Upravljanje istraživačkim podacima – novi tečaj hrvatskog RDA čvora

27. 10. 2021.

Srce kao koordinator nacionalnog Research Data Alliance (RDA) čvora u suradnji s autoricama iz Sveučilišne knjižnice Rijeka, Sveučilišne knjižnice u Splitu, Gradske i sveučilišne knjižnice Osijek te Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu izradilo je online tečaj „Upravljanje istraživačkim podacima“.

Tečaj je namijenjen istraživačima, studentima i nastavnicima svih smjerova na svim fakultetima, knjižničarima i podatkovnim entuzijastima koji žele saznati više o upravljanju istraživačkim podacima tijekom životnog ciklusa podataka. Po završetku tečaja polaznici će steći potrebna znanja o upravljanju istraživačkim podacima nevezano za znanstvenu disciplinu kojom se bave i unutar koje djeluju. Tečaj je koncipiran na način da ga svatko može pratiti, te ne zahtjeva od polaznika potrebna predznanja i vještine. Riječ je o osnovnom tečaju tijekom kojeg polaznici stječu znanja o osnovnim koracima, pojmovima i načinima upravljanja istraživačkim podacima.

Upis i trajanje tečaja nisu vremenski ograničeni te polaznici tečaj mogu pohađati vlastitim tempom. Sve cjeline tečaja su istovremeno otvorene pa polaznici mogu prolaziti kroz cjeline redom ili mogu pregledati samo dijelove tečaja koji ih zanimaju.

Značka koju polaznici dobiju nakon odslušanog tečajaPolaznicima koji su tečaj pregledali u cijelosti i riješili sve provjere znanja, dodjeljuje se potvrda o završenom tečaju i digitalna značka.

Tečaj prati sve faze životnog ciklusa istraživačkih podatka te je podijeljen u 6 cjelina: Uvod u upravljanje istraživačkim podacima, FAIR načela i podaci, Imenovanje, organizacija, verzioniranje datoteka i formati istraživačkih podataka, Dokumentacija i pouzdano čuvanje istraživačkih podataka, Upravljanje osobnim i osjetljivim istraživačkim podacima te Objava i ponovno korištenje istraživačkih podataka.

Ilustracija tečaja Upravljanje istraživačkim podacima
Isječak iz sadržaja tečaja Upravljanje istraživačkim podacima

ruj 26

Želite li naučiti služiti se programom Access i kreirati baze podataka? Prijavite se na tečaj koji će se održati u online okruženju, uz vodstvo predavača. Tečaj će započeti u ponedjeljak, 26. rujna 2022. u 9:00 sati. Prijave su u tijeku.

lis 05

Online radionica "Korištenje računalnog klastera Isabella" održat će se  5. listopada 2022., od  9 do 15 sati, a kao preduvjet za sudjelovanje polaznici moraju proći provjeru znanja u sklopu online tečaja "Linux za korisnike Isabelle".

lis 10

Od 10. do 14. listopada 2022. održavamo Tjedan Centra za e-učenje - niz radionica i tečajeva za nastavnike.