Provedeno osmo harvestiranje nacionalne domene

5. 2. 2019.

Srce je u suradnji s Nacionalnom i sveučilišnom knjižnicom u Zagrebu provelo osmo harvestiranje hrvatskog weba. Harvestiranje je provedeno u vremenu od 31. prosinca 2018. do 9. siječnja 2019. Prikupljeni su i arhivirani javno dostupni sadržaji svih web sjedišta na vršnoj .hr domeni uključujući .from.hr i .com.hr.

Uspješno je odrađeno 110.572521 upita i harvestiranjem preuzeto 15 TB sadržaja spremljenoga u format WARC. WARC datoteke komprimirane su te zauzimaju 8,4 TB diskovnoga prostora.

Korišten je popis aktivnih domena koji je Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu dostavila CARNET-ova DNS služba, a pobiranje je provedeno pomoću alata otvorenoga koda Heritrix. Robot koji je provodio harvestiranje predstavljao se kao Mozilla/5.0 (compatible; heritrix/3.3.0-SNAPSHOT-2018-12 18T20:23:17Z+http://haw.nsk.hr/faq).

Sadržaj osmoga harvestiranja .hr domene dostupan je na stranici Hrvatskoga arhiva weba, gdje se mogu pregledavati sadržaji pohranjeni u prethodnih sedam harvestiranja, tematska harvestiranja, kao i sadržaji prikupljeni selektivnim pobiranjima.

pro 09

Ako se želite naučiti služiti programom PowerPoint pomoću kojeg možete izrađivati elektroničke prezentacije na svom računalu, prijavite se na tečaj koji započinje u ponedjeljak, 9. 12. 2019. u 17:30 sati. Prijave su u tijeku!

pro 13

„Korištenje korisničkih podataka iz LDAP-a u ASP.NET MVC5 aplikaciji“

pro 13

Želite li se upoznati s mogućnostima besplatnog programa GIMP koji će vam biti od pomoći pri obradi slika ili drugih vrsta grafike, prijavite se na radionicu koja će se održati 13. 12.  2019. u 16:30 sati. Prijave su u tijeku!

pro 16

Želite li ovladati uporabom programa PowerPoint i naučiti izraditi "moćne" prezentacije? Prijavite se na besplatnu radionicu koja se održava u ponedjeljak,  16. 12. 2019., od 16:30 sati. Prijave su u tijeku.

velj 17

Steknite znanja potrebna za administaciju operacijskog sustava Linux. Tečaj počinje 17. 2. 2020. u 9 sati. Prijave su u tijeku.