U Srcu obilježen Međunarodni dan otvorenih podataka

5. 3. 2018.

Međunarodni dan otvorenih podataka (Open Data Day) (#ODD, #ODD2018) obilježio se u Srcu održavanjem konferencije „Pet godina otvorenih podataka u Hrvatskoj: praksa i izazovi“ 2. ožujka te vikend Datathonom 3. i 4. ožujka 2018.

Ove godine Dani otvorenih podataka bili su posvećeni obilježavanju pet godina primjene pravnog okvira za ponovnu uporabu informacija i otvorene podatke u Republici Hrvatskoj.

Na konferenciji 2. ožujka sudionicima su se uvodno obratili dr. sc. Zoran Bekić, ravnatelj Srca, Miroslav Schlossberg, Hrvatska udruga za otvorene sustave (HrOpen), Jelena Berković, izvršna direktorica GONG-a, dr. sc. Anamarija Musa, povjerenica za informiranje, Zrinka Bulić, pomoćnica ministra uprave i Bernard Gršić, državni tajnik Središnjeg državnog ureda za razvoj digitalnog društva, izaslanik predsjednika Vlade RH.

Potom su bili organizirani Okrugli stol: „Otvoreni podaci: praksa, izazovi perspektive“ i dva panela „Otvorena znanost – Dostupnost i otvorenost istraživačkih podataka i „Digitalizacija podataka: kako zatvorene i arhivske podatke pretvoriti u otvorene“.

U večernjem je dijelu u Kinu Europa bila organizirana projekcija filma „Demokracija“ režisera Davida Berneta i tribina „Opća uredba o zaštiti podataka (GDPR): tko gubi, a tko dobiva?“.

Za vikend 3. i 4. ožujka u Srcu su se odvijale radionice o ponovnoj uporabi otvorenih podataka.

Događanja su organizirale Hrvatska udruga za otvorene sustave i Internet (HR Open) i njezine ekspertne skupine Programiraj za Hrvatsku, Povjerenika za informiranje, Sveučilišnog računskog centra Sveučilišta u Zagrebu i udruga GONG.

Zaključke s konferencije pročitajte na stranici pristupinfo.hr.

Slika: Okrugli stol: Otvoreni podaci: praksa, izazovi perspektive

Slika: Panel: Otvorena znanost – Dostupnost i otvorenost istraživačkih podataka

lis 23

Natjecanje Copernicus Hackathon održat će se u Srcu 23. i 24. listopada 2019. godine u okviru Copernicus programa u organizaciji Geodetskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.

lis 28

Želite li se upoznati s osnovama CSS-a – tehnologije za oblikovanje web-stranica? Prijavite se na tečaj koji će započeti u ponedjeljak, 28. 10. 2019., u 9:00 sati.
Prijave su u tijeku.

stu 07

Trebate li pomoć kod uporabe programa Word prilikom oblikovanja seminarskog ili nekog drugog rada tijekom studija? Prijavite se na radionicu koja se održava u četvrtak, 7. 11. 2019. od 16:30 sati. Prijave su u tijeku.

stu 11

Želite li ovladati uporabom programa PowerPoint i naučiti izraditi "moćne" prezentacije? Prijavite se na besplatnu radionicu koja se održava u ponedjeljak,  11. 11. 2019., od 16:30 sati. Prijave su u tijeku.