Skupovi podataka u Dabru

29. 11. 2018.

U Dabru je implementirana podrška za pohranu i samoarhiviranje novog digitalnog objekta: skup podataka (dataset).

Digitalni objekt skup podataka prvenstveno je namijenjen za pohranu, dugotrajno čuvanje i diseminaciju istraživačkih podataka odnosno podataka koji su kreirani ili prikupljeni kako bi se njihovom analizom došlo do izvornih znanstvenih rezultata. Implementirana podrška za skupove podataka u Dabru omogućava pohranu sukladno FAIR data principima (Findable, Accessible, Interoperable, Reusable): svaki skup podataka opisuje se odgovarajućim skupom metapodataka, dodjeljuje mu se trajni identifikator (URN:NBN), postoje sučelja za pretraživanje, metapodaci se prosljeđuju u druge servise poput OpenAIRE portala ili Google Scholar-a, omogućeno je definiranje prava korištenja… Međutim, da bi skup podataka stvarno bio ponovno upotrebljiv (re-usable) nužno je da on bude uređen i dokumentiran prema standardima odgovarajućeg područja istraživanja (domenski standardi).

Podrška za istraživačke podatke u repozitorijima u Dabru omogućava ispunjavanje obveze otvorene objave istraživačkih podataka nastalih u okviru projekata financiranih od Europske komisije.

Specifikaciju za opis te hodogram unosa skupova podataka definirala je Radna skupina za istraživačke podatke pridržavajući se pritom načela i pravila propisanih u DataCite Metadata Schema 4.1.

Primjer pohranjenog skupa podataka u Dabru, deskriptivnih metapodataka te popratne dokumentacije dostupan je u Repozitoriju Državnog hidrometeorološkog zavoda u kojem je objavljen skup podataka - simulacije za potrebe prilagodbe klimatskim promjenama o čemu možete više pročitati u letku.

Za više informacija posjetite web stranice Dabra.

ruj 01

Svake godine u rujnu organiziramo niz predavanja namijenjenih novim studentima Sveučilišta u Zagrebu.

ruj 19

Želite li se upoznati s mogućnostima besplatnog programa GIMP koji će vam biti od pomoći pri obradi slika ili drugih vrsta grafike, prijavite se na radionicu koja će se održati 19. 9.  2019. u 16:30 sati. Prijave su u tijeku!

ruj 23

Od 23. do 27. rujna održavamo Tjedan Centra za e-učenje - niz radionica i tečajeva za nastavnike.

ruj 24

Steknite znanja i vještine potrebne za administraciju operacijskih sustava Windows ili Linux. Prijave za novi ciklus koji počinje 24. 9. 2019. su u tijeku.

lis 14

Steknite znanja potrebna za administaciju operacijskog sustava Linux. Tečaj počinje 14. 10. 2019. u 9 sati. Prijave su u tijeku.