50.srce.hr - U srcu digitalne transformacije znanosti i visokog obrazovanja!

U Srcu obilježen Međunarodni dan otvorenih podataka

5. 3. 2018.

Međunarodni dan otvorenih podataka (Open Data Day) (#ODD, #ODD2018) obilježio se u Srcu održavanjem konferencije „Pet godina otvorenih podataka u Hrvatskoj: praksa i izazovi“ 2. ožujka te vikend Datathonom 3. i 4. ožujka 2018.

Ove godine Dani otvorenih podataka bili su posvećeni obilježavanju pet godina primjene pravnog okvira za ponovnu uporabu informacija i otvorene podatke u Republici Hrvatskoj.

Na konferenciji 2. ožujka sudionicima su se uvodno obratili dr. sc. Zoran Bekić, ravnatelj Srca, Miroslav Schlossberg, Hrvatska udruga za otvorene sustave (HrOpen), Jelena Berković, izvršna direktorica GONG-a, dr. sc. Anamarija Musa, povjerenica za informiranje, Zrinka Bulić, pomoćnica ministra uprave i Bernard Gršić, državni tajnik Središnjeg državnog ureda za razvoj digitalnog društva, izaslanik predsjednika Vlade RH.

Potom su bili organizirani Okrugli stol: „Otvoreni podaci: praksa, izazovi perspektive“ i dva panela „Otvorena znanost – Dostupnost i otvorenost istraživačkih podataka i „Digitalizacija podataka: kako zatvorene i arhivske podatke pretvoriti u otvorene“.

U večernjem je dijelu u Kinu Europa bila organizirana projekcija filma „Demokracija“ režisera Davida Berneta i tribina „Opća uredba o zaštiti podataka (GDPR): tko gubi, a tko dobiva?“.

Za vikend 3. i 4. ožujka u Srcu su se odvijale radionice o ponovnoj uporabi otvorenih podataka.

Događanja su organizirale Hrvatska udruga za otvorene sustave i Internet (HR Open) i njezine ekspertne skupine Programiraj za Hrvatsku, Povjerenika za informiranje, Sveučilišnog računskog centra Sveučilišta u Zagrebu i udruga GONG.

Zaključke s konferencije pročitajte na stranici pristupinfo.hr.

Slika: Okrugli stol: Otvoreni podaci: praksa, izazovi perspektive

Slika: Panel: Otvorena znanost – Dostupnost i otvorenost istraživačkih podataka

pro 06

Ako se želite naučiti služiti programom Excel kako biste izradili i uredili svoje proračunske tablice, prijavite se na tečaj koji će se održati u online okruženju, uz vodstvo predavača. Tečaj započinje u ponedjeljak, 6. prosinca 2021., u 16:30 sati. Prijave su u tijeku.

pro 09

Webinar "Računalni klaster Isabella - GPU, kontejneri i programske okoline" u organizaciji Srca održat će se 9. prosinca 2021., od 10 do 16 sati, putem sustava za webinare Srca.

pro 10

Želite li se upoznati s mogućnostima besplatnog programa Audacity, namijenjenog snimanju i obradi zvuka? Prijavite se na radionicu koja se održava u online okruženju, uz vodstvo predavača. Radionica će se održati u petak, 10. prosinca 2021. u 9 sati. Prijave su u tijeku!

pro 14

Student ste i želite naučiti raditi s besplatnim alatima za grafički dizajn? Prijavite se na besplatan tečaj koji se održava u okviru obrazovne akcije namijenjene studentima, pod nazivom "50 tečajeva za studente za 50 godina Srca". Tečaj će se održati u online okruženju i uz vodstvo predavača, a započet će u utorak, 14. prosinca 2021. u 9 sati. Prijave su u tijeku.

pro 15

Student ste i želite se upoznati s osnovama HTML-a – tehnologije za izradu web-stranica? Prijavite se na besplatan tečaj koji se održava u okviru obrazovne akcije namijenjene studentima, pod nazivom "50 tečajeva za studente za 50 godina Srca". Tečaj će se održati u online okruženju i uz vodstvo predavača, a započet će u srijedu, 15. prosinca 2021. u 9 sati. Prijave su u tijeku.