgre i 4,5 TB radne memorije.

Ovim proširenjem Isabella je postala prvi sustav u Hrvatskoj koji pruža tenzorske procesorske jezgre optimizirane za područje umjetne inteligencije. Kako broj aplikacija u ovom području rapidno raste u svijetu, vjerujemo da će ovo proširenje infrastrukture biti značajan iskorak i za sve hrvatske istraživače.

Detaljne upute za korištenje grafičkih procesora nalaze se na wiki stranici Isabelle o grafičkim procesorima.

Za korisnike je pripremljeno nekoliko knjižnica za razvoj aplikacija:

• CUDA 10.0
  • CUDA 9.0
  • cuDNN 7.3.1
  • NCCL 2.3.5
  • OpenMPI i MVAPICH2 prilagođeni za korištenje grafičkih procesora,

Dodatno, prevedene su i sljedeće korisničke aplikacije:

• Amber
  • Gromacs
  • Tensorflow i Horovod

Detaljnije upute za korištenje aplikacija nalaze se na wiki stranici Isabelle. Molimo da sve svoje prijedloge, upite i komentare u vezi korištenja grafičkih procesora uputite na adresu isabella [at] srce.hr.

ruj 01

Svake godine u rujnu organiziramo niz predavanja namijenjenih novim studentima Sveučilišta u Zagrebu.

lis 18

Želite li se upoznati s mogućnostima besplatnog programa Audacity, namijenjenog snimanju i obradi zvuka? Radionica će se održati 18. 10. 2019. u 9:00 sati. Prijave su u tijeku!

lis 23

Natjecanje Copernicus Hackaton održat će se u Srcu 23. i 24. listopada 2019. godine u okviru Copernicus programa u organizaciji Geodetskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.