U Srcu obilježen Međunarodni dan otvorenih podataka

5. 3. 2018.

Međunarodni dan otvorenih podataka (Open Data Day) (#ODD, #ODD2018) obilježio se u Srcu održavanjem konferencije „Pet godina otvorenih podataka u Hrvatskoj: praksa i izazovi“ 2. ožujka te vikend Datathonom 3. i 4. ožujka 2018.

Ove godine Dani otvorenih podataka bili su posvećeni obilježavanju pet godina primjene pravnog okvira za ponovnu uporabu informacija i otvorene podatke u Republici Hrvatskoj.

Na konferenciji 2. ožujka sudionicima su se uvodno obratili dr. sc. Zoran Bekić, ravnatelj Srca, Miroslav Schlossberg, Hrvatska udruga za otvorene sustave (HrOpen), Jelena Berković, izvršna direktorica GONG-a, dr. sc. Anamarija Musa, povjerenica za informiranje, Zrinka Bulić, pomoćnica ministra uprave i Bernard Gršić, državni tajnik Središnjeg državnog ureda za razvoj digitalnog društva, izaslanik predsjednika Vlade RH.

Potom su bili organizirani Okrugli stol: „Otvoreni podaci: praksa, izazovi perspektive“ i dva panela „Otvorena znanost – Dostupnost i otvorenost istraživačkih podataka i „Digitalizacija podataka: kako zatvorene i arhivske podatke pretvoriti u otvorene“.

U večernjem je dijelu u Kinu Europa bila organizirana projekcija filma „Demokracija“ režisera Davida Berneta i tribina „Opća uredba o zaštiti podataka (GDPR): tko gubi, a tko dobiva?“.

Za vikend 3. i 4. ožujka u Srcu su se odvijale radionice o ponovnoj uporabi otvorenih podataka.

Događanja su organizirale Hrvatska udruga za otvorene sustave i Internet (HR Open) i njezine ekspertne skupine Programiraj za Hrvatsku, Povjerenika za informiranje, Sveučilišnog računskog centra Sveučilišta u Zagrebu i udruga GONG.

Zaključke s konferencije pročitajte na stranici pristupinfo.hr.

Slika: Okrugli stol: Otvoreni podaci: praksa, izazovi perspektive

Slika: Panel: Otvorena znanost – Dostupnost i otvorenost istraživačkih podataka

Ožu 18

Steknite znanja potrebna za administaciju operacijskog sustava Linux. Tečaj počinje 18. 3. 2019. u 17 sati. Prijave su u tijeku.

Ožu 25

Steknite znanja i vještine potrebne za administraciju operacijskih sustava Windows ili Linux. Prijave za novi ciklus koji počinje 25. 3. 2019. su u tijeku.

tra 01

1. i 2. travnja održava se konferencija Srca DEI 2019 i Uvodna konferencija projekta HR-ZOO.

svi 06

Ovladajte naprednom administracijom Linux poslužitelja. Tečaj Linux akademije počinje 6. 5. 2019. u 9 sati. Prijave su u tijeku.