50.srce.hr - U srcu digitalne transformacije znanosti i visokog obrazovanja!

Uspostavlja se 100 Gbit/s mrežna e-infrastruktura u sklopu projekta HR-ZOO

25. 2. 2021.

Danas su u Sveučilišnom računskom centru (Srcu) potpisana dva ugovora kojima započinje izgradnja mrežne komponente nove nacionalne e-infrastrukture Hrvatski znanstveni i obrazovni oblak (HR-ZOO). Mrežna komponenta će osigurati 100 Gbit/s veze podatkovnih centara HR-ZOO, a čime će se ujedno i nadograditi okosnica mreže CARNET.

Prvi Ugovor o nabavi elektroničkih komunikacijskih kapaciteta i vodova za potrebe projekta HR-ZOO potpisan je s Hrvatskim Telekomom d.d., a drugi je Ugovor za nabavu aktivne mrežne i telekomunikacijske opreme potpisan sa CS Computer Systems d.o.o. Ugovore je u ime Srca potpisao Ivan Marić, zamjenik ravnatelja Srca i voditelj Projekta HR-ZOO, te Marijana Bačić, potpredsjednica za korporativnu prodaju i ICT usluge Hrvatskog Telekoma d.d. i Paško Labura, predsjednik Uprave, u ime CS Computer Systems d.o.o. Vrijednost potpisanih ugovora je veća od 18 milijuna kuna. Potpisivanju ugovora prisustvovao je i Bojan Schmidt, pomoćnik ravnatelja CARNET-a i voditelj projektne aktivnosti "HR-ZOO mrežna povezanost".

„Nova širokopojasna mrežna infrastruktura preduvjet je za izgradnju pouzdane i robusne nacionalne e-infrastrukture HR-ZOO. Kao rezultat projektne aktivnosti uspostavit će se mrežna infrastruktura koja će osigurati povezivanje podatkovnih centara HR-ZOO u Zagrebu, Osijeku, Rijeci i Splitu kapacitetima od 100 Gbit/s. Time će se na duže vrijeme osigurati dovoljno kapaciteta za potrebe nacionalne e-infrastrukture, omogućiti korisnicima brži i sigurniji pristup uslugama iz oblaka HR-ZOO te povezati nacionalnu infrastrukturu s infrastrukturama u Europi i svijetu. Ujedno, ovime se nastavlja dugogodišnja tradicija aktivnog doprinosa Srca u izgradnji akademske mreže CARNET koja traje od samih početaka” istaknuo je Ivan Marić, zamjenik ravnatelja Srca i voditelj Projekta HR-ZOO.

Projekt HR-ZOO kao strateški projekt u sustavu znanosti i visokog obrazovanja zbog očekivanih rezultata važnih za razvoj znanosti i obrazovanja podržava Ministarstvo znanosti i obrazovanja. Uz Srce kao nositelja projekta, u provedbi projekta sudjeluju i partnerske ustanove: CARNET, Sveučilište J. J. Strossmayera u Osijeku, Sveučilište u Rijeci, Sveučilište u Splitu, Sveučilište u Zagrebu i Institut Ruđer Bošković.

Ukupna vrijednost projekta HR-ZOO iznosi gotovo 200 milijuna kuna, a projekt sufinancira Europska unija iz Europskog fonda za regionalni razvoj u iznosu od 85 %, dok je preostalih 15 % osiguralo Ministarstvo znanosti i obrazovanja RH.

Za više detalja pročitajte priopćenje za novinare.

Potpisnici Marijana Bačić, Ivan Marić, Paško Labura i Bojan Schmidt

Potpisivanju ugovora prisustvovali su (s lijeva na desno): Marijana Bačić, potpredsjednica za korporativnu prodaju i ICT usluge Hrvatskog Telekoma d.d., Bojan Schmidt, pomoćnik ravnatelja CARNET-a i voditelj projektne aktivnosti "HR-ZOO mrežna povezanost", Ivan Marić, zamjenik ravnatelja Srca i voditelj Projekta HR-ZOO, Paško Labura, predsjednik Uprave, u ime CS Computer Systems d.o.o.

tra 19

Ako se želite upoznati s naprednim mogućnostima rada u programu Excel i unaprijediti svoje znanje o proračunskim tablicama, prijavite se na tečaj koji će se održati u online okruženju, uz vodstvo predavača. Tečaj će započeti u ponedjeljak, 19. travnja 2021., u 16:30 sati. Prijave su u tijeku.

tra 28

Srce 28. i 29. travnja organizira stručnu konferenciju Srce DEI 2021, ujedno i konferenciju nacionalnog strateškog projekta HR-ZOO, koja će se održati virtualno.

svi 03

Ako žele nadograditi i upotpuniti svoje znanje i postati izvrstan korisnik programa Excel, prijavite se na tečaj koji će se održati u online okruženju, uz vodstvo predavača. Tečaj će započeti u ponedjeljak, 3. svibnja 2021., u 17 sati. Prijave su u tijeku.

svi 10

Želite li naučiti služiti se programom Access i kreirati baze podataka? Prijavite se na tečaj koji će se održati u online okruženju, uz vodstvo predavača. Tečaj će započeti u ponedjeljak, 10. svibnja 2021., u 9 sati. Prijave su u tijeku.

svi 25

Ako se želite upoznati s naprednim mogućnostima rada u programu Excel i unaprijediti svoje znanje o proračunskim tablicama, prijavite se na tečaj koji će se održati u online okruženju, uz vodstvo predavača. Tečaj će započeti u utorak, 25. svibnja 2021., u 17 sati. Prijave su u tijeku.