U sklopu projekta EGI-ACE (engl. EGI Advanced Computing for EOSC) u kojem Srce sudjeluje u ulozi partnera, 16. i 17. veljače 2021. organizirana je dvodnevna radionica za korisničke zajednice. Cilj radionice bilo je povezivanje korisničkih zajednica s pružateljima računalnih i spremišnih usluga te pružateljima federacijskih servisa. Među pružateljima usluga bili su partneri na projektu EGI-ACE, ali i ostali članovi federacije EGI.
Stručnjaci Srca primarno su sudjelovali u ulozi pružatelja usluge mrežnog nadzora servisa pomoću federacijskog servisa ARGO. Usluga Srca HTC Cloud je sastavni dio federacije EGI Federated Cloud i radionica je bila prilika za prikupljanje informacija o korisničkim aplikacijama i potrebama.
Svaka je korisnička zajednica kroz kratke prezentacije opisala svoju uslugu podatkovnog prostora (engl. Data Space) koji podrazumijeva zaokruženu uslugu koja se sastoji od skupa znanstvenih podataka iz domene određene korisničke zajednice, odgovarajućih alata i računalne infrastrukture potrebne za analizu podataka. Pored toga su predstavile svoju ulogu u znanstvenoj zajednici, tehničku izvedbu, potrebu za resursima i stručnom podrškom te vremenski plan uključivanja usluge u EOSC (engl. European Open Science Cloud) čime će biti dostupna svim zainteresiranim istraživačima i znanstvenicima.
Ovom prilikom je bio i predstavljen plan radionica o korištenju pojedinih usluga podatkovnog prostora koje su ključne za promoviranje EOSC-a među hrvatskim i europskim istraživačima i znanstvenicima.
U drugom dijelu radionice su kroz raspravu utvrđene konkretne resursne potrebe pojedine usluge podatkovnog prostora. Za svaku uslugu definirane su radne grupe koje će tijekom projekta EGI-ACE surađivati na uključivanju usluge u EOSC.
Svoje usluge podatkovnog prostora na ovoj radionici predstavilo je sljedećih 19 korisničkih zajednica:
- WeNMR – globalna e-infrastruktura za NMR spektroskopiju i strukturnu biologiju
- Virtual Imaging Platform (VIP) – portal za medicinske simulacije i obradu slika
- OpenRiskNet – platforma za široki spektar usluga kojima je potrebna procjena rizika (kozmetika, kemikalije, lijekovi, nanomaterijali)
- Disaster Mitigation and Agriculture – procjena prirodnih opasnosti
- SeaDataNet WebOcean Data Analysis - obrada oceanografskih podataka pomoću paketa webODV.
- European Multidisciplinary Seafloor and water-column Observatory (EMSO) ERIC – nadzor mora
- GBIF Cloud data space – globalna bioraznolikost
- OpenCoasts – prognoza cirkulacije za obalna područja
- ENES Data space – globalni klimatološki modeli
- Operas Metrics service – prikupljanje metrika korištenja monografa iz različitih izvora
- PROMINENCE – platforma za obradu podataka vezanih uz nuklearnu fuziju (Fusion Data space)
- LOFAR – prikupljanje radio-astronomskih podataka
- EISCAT 3D – istraživački radar za atmosferska te ionosferska istraživanja
- Global Earth Observation System of Systems (GEOSS) Portal and GEO DAB – skup koordiniranih međusobno neovisnih sustava za promatranje Zemlje
- Geohazards-TEP – prikupljanje i pristup podacima o prirodnim opasnostima
- VIRGO – prikupljanje i obrada podataka vezanih uz gravitacijske valove
- European Research Infrastructure for Heritage (E-RISH) – istraživačka infrastruktura za baštinu
- Population Health Information Research Infrastructure (PHIRI) – prikupljanje i obrada podataka vezanih uz javno zdravstvo
- MeerKAT workflows – radio teleskop.
Za zainteresirane koji su propustili radionicu, sve prezentacije, radni prijedlozi raspodjele resursa i plan održavanja radionica dostupni su na Indico stranici.
EOSC i usluge Srca u ciklusu istraživačkih podataka bit će predstavljene na radionici u sklopu konferencije Srce DEI2021. Pozivamo sve istraživače da nam se pridruže i saznaju kako koristiti e-infrastrukturu za provođenje učinkovitijih istraživanja i razvoj otvorene znanosti.