50.srce.hr - U srcu digitalne transformacije znanosti i visokog obrazovanja!

Urednici repozitorija u Dabru odslušali su tečaj „Digitalna pristupačnost“

16. 11. 2020.

U suradnji Središnjeg državnog ureda za razvoj digitalnog društva (SDURDD) i Srca urednicima repozitorija u Dabru omogućeno je pohađanje online tečaja „Digitalna pristupačnost“. Tečaj je upisalo 43 polaznika, a 23 ih je uspješno završilo te ispunjenjem svih obveza steklo digitalne značke. Cilj suradnje bio je urednicima repozitorija omogućiti širi pogled na digitalnu pristupačnost: od toga što, od kojeg datuma i kome sve sadržaj njihovih repozitorija treba biti pristupačan, do toga tko je odgovoran za pristupačnost sadržaja te koji su slučajevi iznimke od Zakona o pristupačnosti mrežnih stranica i programskih rješenja za pokretne uređaje tijela javnog sektora.

Tečaj od šest cjelina održavao se od 3. do 8. studenog 2020. Prvih pet cjelina tečaja sadrži edukativne materijale u obliku lekcija i pitanja za ponavljanje kojima su se polaznici upoznali s digitalnom pristupačnosti, zakonskim odredbama i obavezama, načelima i preporučenim zahtjevima pristupačnosti te smjernicama za izradu početne procjene i izjave o usklađenosti. Šesta cjelina sadrži praktičnu vježbu koju su polaznici trebali ispuniti i predati za uspješno savladavanje tečaja. Za dobivanje digitalne značke i potvrde o odslušanom tečaju polaznici su trebali odraditi sve zadane aktivnosti. Polaznici su mogli pohađati tečaj vlastitim tempom, ali u zadanom razdoblju u kojem su upisali tečaj.

Kako bi se osobama s invaliditetom olakšalo korištenje repozitorija u Dabru, tim Srca doradio je sučelje repozitorija sukladno dobrim praksama web pristupačnosti u skladu sa Zakonom o pristupačnosti mrežnih stranica i programskih rješenja za pokretne uređaje tijela javnog sektora Republike Hrvatske (NN 17/19) od 23. rujna 2019., te izradio izjavu o pristupačnosti. Tim doradama sadržaji svih repozitorija postali su pristupačniji osobama koje imaju vizualne, slušne, motoričke ili kognitivne poteškoće.

Dabar - vijest

velj 01

Ako se želite naučiti služiti programom Excel kako biste izradili i uredili svoje proračunske tablice, prijavite se na tečaj koji će se održati u online okruženju, uz vodstvo predavača. Tečaj će započeti u ponedjeljak, 1. 2. 2021. u 16:30 sati. Prijave su u tijeku.

velj 10

Trebate li pomoć kod uporabe programa Word prilikom oblikovanja seminarskog ili nekog drugog rada tijekom studija? Prijavite se na radionicu koja se održava u online okruženju, uz vodstvo predavača. Radionica će se održati u srijedu, 10. 2. 2020., s početkom u 16:30 sati. Prijave su u tijeku.

velj 15

Ako se želite upoznati s naprednim mogućnostima rada u programu Excel i unaprijediti svoje znanje o proračunskim tablicama, prijavite se na tečaj koji će se održati u online okruženju, uz vodstvo predavača. Tečaj će započeti u ponedjeljak, 15. 2. 2021. u 16:30 sati. Prijave su u tijeku.

velj 16

Želite li se upoznati s osnovama HTML-a – tehnologije za izradu web-stranica? Prijavite se na tečaj koji će se održati u online okruženju, uz vodstvo predavača. Tečaj će započeti u utorak, 16. 2. 2021. u  9 sati. Prijave su u tijeku.