Radovi objavljeni u Hrčku vidljivi i kroz portal OpenAIRE

30. 4. 2015.

Hrčak je prošao validaciju usklađenosti sa smjernicama OpenAIRE i registriran kao izvor podataka na portalu OpenAIRE. Za uredništva časopisa i autore ova novost znači da su radovi objavljeni na Hrčku dostupni i kroz portal OpenAIRE čime se povećava njihova vidljivost i vjerojatnost citiranosti. OpenAIRE je ključna infrastruktura za izvještavanje o H2020 znanstvenim publikacijama, s obzirom da će bit povezan s poslovnim/backend sustavima Europske komisije. Ovime je Hrčak, uz repozitorije Medicinskog fakulteta, Instituta Ruđer Bošković (FULIR) i InTech-a,  postao četvrti repozitorij iz Hrvatske uključen u portal OpenAIRE pri čemu je Hrčak trenutno jedini usklađen sa zadnjom inačicom smjernica: OpenAIRE Guidelines for Literature Repository Managers 3.0. Hrčak od 2006. godine ima implementiran protokol za harvestiranje metapodataka (OAI-PMH) putem kojeg metapodatke preuzimaju razni servisi pa se radovi objavljeni u Hrčku mogu pronaći npr. u katalogu WorldCat, servisu BASE, a sada i na portalu OpenAIRE. Naglašavamo da se kroz OAI-PMH sučelje Hrčka isporučuju samo metapodaci radova s cjelovitim tekstom pa bi to trebalo dodatno motivirati uredništva časopisa da na Hrčku ažurno objavljuju cjelovite tekstove radova.

svi 11

Ovladajte naprednom administracijom Linux poslužitelja. Tečaj Linux akademije počinje 11. 5. 2020. u 17 sati. Prijave su u tijeku.