Provedeno jedanaesto harvestiranje nacionalne domene

7. 1. 2022.

Srce je u suradnji s Nacionalnom i sveučilišnom knjižnicom u Zagrebu u razdoblju od 23. prosinca 2021. do 5. siječnja 2022. provelo jedanaesto harvestiranje hrvatskog weba. Prikupljeni su i pohranjeni javno dostupni sadržaji svih mrežnih sjedišta na vršnoj .hr domeni, uključujući from.hr i .com.hr.

Uspješno je odrađeno 180.110.421 upita i harvestiranjem preuzeto 26,2 TB sadržaja spremljenog u format WARC. WARC datoteke komprimirane su te zauzimaju 12,2 TB diskovnoga prostora.

Korišten je popis od 117.770 aktivnih domena koji je Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu dostavila CARNET-ova DNS služba, a pobiranje je provedeno pomoću alata otvorenoga koda Heritrix. Robot koji je provodio harvestiranje dolazio je sa servera u Srcu s adresom 161.53.3.11 i predstavljao se kao Mozilla/5.0 (compatible; heritrix/3.4.x; + https://haw.nsk.hr/cesta-pitanja/).

Sadržaj jedanaestog harvestiranja .hr domene bit će do kraja siječnja dostupna na stranici Hrvatskoga arhiva weba, na kojoj će se moći pregledavati sadržaji pohranjeni u prethodnih deset harvestiranja, tematska harvestiranja, zavičajne zbirke kao i sadržaji prikupljeni selektivnim pobiranjima.

Hrvatski arhiv weba

velj 03

Ako se želite upoznati s osnovnim mogućnostima programa Excel, prijavite se na radionicu koja će se održati u online okruženju, uz vodstvo predavača. Radionica će se održati u četvrtak, 3. veljače 2022., s početkom u 15 sati. Prijave su u tijeku.

velj 04

Želite li se upoznati s mogućnostima besplatnog programa GIMP koji će vam biti od pomoći pri obradi slika ili drugih vrsta grafike, prijavite se na radionicu koja će se održati u online okruženju, uz vodstvo predavača. Radionica će se održati u petak, 4. veljače 2022.  u 9:00 sati. Prijave su u tijeku!

velj 07

Želite li naučiti izraditi "moćne" prezentacije uporabom programa PowerPoint prijavite se na radionicu koja će se održati u online okruženju, uz vodstvo predavača. Radionica će se održati u ponedjeljak, 7. veljače 2022., s početkom u 16:30 sati. Prijave su u tijeku.

velj 08

Ako se želite naučiti služiti programom Excel kako biste izradili i uredili svoje proračunske tablice, prijavite se na tečaj koji će se održati u online okruženju, uz vodstvo predavača. Tečaj započinje u utorak, 8. veljačle 2022., u 16:30 sati. Prijave su u tijeku.

velj 09

Želite li naučiti raditi s besplatnim alatima za snimanje i obradu video sadržaja, prijavite se na tečaj koji će se održati u online okruženju, uz vodstvo predavača. Tečaj će započeti u srijedu, 9. veljače 2022. u 9 sati. Prijave su u tijeku.