Svečano potpisan Ugovor o dodjeli bespovratnih sredstava za strateški projekt Hrvatski znanstveni i obrazovni oblak (HR-ZOO)

18. 7. 2018.

18. srpnja 2018. u Ministarstvu znanosti i obrazovanja potpisan je Ugovor o dodjeli bespovratnih sredstava za strateški projekt „Hrvatski znanstveni i obrazovni oblak (HR-ZOO)", referentnog broja KK.01.1.1.08.0001, u okviru „Operativnog programa Konkurentnost i kohezija 2014. - 2020."

Ugovor su potpisali ministrica znanosti i obrazovanja prof. dr. sc. Blaženka Divjak, dr. sc. Zoran Bekić, ravnatelj Sveučilišnog računskog centra i Tomislav Petric, ravnatelj Središnje agencije za financiranje i ugovaranje programa i projekata Europske unije (SAFU).

Osim potpisnika Ugovora svečanosti su prisustvovali i državna tajnica Ministarstva regionalnoga razvoja i fondova Europske unije Spomenka Đurić, državni tajnik Ministarstva znanosti i obrazovanja dr. sc. Tome Antičić, Ivan Marić, zamjenik ravnatelja Srca i voditelj projekta Hrvatski znanstveni i obrazovni oblak (HR-ZOO) te čelnici i predstavnici partnera na projektu prof. dr. sc. Vlado Guberac, rektor Sveučilišta u Osijeku i predsjednik Rektorskog zbora Republike Hrvatske, prof. dr. sc. Snježana Prijić-Samaržija, rektorica Sveučilišta u Rijeci, red. prof. art. Mladen Janjanin, prorektor za umjetničko područje i međunarodni položaj Sveučilišta u Zagrebu, prof. dr. sc. Sven Gotovac, dekan Fakulteta elektrotehnike, strojarstva i brodogradnje Sveučilišta u Splitu, dr. sc. David M. Smith, ravnatelj Instituta Ruđer Bošković, Goran Kezunović, ravnatelj Hrvatske akademske i istraživačka mreže CARNET, prof. dr. sc. Drago Žagar, dekan Fakulteta elektrotehnike, računarstva i informatike Sveučilišta u Osijeku, prof. dr. sc. Neven Vrček, dekan Fakulteta organizacije i informatike i predsjednik Upravnog vijeća Srca.

Svrha i glavni cilj projekta Hrvatski znanstveni i obrazovni oblak (HR-ZOO), za koji je Ministarstvo znanosti i obrazovanja osiguralo gotovo 200 milijuna kuna iz Operativnog programa Konkurentnost i kohezija 2014. - 2020. je  uspostava distribuirane nacionalne e-infrastrukture naprednih računalnih, spremišnih i mrežnih resursa različitih namjena kojoj je svrha jačanje kapaciteta akademske i istraživačke zajednice Hrvatske za istraživanja, tehnološki razvoj i inovacije.

Hrvatski znanstveni i obrazovni oblak (HR-ZOO) će prije svega osigurati da svaka znanstvena ili visokoobrazovna ustanova u Hrvatskoj, ali i svaka istraživačka skupina ili svaki nastavnik u RH u nadolazećim godinama imaju dovoljno računalnih i spremišnih resursa za svoja istraživanja ili nastavne aktivnosti. To je posebno važno zbog činjenice da smo već ušli u razdoblje u kojem se i moderna znanost i moderno obrazovanje u velikoj mjeri temelje na obradi velike količine podataka i primjeni metoda koja su računalno izuzetno zahtjevne.

HR-ZOO će osigurati napredne računalne resurse visoke učinkovitosti za potrebe relevantnih istraživanja i znanstvene izvrsnosti, ali i spremišne kapacitete za pohranu znanstvenih i obrazovnih podataka i sadržaja. Osim za istraživačke i obrazovne potrebe, HR-ZOO će svim subjektima iz sustava znanosti i obrazovanja osigurati praktički neograničene resurse za svakodnevne poslovne potrebe po paradigmi "usluga iz oblaka" (virtualne poslužitelje, kolaboracijske i razvojne platforme i sl.)

Također će omogućiti da znanstvene i visokoobrazovne ustanove ostanu fokusirane na razvoj svojih djelatnosti, istraživačke i razvojne projekte u svojem području znanosti, a brigu o e-infrastrukturi, njenom razvoju i učinkovitosti prepuste IKT stručnjacima.

Projektom će se uspostaviti novi podatkovni centri na sveučilištima u Osijeku, Rijeci, Splitu i Zagrebu te će se nadograditi postojeći podatkovni centar u zgradi Srca. Na taj način će se unaprijediti ne samo stanje nacionalne, nego i lokalne infrastrukture, a najveći podatkovni centar bit će opremljen unutar Znanstveno-učilišnog kampusa Borongaj u Zagrebu. Projektom je predviđeno i značajno unapređenje jezgre mreže CARNET, koja će velikim brzinama povezati sve HR-ZOO lokacije.

„U okviru projekta će se, uz osnaživanje timova stručnjaka koji će brinuti o uspostavljenim naprednim IKT resursima, formirati i zaseban tim e-znanstvenika koji će tijekom i nakon projekta aktivno pomagati istraživačima i nastavnicima u primjeni novih informacijskih tehnologija u istraživanjima i obrazovanju, omogućavajući da se posvete svojim istraživanjima i nastavi, a ne prilagodbi tehnologije njihovim potrebama. Ovim projektom Hrvatska osigurava kontinuitet relevantnosti svoje infrastrukture i njezine povezanosti sa sličnim europskim infrastrukturama i projektima, ali i kontinuitet povezanosti hrvatskog istraživačkog i obrazovnog prostora, dakle hrvatskih institucija, projekata, znanstvenika i nastavnika s europskim i svjetskim“, naglasio je u svom govoru dr. sc. Zoran Bekić, ravnatelj Sveučilišnog računskog centra (Srca).

Projekt koordinira i vodi Sveučilišni računski centar (Srce), a partneri su Sveučilište u Zagrebu, Sveučilište Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, Sveučilište u Rijeci, Sveučilište u Splitu, Hrvatska akademska i istraživačka mreža - CARNET i Institut Ruđer Bošković. Predviđeno trajanje projekta je 3 godine od potpisivanja Ugovora o dodjeli bespovratnih sredstava.

kol 24

Ako se želite naučiti služiti programom PowerPoint pomoću kojeg možete izrađivati elektroničke prezentacije na svom računalu, prijavite se na vikend tečaj koji započinje u subotu, 24. 8. 2019. u  9:00 sati. Prijave su u tijeku!

ruj 23

Želite li naučiti služiti se programom Access i kreirati baze podataka? Prijavite se na tečaj koji će započeti u ponedjeljak, 23. 9. 2019., u 17:30 sati. Prijave su u tijeku.

ruj 24

Steknite znanja i vještine potrebne za administraciju operacijskih sustava Windows ili Linux. Prijave za novi ciklus koji počinje 24. 9. 2019. su u tijeku.

lis 14

Steknite znanja potrebna za administaciju operacijskog sustava Linux. Tečaj počinje 14. 10. 2019. u 9 sati. Prijave su u tijeku.