50.srce.hr - U srcu digitalne transformacije znanosti i visokog obrazovanja!

U Srcu obilježen Međunarodni dan otvorenih podataka

5. 3. 2018.

Međunarodni dan otvorenih podataka (Open Data Day) (#ODD, #ODD2018) obilježio se u Srcu održavanjem konferencije „Pet godina otvorenih podataka u Hrvatskoj: praksa i izazovi“ 2. ožujka te vikend Datathonom 3. i 4. ožujka 2018.

Ove godine Dani otvorenih podataka bili su posvećeni obilježavanju pet godina primjene pravnog okvira za ponovnu uporabu informacija i otvorene podatke u Republici Hrvatskoj.

Na konferenciji 2. ožujka sudionicima su se uvodno obratili dr. sc. Zoran Bekić, ravnatelj Srca, Miroslav Schlossberg, Hrvatska udruga za otvorene sustave (HrOpen), Jelena Berković, izvršna direktorica GONG-a, dr. sc. Anamarija Musa, povjerenica za informiranje, Zrinka Bulić, pomoćnica ministra uprave i Bernard Gršić, državni tajnik Središnjeg državnog ureda za razvoj digitalnog društva, izaslanik predsjednika Vlade RH.

Potom su bili organizirani Okrugli stol: „Otvoreni podaci: praksa, izazovi perspektive“ i dva panela „Otvorena znanost – Dostupnost i otvorenost istraživačkih podataka i „Digitalizacija podataka: kako zatvorene i arhivske podatke pretvoriti u otvorene“.

U večernjem je dijelu u Kinu Europa bila organizirana projekcija filma „Demokracija“ režisera Davida Berneta i tribina „Opća uredba o zaštiti podataka (GDPR): tko gubi, a tko dobiva?“.

Za vikend 3. i 4. ožujka u Srcu su se odvijale radionice o ponovnoj uporabi otvorenih podataka.

Događanja su organizirale Hrvatska udruga za otvorene sustave i Internet (HR Open) i njezine ekspertne skupine Programiraj za Hrvatsku, Povjerenika za informiranje, Sveučilišnog računskog centra Sveučilišta u Zagrebu i udruga GONG.

Zaključke s konferencije pročitajte na stranici pristupinfo.hr.

Slika: Okrugli stol: Otvoreni podaci: praksa, izazovi perspektive

Slika: Panel: Otvorena znanost – Dostupnost i otvorenost istraživačkih podataka

tra 19

Ako se želite upoznati s naprednim mogućnostima rada u programu Excel i unaprijediti svoje znanje o proračunskim tablicama, prijavite se na tečaj koji će se održati u online okruženju, uz vodstvo predavača. Tečaj će započeti u ponedjeljak, 19. travnja 2021., u 16:30 sati. Prijave su u tijeku.

tra 28

Srce 28. i 29. travnja organizira stručnu konferenciju Srce DEI 2021, ujedno i konferenciju nacionalnog strateškog projekta HR-ZOO, koja će se održati virtualno.

svi 03

Ako žele nadograditi i upotpuniti svoje znanje i postati izvrstan korisnik programa Excel, prijavite se na tečaj koji će se održati u online okruženju, uz vodstvo predavača. Tečaj će započeti u ponedjeljak, 3. svibnja 2021., u 17 sati. Prijave su u tijeku.

svi 10

Želite li naučiti služiti se programom Access i kreirati baze podataka? Prijavite se na tečaj koji će se održati u online okruženju, uz vodstvo predavača. Tečaj će započeti u ponedjeljak, 10. svibnja 2021., u 9 sati. Prijave su u tijeku.

svi 25

Ako se želite upoznati s naprednim mogućnostima rada u programu Excel i unaprijediti svoje znanje o proračunskim tablicama, prijavite se na tečaj koji će se održati u online okruženju, uz vodstvo predavača. Tečaj će započeti u utorak, 25. svibnja 2021., u 17 sati. Prijave su u tijeku.